Uzavretie maďarských hraníc vyvoláva čoraz viac otázok súvisiacich s migračnými kvótami

Foto: EPA

V Maďarsku denne pribúdajú stovky nových prípadov nákazy. Premiér Viktor Orbán preto pristúpil od 1. septembra k uzavretiu maďarských hraníc spôsobom, ktorý vyvoláva otázky – prečo tak dramaticky? Nie je za tým náhodou niečo iné? Naznačuje odpoveď posledné augustové zasadnutie Európskej komisie?

Je pravda, že vo väčšine krajín, s ktorými Maďarsko hraničí, je situácia šírenia nákazy Covid-19 o niečo horšia ako v Maďarsku, ale na druhej strane, ani v jednej z týchto krajín nie je vzhľadom na situáciu vo zvyšku Európy  extrémne alarmujúca. Toto opatrenie, je nezvyčajne prísne a navyše, sú v rozpore so skutočnosťou, že preventívne opatrenia, ktoré v súčasnosti platia pre občanov v Maďarsku, sú naopak, relatívne veľmi mierne.

Z epidemiologického hľadiska podľa odborníkov nie je v tejto chvíli uzatvorenie hraníc pre Maďarsko opodstatnené. Zatvorenie hraníc považujú za zámienku aj slniečkári – fundamentalisti, ako napríklad v denníku SME, Peter Schutz, ktorý tentoraz nemusí byť ani ďaleko od pravdy: je presvedčený, že je to súčasť Orbanových ťahov, ktorými demonštruje svoj spurný postoj voči bruselskej moci.

Európskou témou číslo jeden je teraz slávny „plán obnovy“ európskej ekonomiky, ktorý predpokladá rozdeľovanie miliardových súm európskym krajinám, avšak len za predpokladu, že budú „udržiavať európske hodnoty“, ako to Brusel pomenoval, prísne a veľmi významné pritom hľadiac na Varšavu a Budapešť. Čo presne sa tým myslí, začína byť stále jasnejšie: pripravuje sa opäť čosi na spôsob migračných kvót.

Tentoraz však už ich odmietnutie nebude relatívne bezbolestné, ako tomu bolo naposledy. Posledný augustový týždeň sa bez pozornosti médií zišla Európska komisia, aby pripravila návrh nového paktu o migrácii. Stretnutie nebolo o riešení príčin masovej migrácie, ani o spôsoboch ako ju ukončiť, ale o „nových mechanizmoch“ solidarity „v rámci EÚ a o novom stupni zodpovednosti členských štátov EÚ“. Čo to môže znamenať v preklade do ľudskej reči, to si ľahko vieme domyslieť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Ivan Lehotský/HSP, Prečo Orbán zavrel hranice? Vie niečo, čo my nie?, 10.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár