V Číne sú presvedčení, že Moskva a Peking spoločne skoncujú s hegemóniou USA

Foto: Cnsphoto/Global Times

Ako sa hovorí, časy sa menia. Dlhé desaťročia bolo hlavným nepriateľom „západnej civilizácie“, transatlantistov, liberálov, slniečkarov všetkých druhov a rusofóbov Rusko. Na druhej strane im vôbec neprekážalo to, že sa Spojené štáty sa hrali svetového hegemóna, žandára, sudcu a vôbec pána sveta. V súčasnosti stále hlasnejšie znejú hlasy amerických a európskych politikov, analytikov a médií, ktorí varujú, že najväčším nepriateľom Západu už nie je Rusko, ale Čína, ktorá pomaly, ale isto predbieha USA vo vojenskej a hospodárskej oblasti a onedlho sa stane najsilnejšou veľmocou na svete.

V tejto súvislosti niektorí analytici na oboch stranách Atlantického oceánu tvrdia, že najhorším scenárom pre „západnú civilizáciu“ bude hospodárska a vojenská spolupráca Ruska a Číny. Niektorí „Nostradamovia“ varujú, že v každom prípade a za každú cenu treba prekaziť zblíženiu Moskvy a Pekingu. Na druhej strane, ruskí a čínski politici tieto poplašné správy príliš nekomentujú a hovoria iba o bežnej spolupráci medzi dvoma štátmi – rovnakej spolupráci, ako s každou inou krajinou. O žiadnej aliancii zatiaľ nie je ani reči.

V Číne však vítajú zblíženie Moskvy a Pekingu a považujú to za užitočnú vec, ako pre tieto dve veľmoci, tak aj pre zvyšok sveta. „Obe veľmoci vystupujú ako garanti regionálneho mieru a stability. Rusko a Čína majú vyslať Spojeným štátom priamy signál o tom, že Biely dom by sa nemal miešať do záležitostí iných štátov“, celkom jasne, bez servítky zdôraznil analytik čínskeho denníku Global Times a pripomenul, že onedlho sa uskutočnia spoločné vojenské cvičenia Číny a Ruska.

Upriamuje pozornosť verejnosti na to, že vojaci ruskej armády sa po prvý krát objavia na čínskej vojenskej základni Qingtongxia a uskutočnia cvičné manévre spolu s čínskymi kolegami a dokonca v období, keď sa pandémia koronavírusu ešte neskončila. „Je to zjavným dôkazom nárastu úrovne vzájomnej dôvery medzi armádami oboch krajín. Spolupráca medzi Čínou a Ruskom sa stáva čoraz užšou – od manévrov v netradičných sférach bezpečnosti až po všeobecnú úroveň“, podotýka analytik Song Zhongping.

Poukazuje na to, že Peking a Moskva sa zbližujú aj kvôli neustálemu nátlaku kolektívneho Západu na čele s USA. Analytik práve Spojené štáty považuje za hlavný zdroj mnohopočetných problémov, ktoré pre Peking a Moskvu vznikajú na medzinárodnej scéne. Pripomína, že USA sa rozhodli opustiť Afganistan práve v tom momente, keď je celá krajina zachvátená vnútorným chaosom. Podľa neho, Spojené štáty sa podobným spôsobom snažia vytvoriť v regióne nestabilnú situáciu, spôsobiť ďalšie problémy Číne a Rusku a možno aj rozhádať tieto dve veľmoci, ak sa odlišným spôsobom pokúsia napraviť situáciu.

„Moskva a Peking by mali odpovedať Spojeným štátom, ktoré vytvárajú svetový chaos a vysvetliť Washingtonu, že miešanie sa do vnútorných záležitostí iných regiónov je neprípustné. Aj Peking, aj Moskva sú dôležité opory pomáhajúce zachovať mier a stabilitu v regionálnom priestore“, podčiarkol v závere svojho komentáru čínsky analytik.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: China, Russia joint military exercise to combat terrorism and chaos left by US, Global Times, 2.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár