V českých školách čoskoro prestanú známkovať najmladších žiakov

Ministerstvo školstva ČR chce známkovanie do budúcnosti obmedziť, začne sa prvákmi, druhákmi a tretiakmi.

Debata o ústupe od známok je pritom veľmi aktuálna. V dlhodobom zámere rozvoja vzdelávania, ktorý schválila vláda, sa počíta s plošnou reformou.

„V súvislosti s chystanou revíziou “rámcových vzdelávacích programov základného vzdelávania” sa plánuje v 1. až 3. ročníku základnej školy zrušiť známkovanie. Ako najbližší možný termín odhadujeme školský rok 2025/26, ale vzhľadom na postup prác to môže byť aj neskôr,“ dodáva hovorca Ministerstva školstva.

Rezort totiž počíta s tým, že celý proces môže byť náročnejší, pretože bude potrebné pripraviť výraznú podporu pre učiteľov. Ako ukazuje príklad škôl, ktoré už od známok začali ustupovať, nie je to ľahká zmena. Naučiť sa nový spôsob podávania spätnej väzby musia nielen učitelia, ale je nutné k takémuto kroku získať aj žiakov a ich rodičov.

Prechod od známkovania k slovnému alebo všeobecne formatívnemu hodnoteniu, kedy sa dáva žiakovi pravidelná spätná väzba o jeho pokroku, nie je totiž pre školy vôbec jednoduchý.

„Ak bude chcieť učiteľ hodnotiť slovne, musí od začiatku zbierať informácie iným spôsobom ako jednoduchým známkovaním. Je to samozrejme pracnejšie, ale prináša to pre žiakov aj učiteľov benefit, ktorý zúročí pri ďalšom vzdelávaní,“ opisuje ústredný školský inšpektor Tomáš Zatloukal. Pedagógovia, deti aj rodičia získajú komplexnejšiu spätnú väzbu.

Vysvedčenie je možné vynechať, myslí si riaditeľ

„Snahou všetkých pedagógov by malo byť, aby spätná väzba prebiehala priebežne. Čím viac jej bude, tým menej dôležité bude záverečné hodnotenie. U nás sa ale stále drží tradícia vysvedčenia – rodičia i starí rodičia v ňom vidia niečo zásadné. Myslím si ale, že záverečné vysvedčenie by postupne mohlo strácať na význame a polročné už vôbec. Podľa mňa by sa v dohľadnej dobe mohlo aj vynechať,“ opisuje riaditeľ ZŠ a MŠ Chraštice na Příbramsku Karel Derfl.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Změna v českých školách. Brzy přestanou známkovat nejmladší žáky, seznamzpravy.cz, 31.1.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply