V Európe dozrievajú plány na celoplošnú vakcináciu obyvateľstva

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Holandsko vytvorili „vakcinačnú alianciu“ a podpísali zmluvu na najmenej 300 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu. V sobotu v Berlíne to oznámilo federálne ministerstvo zdravotníctva. Zmluvný partner, britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, spomína dokonca až 400 miliónov dávok. Spoločnosť nedávno uzavrela podobné dohody s Veľkou Britániou a USA. Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza hovorí rovnako o dodávke „až 400 miliónov dávok vakcíny pre celú európsku populáciu“.

Peter Sabaka z Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava je z toho nadšený: „Anglicko bude prvá krajina, ktorá bude zaočkovaná a až potom tie ostatné. Čiže k nám sa to asi hneď tak rýchlo nedostane.” Predpokladá, že po AstraZeneca sa druhým európskym dodávateľom vakcíny stane nemecký Bayer: „V októbri ohlásila vakcínu v Nemecku spoločnosť Bayer. Oni zase zaočkujú v prvom rade Nemecko, ale už to nám pomôže. Minimálne budeme vedieť, že z týchto krajín sa k nám to ochorenie nezavlečie.”

Bayer je jednou zo zakladajúcich spoločností chemicko-farmaceutického kartelu IG Farben, ktorý počas druhej svetovej vojny vykonával pokusy na väzňoch v koncentračnom tábore Osvienčin. Testovali sa na nich rôzne látky, vrátane vakcín. IG Farben profitovala z otrockej práce väzňov a vyvinula jedovatý plyn cyklón B, ktorý sa používal na ich fyzickú likvidáciu v plynových komorách. V Norimberskom procese boli viacerí jej vysoko postavení riaditelia obvinení z vojnových zločinov, no po pár rokoch boli prepustení a zaujali pozície vo vedení viacerých povojnových spoločností v západnom Nemecku. IG Farben v roku 1951 oficiálne zanikla, v skutočnosti sa však len rozdelila na niekoľko následníckych spoločností, vrátane dnešného Bayeru. Medzi výrobcom vražedného plynu a výrobcom vakcíny tak existuje priama kontinuita. Pripomeňme ešte, že pred pár rokmi Bayer sfúzoval s americkým Monsantom, čím vstúpil do biznisu s geneticky modifikovanými organizmami.

Téme vakcinácie sa budeme podrobne venovať v pripravovanom júlovom čísle Zem&Vek.

Zdroje:

1. Deutschland und andere Mitgliedsstaaten sichern 300 Millionen Impfdosen gegen Coronavirus für EU, RT Deutsch, 14. 6. 2020

2. Vakcínu proti koronavírusu už vyrábajú na sklady, potvrdil slovenský lekár!, Plus jeden deň, 14. 6. 2020

3. Wikipedia.org, heslo: IG Farben

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply