Už aj nemecký prezident sa pripojil k vojnovým štváčom, odmieta rokovania a vyzýva na vojnu „do posledného Ukrajinca“

Foto: Strana.ua

Na juhu Ukrajiny sa situácia takmer nezmenila. Ruské jednotky pokračujú v útokoch v okolí Novoselovského a Belogorovky v Luhanskej oblasti a Serebrjanky, Verchnekamského, Jakovlevky, Pervomajského, Opýtného a Neveľského v Doneckej oblasti. Domáci novinári poukázali na to, že Ozarjanovku a Zelenodoľje, ktoré, podľa správ doneckých médií, obsadili ruské jednotky, Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajine vo svojej správe vôbec nespomenul. Poznamenal iba, že ukrajinská armáda útočí v Záporožskom smere a bráni sa v Limanskom smere.

Ukrajinskí vojenskí analytici zverejnili zaujímavé výroky nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera z jeho rozhovoru pre Deutsche Welle. Podľa neho, ukrajinská armáda zostreľuje 60-70% ruských rakiet a podčiarkol, že Nemecko urobilo správne rozhodnutie prehodnotením vojenskej pomoci Ukrajine a zameraním sa na protivzdušnú obranu, na ochranu pred dronmi a najmä raketami, čo, podľa jeho slov, pomáha čo najviac chrániť ukrajinské mestá. „Údaje Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny sú optimistickejšie: podľa neho, bolo pri poslednom raketovom útoku 23. novembra zostrelených 51 zo 67 rakiet (teda 76%),“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici. Otázkou je, či sa nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier spolieha na údaje ukrajinskej alebo britskej rozviedky? Sú však aj iné štatistiky. Pozná ich nemecký prezident?..

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril nádej, že po stretnutí v Bukurešti sa krajiny Aliancie rozhodnú zvýšiť dodávky systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu. Ukrajinskí vojenskí analytici pripomenuli, že stretnutie vedúcich diplomatických rezortov  členských krajín NATO sa koná v Bukurešti 28. – 30. novembra. „Očakávam, že jednou zo správ po stretnutí ministrov zahraničných vecí tu, v Bukurešti, bude potreba ďalšieho zvýšenia dodávok ako systémov protivzdušnej obrany, tak, samozrejme, aj náhradných dielov, munície pre rôzne systémy protivzdušnej obrany, ako aj zabezpečenie výcviku na ich použitie,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas stretnutia s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom.

Vojenskí analytici komentovali výroky tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexeja Danilova, ktorý podčiarkol, že dodávky rakiet s doletom 800 km a viac by údajne umožnili Kyjevu riešiť energetické problémy. Politik o tom napísal 28. novembra na svojom Twitterovom účte: „Najlepším a najefektívnejším riešením energetického problému pre Ukrajinu sú rakety s doletom 800 a viac kilometrov, čo výrazne ušetrí na generátoroch,“ citovali ukrajinskí novinári Alexeja Danilova.

Ukrajinskí novinári citovali Pápeža Františka, ktorý vyhlásil, že je pripravený navštíviť Moskvu a Kyjev, aby pomohol vyriešiť humanitárne otázky a mierové urovnanie na Ukrajine. „Premýšľal som o tom, že pôjdem do Kyjeva, ale rozhodol som sa: ak pôjdem, tak pôjdem aj do Moskvy, aj do Kyjeva, do oboch miest, nielen do jedného z nich,“ uviedol v rozhovore pre americký jezuitský časopis „Americamagazine“. Niektoré ukrajinské média uviedli aj reakciu Moskvy. „Moskva víta úsilie, zamerané na vyriešenie situácie na Ukrajine. Problém je však v tom, že Kyjev odmieta rokovať a nepotrebuje žiadne rokovacie platformy,“ uviedli ukrajinské média reakciu na vyhlásenie pápeža tlačového tajomníka prezidenta Ruskej federácie Dmitrija Peskova.

Poukázali na to, že mierové rokovania odmietajú nielen v Kyjeve a citovali „mierumilovného“ prezidenta Nemecka, ktorý fakticky vyzval na pokračovanie vo vojne: „Výzvy na prímerie na Ukrajine nie sú teraz vážne.“ Uviedol to nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v rozhovore pre Deutsche Welle. Podľa neho, „prímerie v tejto chvíli by v skutočnosti znamenalo uznanie nespravodlivosti, ktorá už nastala“ a zabavenie ukrajinských území Ruskom,“ citovali ukrajinské média nemeckého prezidenta.

V tejto súvislosti zdôraznili, že problémy má aj samotné Nemecko, hlavné, domáca armáda, ktorá odovzdala časť svojho arzenálu Ukrajine a chýba jej munícia: „Nemecká armáda naliehavo potrebuje muníciu, ale rýchlo ju nedokážu vyrobiť.“ Pod takýmto názvom Der Spiegel uverejnil článok o samite o obstarávaní v Berlíne. Podľa Asociácie Bundeswehru,  nedostatok munície dosiahol výšku 20 až 30 miliárd eur. Bundeswehr už roky trpí nedostatkom munície a vojna na Ukrajine situáciu ešte viac zhoršila,“ konštatovali ukrajinskí vojenskí analytici.

Oznámili,, že ukrajinská delegácia na čele s generálmajorom ozbrojených síl Ukrajiny pricestovala do Izraela. „Novinárka televíznej spoločnosti Keshet Moriya Wahlbergová na Twitteri informovala o niektorých podrobnostiach návštevy. Ukrajinská delegácia sa, podľa nej, stretne so zástupcami izraelských obranných síl, aby prediskutovali opatrenia na vytvorenie systémov varovania pred raketovými útokmi. Šéf izraelského veliteľstva národnej bezpečnosti Eyal Hulata predtým uviedol, že ak Rusko kúpi balistické rakety od Iránu, Izrael môže začať predávať vysoko presné rakety Ukrajine. Bolo tiež oznámené, že Izrael kúpil „strategické vybavenie“ pre Ukrajinu v hodnote miliónov dolárov,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Hospodárski analytici pre zmenu informovali, že Rusko a Čína pracujú na novom systéme medzinárodných platieb bez použitia SWIFT. Uviedol to podpredseda ruskej vlády Alexander Novak na IV. Rusko-čínskom energetickom obchodnom fóre v Moskve. „V zmluvách o plyne už prechádzame na vyrovnania v národných menách – v rubľoch a juanoch – na paritnom základe. Dodávky ropy a ropných produktov, uhlia sa prevádzajú aj na platby v národných menách. Takáto práca pomáha predchádzať rizikám a prispieva k transformácii rubľa a juanu do stavu svetových rezervných mien,“ citovali ukrajinskí analytici Alexandra Novaka.

Znova ich vystriedali vojenskí analytici a uviedli, že Slovensko odovzdalo Ukrajine 30 BMP-1. „Som rád, že môžem potvrdiť, že 30 slovenských bojových vozidiel pechoty BMP-1 bolo na základe dohody s Nemeckom prevezených na Ukrajinu. Ďakujem Kristin Lambrechtovej za vynikajúcu spoluprácu,“ napísal na Facebook slovenský minister obrany Jaroslav Nagy. BMP-1 je sovietske pásové bojové vozidlo pechoty a prvé sériovo vyrábané plávajúce BMP na svete. Prijaté ozbrojenými silami ZSSR v roku 1966,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.

NATO rozšíri svoju prítomnosť po celej východnej Európe – od Čierneho mora až po pobaltské štáty,“ citovali ukrajinské média generálneho tajomníka aliancie Jensa Stoltenberga: „Bude to jasný signál pre Rusko, keďže boje pokračujú na Ukrajine,“ podčiarkol. Ten bláznivý Nór je navyše ešte aj humorista: žeby NATO v priebehu ostatných vyše 30 rokov nerozširovalo svoju prítomnosť vo Východnej Európe alebo aspoň na krátky čas urobila prestávku v tejto činnosti? Nerozširovalo svoju prítomnosť vo Východnej Európe dávno predtým, ako vypukol konflikt s Gruzínskom, alebo Majdan v Kyjeve, alebo boje na Donbase? Kedy bolo také obdobie, že NATO nerozširovalo svoju prítomnosť po celej Východnej Európe? Tak čo sa zmenilo? Alebo, keby sa stal taký zázrak a Rusko vôbec zrušilo svoju armádu – prestane NATO rozširovať svoju prítomnosť po celej Východnej Európe? Čiže príčina je niekde inde. Je ten Stoltenberg akýsi čudný…

Ukrajinskí vojenskí analytici ho opäť citovali, keď podotkli, že NATO diskutuje o dodávkach  systémov protivzdušnej obrany „Patriot“ do Kyjeva: „Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg po zasadnutí v priebehu dnešného dňa samitu NATO v Bukurešti potvrdil, že takéto diskusie prebiehajú...“ Uviedli aj reakciu druhej strany: „Ak NATO dodá Ukrajine protilietadlové raketové systémy „Patriot“ a poskytne jej svoj personál, okamžite sa stanú legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl.“ Toto vyhlásenie urobil na svojom telegramovom kanáli bývalý prezident Ruska Dmitrij Medvedev,“ podotkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Na Ukrajine sa dnes začína už 280. deň ozbrojeného konfliktu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 279-й день войны в Украине. Что происходит 29 ноября. Обновляется, Страна, 29.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/77690
 3. Генсек НАТО призвал готовиться к новому удару РФ по энергетике Украины и рассказал, что уже делает Альянс, Страна, 29.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/77768
 5. Война в Украине усугубила проблему дефицита боеприпасов в Бундесвере – Spiegel, Страна, 29.11.2022
 6. Президент ФРГ назвал “несерьезными” призывы к прекращению огня в Украине – DW, Страна, 29.11.2022
 7. Окупанти просунулися на південь від Бахмута, але оточити місто вони не зможуть – ISW (карта), UNIAN, 29.11.2022
 8. Вистояти під обстрілами: як Україна відновлює енергосистему після ракетних атак, UNIAN, 29.11.2022
 9. Росія вдарила по Дніпру ракетами, почалася пожежа, UNIAN, 29.11.2022
 10. Генштаб: підтверджено ураження району розташування одного з підрозділів окупантів у Сватовому, UNN, 29.11.2022
 11. Маріуполь: окупанти складають списки залишеного нерухомого майна, щоб “націоналізувати” його, UNN, 29.11.2022
 12. ЗСУ минулої доби збили ворожі Су-25 та Су-24, Ukrinform, 29.11.2022
 13. Ворог випустив по Дніпру кілька ракет – ОВА, Ukrinform, 29.11.2022
 14. Загарбники звезли ОМОН на окуповану Херсонщину: планують провести мобілізацію, Ukrinform, 29.11.2022
 15. Скільки повинні відслужити військові, призвані під час мобілізації в Україні: детальне роз’яснення, Obozrevatel, 29.11.2022
 16. Російські ЗМІ в очікуванні блекауту в Україні почали писати про “Середньовіччя” в містах і мародерів та вбивць на вулицях, Obozrevatel, 29.11.2022
 17. ЗСУ дали відсіч окупантам на Донбасі, ворог на тлі втрат готується перекинути підрозділи з Білорусі – Генштаб, Obozrevatel, 29.11.2022
 18. РФ прагне підтримувати заданий темп масованих ударів по Україні, а не ескалувати його – ISW, ZN.UA, 29.11.2022
 19. Кремль зібрався замінити свої збройні сили на Росгвардію в окупованих регіонах Херсонщини – Генштаб, ZN.UA, 29.11.2022
 20. Newsweek розповів, як в РФ обговорювали можливість ядерного удару по Україні, ZN.UA, 29.11.2022
 21. Окупанти готують «мобілізацію» на півдні України і вже відправляють туди свій ОМОН, Слово і Діло, 29.11.2022
 22. Зведення Генштабу: окупанти посилюють адміністративно-поліцейський режим на Херсонщині, Слово і Діло, 29.11.2022
 23. Обстріли Сумщини: за останню добу по області випустили майже 130 боєприпасів, Слово і Діло, 29.11.2022
 24. Росія відновила експорт добрив Чорним морем, – офіс генсека ООН, Focus, 29.11.2022
 25. Росіяни навчають своїх мобілізованих на білоруських полігонах, – експерт, Focus, 29.11.2022
 26. “Ми є учасниками”: у Міноборони Польщі оцінили ризики участі у війні, Focus, 29.11.2022
 27. Кулеба: Раніше ключовим словом було “зброя”, зараз – “швидше”, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 29.11.2022
 28. Українці попри війну продовжують споживати російські новини, але вже менше, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 29.11.2022
 29. НАТО посилить підтримку України і допоможе у захисті від ракетних атак – заява міністрів, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 29.11.2022
 30. Країни НАТО нададуть термінову допомогу для відновлення енергосистеми України, Європейська правда, 29.11.2022
 31. Наступна зустріч глав МЗС країн НАТО відбудеться в Осло, Європейська правда, 29.11.2022
 32. Словакия передала Украине 30 БМП-1, Українські Новини, 29.11.2022
 33. Германия нашла еще одного поставщика газа, чтобы заместить потерянный импорт из России, Українські Новини, 29.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply