USA: Republika alebo vojenské impérium?, 1. časť

James Petras, profesor sociológie na prestížnej Binghamtonskej universite v štáte New York, autor 62 odborných publikácií, ktoré vyšli v 29 jazykoch, sa zamýšľa nad súčasným stavom Spojených štátov amerických. Toto je prvá časť jeho úvahy:

Washington stupňuje svoje vojenské intervencie v zahraničí, nasadzuje súbežne vzdušné a pozemné sily v Sýrii, Iraku a Afganistane; znásobuje útoky dronov v Pakistane, Jemene a Somálsku; školí, vyzbrojuje a financuje žoldnierov v Jordánsku, štátoch Perzského zálivu a v Iraku; a posiela prápory Národnej gardy do západnej Afriky, údajne preto, aby bojovali proti epidémii eboly, aj keď im chýbajú najzákladnejšie schopnosti v oblasti zdravotníctva. Keď to všetko zrátame, USA minuli na vojenské invázie za posledných 6 rokov 3,5 bilióna dolárov.

V tom istom čase sa domáce služby verejného zdravotníctva v USA zhoršili. Na štátnej i miestnej úrovni, ako ukázal príklad texaského Dallasu, úradníci a zdravotné inštitúcie preukázali neschopnosť účinne a včas detegovať a poradiť si s prípadmi infekcie eboly v populácii. Infikovaný libérijský prisťahovalec nebol správne diagnostikovaný, keď sa dostavil na hlavnú nemocničnú pohotovosť v Dallase. Namiesto toho mu urobili irelevantné a zbytočné vyšetrenia a poslali ho domov s antibiotikami.

Potvrdilo to rozšírené presvedčenie, že lekári a sestry na pohotovosti sú pod tlakom svojich nadriadených objednávať drahé výkony, ako je CT a magnetická rezonancia, aby tak zarobili nemocnici peniaze a zároveň prekryli svoju neschopnosť základnej anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. Hoci pacient informoval pracovníkov nemocnice o svojom nedávnom príchode z Libérie, jedného z ohnísk eboly, personál si neobliekol základné ochranné odevy, rukavice, kukly a masky a dovolil vracajúcemu, zúfalo chorému mužovi s vysokými teplotami kontaminovať veľké priestory pohotovosti, čakáreň a pracovisko magnetickej rezonancie. Karanténu nikto ani nepožadoval.

Riaditeľ nemocnice v Dallase kryl svoju organizačnú neschopnosť sériou obvinení – pacienta, počítačového systému, zdravotných sestier… Národné zdravotnícke smernice môžu byť v tejto dobe nedostatočné, ale ebola bola jednoznačne v pozornosti inštitúcií a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) poskytlo základné pokyny a opatrenia. Všetky nemocnice majú infekčné kontrolné výbory, výbory pre prípravu na epidémiu a prijali výstrahy zo štátnej i federálnej úrovne.

 

Ako sa kríza a verejná panika prehlbovala, prezident Obama sa zaoberal intenzívnym získavaním finančných prostriedkov na politické účely. Viceprezident Biden bol zamestnaný vylúčením jeho 40-ročného syna z vojenských rezerv námorníctva kvôli užívaniu kokaínu. Minister obrany bol zaneprázdnený určovaním cieľov pre bombardovanie v Sýrii a Iraku…

Kabinet sa stretol kvôli otázkam „národnej bezpečnosti“, ako je ISIS a rozšírenie vojenských intervencií po celom svete, zatiaľ čo americký zdravotnícky personál, medzinárodní cestujúci a ich rodinní príslušníci, rovnako ako priemerní americkí občania sa cítili omnoho viac ohrození zjavným zrútením systému verejného zdravotníctva, na miestnej i národnej úrovni, tvárou v tvár smrteľnej vírusovej infekcii.

Nedostatočnosť, v skutočnosti až zrútenie verejného zdravotného systému v USA v konfrontácii s prvými prípadmi eboly v krajine a súčasná eskalácia vojenských intervencií v Sýrii a Iraku charakterizuje zánik americkej republiky, sprevádzajúci vznik amerického vojenského impéria.

Dallaská nemocnica, ktorá poslala preč zúfalo chorého libérijského prisťahovalca, bola prevádzkovaná ako ziskové podnikanie, vedená obchodnými manažérmi túžiacimi po vysokých výnosoch, odmietajúcich základné zdravotné procedúry a ešte viac rady kompetentných, skúsených zdravotných pracovníkov: Urobili najväčšie investície do vyspelých technológií a zariadení za mnoho miliónov dolárov, irelevantných pri diagnostike a liečbe tropických a infekčných ochorení. Tlak na nevhodné použitie najdrahších technológií a návratnosť firemných investícií mal za následok smrteľné oneskorenie v diagnostike a kontamináciu aspoň tuctu zdravotníckych pracovníkov.

Firemný riaditeľ nemocnice sa nakoniec ospravedlnil za svoje „chyby“. Ale jeho zlyhanie ďaleko presahuje „zlé rozhodnutia“: Postupy a protokoly sú postavené do modelu „za účelom dosiahnutia zisku“ s dôrazom na nutnosť ukázať zdravú „návratnosť“ mnohomiliónových investícií do pokročilých technológií. Je tu ostrý kontrast modernej americkej nemocnice medzi high-tech vybavením v oblasti monitorovania a chirurgie a regresívnou zaostalosťou a neznalosťou sociálno-lekársko kontextu, v ktorom sa ocitnú kriticky chorí, infekční pacienti. Je to, ako by títo pacienti nemali vstúpiť do technicko-lekárskeho sveta, v ktorom sú k dispozícii len tie vysoko výnosné postupy a protokoly – pre tých, ktorí si ich môžu dovoliť zaplatiť.

Druhú časť úvahy nájdete tu: USA: Republika alebo vojenské impérium?, 2. časť

Tretiu časť úvahy nájdete tu: USA: Republika alebo vojenské impérium?, 3. časť

Preložené z Globalresearch.ca.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár