Už 332 súdnych konaní v Bielorusku vo veci vyhrážania sa a ohovárania POLÍCIE

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Naša Niva

Posledných päť mesiacov sa na príslušníkov polície, bezpečnostných síl a iných silových štruktúr Bieloruska spustila lavína tvrdej kritiky zo strany politikov a médií EÚ a USA. Silové štruktúry republiky obviňujú z tvrdého potláčania protestov po prezidentských voľbách a z porušovania ľudských práv. Tie protesty však vôbec neboli také radikálne ako vo viacerých členských štátoch EÚ a USA a preto ani polícia nemusela zasahovať tak tvrdo, ako v nemeckých, francúzskych, britských a amerických mestách.

Na druhej strane bieloruská justícia obvinila niekoľko stoviek demonštrantov a opozičných lídrov z ohovárania príslušníkov polície a iných silových štruktúr, z vyhrážok a urážok na ich adresu, ako aj z nezákonného zverejnenia ich osobných údajov. „V priebehu posledných piatich mesiacov bolo na adresu príslušníkov organov vnútorných vecí a vnútorných vojsk, ako aj príslušníkov ich rodín, zaregistrovaných 225 vyhrážok a 382 urážok,“ uviedla pre média tlačová tajomníčka ministerstva vnútra Bieloruska, Oľga Čemodanovová.

Informovala o tom na svojom Telegram-kanále. Pripomenula, že opozícia obviňuje policajtov a príslušníkov bezpečnostných síl z neadekvátneho použitia sily počas potlačenia demonštrácií. V súvislosti s tým sa často, hlavne na sociálnych sieťach, objavujú urážky a vyhrážky na ich adresu, zverejňujú sa ich osobné údaje, čo je absolútne v rozpore so zákonom.

„Bolo zistených 92 prípadov ohovárania a vyše 18 tisíc prípadov zverejnenia osobných údajov. V tejto súvislosti začali 332 súdnych konaní a poriadkové pokuty dostalo 127 osôb,“ uviedla tlačová tajomníčka ministerstva vnútra Bieloruska, Oľga Čemodanovová.

Samotný prezident Alexander Lukašenko pre opozíciu, európskych a zaoceánskych politikov a média v televíznom rozhovore odkázal, že by mali prestať klamať o „brutálnom potlačení demonštrácií a porušovaní ľudských práv v Bielorusku.“ Poukázal na to, že drvivú väčšinu demonštrantov po zadržaní počas protestných demonštrácií a ich preverení podľa občianskych preukazov, rýchlo púšťajú na slobodu s požiadavkou, aby v budúcnosti neporušovali bieloruské zákony a nezúčastňovali sa na nepovolených demonštráciách.

Zdôraznil, že sa nedá porovnávať protestné akcie v jeho krajine a v členských štátoch EÚ a v USA. Podotkol, že bieloruská opozícia sa nechová tak „divoko“ ako na Západe, nerozbíja výklady, nepodpaľuje autá, nerabuje obchody a pod. Rovnako ani bieloruská polícia voči demonštrantom nezasahuje tak tvrdo ako v EÚ a USA. Väčšinou sa všetko končí tým, že policajti zadržia príliš rozvášnených demonštrantov, urobia im na policajnej stanici „prednášku“ o tom, ako sa majú chovať v súlade so zákonmi a pustia ich na slobodu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: https://t.me/s/pressmvd

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár