USA sa z dronového útoku na ruskú základňu usvedčili sami

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Teroristi, ktorí pred pár dňami zaútočili na ruskú základňu Hmeimim v Sýrii dronmi riadenými cez GPS, pričom im Rusi 7 dronov systémom Pancir-S hneď zostrelili a nad ďalšími 6 prevzali kontrolu ich rádioelektronické systémy, tak museli učiniť jedine za podpory „cudzích“ tajných služieb. Okrem toho, že neďaleko miesta útoku lietalo aj americké výzvedné lietadlo, USA sa z útoku v podstate sami usvedčili.

Po analýze týchto dronov a výbušniny, ktorú niesli, ruskí špecialisti vyhlásili, že drony mohli byť dodané teroristom len krajinou, ktorá je schopná poskytovať satelitnú navigáciu a diaľkové ovládanie jednotlivých výbušných zariadení. Aj keď ruské ministerstvo obrany (MO) neoznačilo žiadnu konkrétnu krajinu, USA sa bez príčiny iniciatívne ozvali a samotný Pentagón vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že takéto drony je možné ľahko zakúpiť na voľnom trhu.

Na to ruské MO opäť zareagovalo nasledovne: „Iniciatívne prehlásenie hovorcu Pentagónu, že všetky tieto technológie sú ľahko dostupné na voľnom trhu, nevyvoláva len naše znepokojenie, ale tiež legitímny záujem. O akých technológiách je reč, kde sa uvedený trh nachádza a ktorá bezpečnostná služba obchoduje s dátami kozmickej rozviedky? Okrem toho to prináša nový pohľad na podivnú zhodu okolností, prečo v čase útoku teroristov nad Stredozemným morom vo výške 7 000 metrov operovalo viac ako 4 hodiny medzi základňami Tartus a Hmeimim výzvedné lietadlo americkej námornej pechoty Poseidon? Ďalej, v prehlásení ruského MO o poskytnutí technológií teroristom k spáchaniu dronového útoku na ruské vojenské objekty v Sýrii nebola zámerne žiadna zmienka o zapojení konkrétnej krajiny, ani o samotných technológiách… Len aby sa naprogramovali regulátory dronov a odhodenie munície v systéme GPS, musíte mať slušnú inžiniersku školu jednej z vyspelých krajín. Áno, a získať presné súradnice na základe kozmickej rozviedky nemôžu zďaleka všetci. Chceme znovu zdôrazniť, že až donedávna nič takého teroristi nemali.”

Každému musí byť po tomto iniciatívnom vystúpení hovorcu Pentagónu jasné, kto za útokom stojí a koho malo aj ruské ministerstvo obrany vo svojich vyhláseniach na mysli. K útoku sa okrem MO RF vyjadril aj zástupca vedúceho výboru pre obranu Rady federácie Franz Klincevič, ktorý vinníka pomenoval už priamo, keď povedal: „Takto naplánovaný útok na ruské základne bolo nemožné vykonať bez špeciálnych služieb, pretože sú tu otázky financovania, kompletizácie a riešenia technických problémov. V Sýrii ich jednoducho nemožno získať, je to práca špeciálnych služieb koordinovaných USA. Pri plánovaní útoku na ruské zariadenia v Sýrii bolo potrebné veľmi dobre poznať situáciu a pripraviť celý proces.”

A podotkol aj to, že daný dronový útok štartuje v podstate novú éru terorizmu, keď teroristi budú schopní zabíjať ľudí pomocou dronov zo vzduchu. Ako Klincevič doslova povedal: „Sú to nové varianty teroristickej vojny, budú sa zlepšovať, pritvrdzovať, teroristi budú testovať nové technológie. Je to vývoj nových technológií, ktoré môžu byť prevedené na teroristické bunky v rôznych krajinách. V Sýrii je možné takéto drony zostreliť, tam existujú adekvátne zbrane, ale v mestských oblastiach, kde je veľká koncentrácia ľudí, to je takmer nemožné.” Aj rôzne cenovo dostupné drony sa tak v podstate dajú takýmto spôsobom zneužiť a stávajú sa potenciálnymi útočnými zbraňami teroristov, čím sa aj tieto doterajšie „zábavky“ stávajú pre spoločnosť hrozbou.

Aj keď teroristi nebudú samozrejme schopní takéhoto profesionálneho útoku ako v Sýrii, ktorý očividne učinili s priamou pomocou amerických „špecialistov“, o čom svedčí nielen použitá technológia, ale aj americké výzvedné lietadlo Poseidon, ktoré v čase útoku v blízkosti danej základne krúžilo, drony sa začínajú pre ľudí stávať hrozbou. Každopádne, týmto posledným útokom na ruskú základňu Hmeimim v Sýrii bol globálny terorizmus posunutý do nového levelu, ktorým je potrebné sa začať naozaj reálne zaoberať.

Autor: Martin Bago

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/usa-sa-z-dronoveho-utoku-na-rusku-zakladnu-usvedcili-sami-terorizmus-tak-posunuli-noveho-levelu/1272448

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár