V Kanade zavádzajú zdravotnú daň pre neočkovaných

Kanadská provincia Quebec zavádza novú daňovú povinnosť pomenovanú zdravotná daň. Platiť ju budú ľudia odmietajúci očkovanie proti Covid-19, pretože podľa quebeckého premiéra Françoisa Legaulta títo ľudia predstavujú významnú finančnú záťaž pre svojich spoluobčanov. Pokuty pre neočkovaných zavádza aj Taliansko a Grécko.
Podľa Legaulta 10 % obyvateľov, ktorí zatiaľ nemajú ani jednu dávku očkovania, nesmie škodiť zvyšným 90 %. Neočkovaní predstavujú podľa premiéra polovicu prípadov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Chápem a cítim všeobecnú nespokojnosť voči neočkovanej menšine, ktorá podľa všetkých prepočtov zahlcuje naše nemocnice,“ dodal Legault s tým, že daň by mala byť pomerne vysoká.
Osemmiliónová provincia má v nemocniciach 2742 pacientov s Covid-19, 255 ich je na JIS. V Quebecu platia prísne opatrenia ako zákaz nočného vychádzania alebo zákaz súkromných akcií. Potvrdenie o očkovaní sa vyžaduje pri vstupe do zdravotníckych zariadení, barov, divadiel či krytých športovísk. V posledných troch dňoch výrazne stúpol záujem o očkovanie, keď vláda ohlásila, že od 18. januára budú môcť nakupovať v štátnych obchodoch s alkoholom a marihuanou len ľudia očkovaní proti Covid-19. Minister zdravotníctva Christian Dubé uviedol, že objednávky na prvú dávku očkovania stúpli z približne 1500 na zhruba 6000 denne.
Grécka vláda sa snaží zvýšiť zaočkovanosť populácie predovšetkým v rizikových skupinách. Zaviedla očkovaciu povinnosť pre ľudí nad 60 rokov. Za porušovanie tejto povinnosti hrozí pokuta 100 eur mesačne. Vláda už uvažuje, že by vekovú hranicu znížila na 50 rokov. V súvislosti so súčasnou povinnosťou sa dalo očkovať zhruba 200-tisíc ľudí. Dokončené očkovanie majú v Grécku dve tretiny ľudí.
Talianska vláda zaviedla povinné očkovanie proti Covid-19 pre obyvateľov vo veku od 50 rokov. Od prvého februára budú túto povinnosť vymáhať úrady jednorazovou sankciou, ktorá činí sto eur. Ľudia starší ako 50 rokov nebudú smieť chodiť do práce, ak nie sú očkovaní alebo neprekonali Covid-19. Časť talianskych lekárov považuje pokutu sto eur za výsmech. Lekári poukazujú, že postih je výrazne miernejší ako v iných krajinách, ktoré zaviedli povinné očkovanie, ako Rakúsko alebo práve Grécko. Prísnejší postih čaká ľudí, ktorí porušia povinnosť dať sa očkovať a chodia do práce. Zamestnávateľ im po piatich dňoch absencie nemusí vyplácať mzdu. Neočkovaných zamestnancov však nesmie prepustiť. Za vstup na pracovisko hrozí ľuďom bez očkovania pokuta 1500 eur.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply