V Kyjeve znova obvinili Rusov, že „ostreľujú sami seba“ v Záporožskej jadrovej elektrárni a chcú použiť „špinavú bombu“

Foto: Strana.ua

Na Ukrajine pokračujú skôr pozičné boje, veľké ofenzívne operácie sa už dlhšie neuskutočňujú, ale o o ich prípravách hovoria analytici a novinári. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny informoval, že ukrajinská armáda včera odrážala útoky ruských jednotiek v okolí Belogorovky v Luhanskej oblasti a tiež v Spornom, Jakovlevke,  Bachmutskom, Bachmute, Opytnom a Kleščejevke v Donetskej oblasti.

V smeroch na Bachmut, Avdejevsku a Novopavlovskoje sa ruská armáda zameriava na ofenzívu ale v smeroch na Kupjansk, Liman, ako aj v Záporožskej oblasti vedie obranné boje. Pozičné bitky prebiehajú v smere na Krivoj Rog a Cherson. Ako uviedol Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, Rusi posilňujú opevnenia pozdĺž ľavého brehu Dnepra a plánujú  presunúť jednotlivé jednotky, stiahnuté z pravého brehu Dnepra pri Chersonu do Doneckej a Luganskej oblasti. V oblasti Kinburnskej kosy v Nikolajevskej oblasti pokračujú prestrelky.

Ukrajinské novinári prevzali informácie a videa od ruských kolegov a zverejnili epizódu na polygóne pre mobilizovaných v Kazani, kde bolo natočené video s najnovším ruským tankom  „Armata T-14“ v bojovej kamufláži. „Na ukrajinských vojenských portáloch a v médiách sa už predpokladá, že čoskoro sa tento tank objaví na fronte. Doteraz nebolo hlásené použitie „Armaty“ na Ukrajine,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí experti.

Ukrajinskí vojenskí analytici komentovali skutočnosť, že Moskva dosiahla dohodu s Teheránom o začatí výroby iránskych dronov v Rusku. Podľa denníka The Washington Post s odvolaním sa na americké spravodajské údaje, ruskí a iránski predstavitelia dohodu uzatvorili počas stretnutia v Iráne začiatkom novembra. „Tieto dve krajiny rýchlo smerujú k príprave  projektov a kľúčových komponentov, ktoré môžu umožniť začatie výroby v priebehu niekoľkých mesiacov,“ citovali ukrajinskí novinári svojich amerických kolegov.

Predpoludním ešte citovali svojich britských kolegov, ktorí radi šíria „rozprávky“ britských tajných služieb, ktoré tiež ochotne preberajú ukrajinské média. „Takmer 100 rakiet protivzdušnej obrany bolo tajne presunutých z Bieloruska do Ruska, pravdepodobne, kvôli rozsiahlemu útoku na Ukrajinu alebo dokonca použitiu „špinavej bomby“. Informuje o tom denník Daily Mail s odvolaním sa na jeho zdroje,“ prevzali ďalšiu „rozprávku“ ukrajinské novinári: nie tradičnú rozprávku o „Červenej čiapočke“, ale modernú – o „Špinavej bombe“…

Analytici, s ktorými novinári robili rozhovory, naznačujú, že presun rakiet S-300 A S-400 je buď znakom toho, že Rusko prijíma preventívne opatrenia proti potenciálnemu ukrajinskému úderu, alebo znakom toho, že sa samé pripravuje n útok. Vrátane možno použitia „špinavej bomby“. „Čokoľvek má Rusko v úmysle urobiť vo vzťahu k Ukrajine, zdá sa, že Kremeľ očakáva odvetu na svojom vlastnom území od Ukrajiny alebo Západu,“ citovali ukrajinskí novinári analytika, ktorý poskytol rozhovor britským kolegom.

Pozoruhodné je to, že sa radšej vyhli tomu, aby vysvetlili jeho tvrdenia o tom, že „Kremeľ očakáva odvetu na svojom vlastnom území od Ukrajiny alebo Západu…“ S Ukrajinou je v rámci konfliktu všetko jasné, ale – od Západu?.. Čo to mal na myslí britský analytik? Západ chce konať na území Ruska, čiže NATO chce ísť do vojny s Ruskom – ako inak treba chápať slová britského analytika?.. NATO, hlavne USA nepriamo sú účastníkmi konfliktu na Ukrajine už od samotného začiatku /zbrane, financie, poradcovia, žoldnieri a pod./, ale chcú sa priamo zapojiť do konfliktu – a ešte na ruskom území? NATO sa pripravuje napadnúť Rusko na jeho území? Ako inak treba chápať podobné výroky transatlantických expertov?..

Na práve poludnie ukrajinské média informovali, že ruské úrady hlásili ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne. Poradca generálneho riaditeľa spoločnosti Rosenergoatom Renat Karčaa uviedol, že v noci ukrajinské delostrelectvo uskutočnilo 12 útokov a rakety a granáty zasiahli areál jadrovej elektrárne. „Hovoríme práve o obvode samotnej stanice, a nie o priemyselnej zóne. Šesť rakiet zasiahli bazén – toto je chladiaci systém elektrárne. Dve rakety zasiahli areál suchého skladovania jadrového odpadu. Ďalšie tri údery boli v oblasti kontrolného stanovišťa-2,“ citovali ukrajinskí novinári ruského úradníka.

Karčaa tvrdí, že bol to masívny útok, ale, našťastie, nedošlo k obetiam. Ukrajina neoznámila  ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne. Predtým sa obe strany tradične obviňovali z ostreľovania elektrárne. Kadyrov medzitým zverejnil video, ako tvrdí, o ostreľovaní jadrovej elektrárne /https://t.me/stranaua/76148/. Mimochodom, z toho vyplýva, že na stanici sú jednotky z Čečenska,“ uviedli ukrajinskí novinári. Paradox: znepokojuje ich, že sú v elektrárni čečenské jednotky, ale to, že ukrajinské delostrelectvo ostreľuje priamo areál jadrovej elektrárne, čo hrozí jadrovou katastrofou nielen pre samotnú Ukrajinu a Rusko, ale aj pre celý svet, to už asi pre ukrajinských novinárov „menej zaujímavé…“

Niektorí však popoludní citovali vyhlásenie MAAE o ostreľovaní Záporožskej jadrovej elektrárne: „MAAE potvrdzuje informácie o včerajšom ostreľovaní areálu Záporožskej jadrovej elektrárne. Okrem toho vyhlásila, že dnes ráno znova došlo k ostreľovaniu. „Včera v noci a dnes ráno bolo na teritóriu Záporožskej jadrovej elektrárne počuť viac ako tucet výbuchov,“ uviedol generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi. Tím agentúry oznámil škody na niektorých budovách a systémoch v areáli jadrovej elektrárne, ale zatiaľ „žiadna z nich nie je kritická pre jadrovú bezpečnosť.“ Nedošlo k obetiam. Grossi vyzval na okamžité ukončenie ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne,“ citovali šéfa MAAE ukrajinské média.

Čerešničkou na „torte tejto témy“ bolo vyhlásenie ukrajinskej spoločnosti „Energomaš“, ktorá vyhlásila, že Záporožskú jadrovú elektráreň ostreľujú… Rusi. Ruské jednotky sú v elektrárni už osem mesiacov a, podľa ukrajinských úradov, ostreľujú sami seba celé toto obdobie. Nuž, verejnosť určite môže „veriť“ informáciám britskej rozviedky, vyhláseniam ukrajinských politikov a úradov a správam mainstreamových médií…

Popoludní ukrajinskí novinári oznámili, že od konca februára tohto roku dodali USA Ukrajine viac ako 88-tisíc ton zbraní a vojenského vybavenia. Celková výška americkej vojenskej pomoci počas tejto doby dosiahla 18,3 miliárd dolárov. Svedčí o tom správa zverejnená na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí USA. Dodali ešte, že Francúzsko odovzdalo Kyjevu protilietadlové raketové systémy Crotale. Uviedol to francúzsky minister obrany Sébastian Lecornu v rozhovore pre Le Journal du Dimanche. „Lecornu prvýkrát oznámil svoj úmysel urobiť to 16. októbra. Vtedy sa podotýkalo, že Crotale by bol obzvlášť užitočný v boji proti dronom,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Podvečer ukrajinské média prezentovali ďalšie „rozprávky“ Hlavného spravodajského riaditeľstva ministerstva obrany Ukrajiny, na čele ktorého je bývalý výpalník a mafián Kirill Budanov, ktorý mal kriminálnu prezývku „Loptička“. Daný úrad zverejnil vyhlásenie a tvrdil, že, v blízkej budúcnosti sa plánuje na území Bieloruska uskutočniť niekoľko teroristických útokov, ktoré môžu v zariadeniach kritickej infraštruktúry vyvolať katastrofy.

Miestom konania sú územia hraničiace s hranicami krajín EÚ a Ukrajiny, najmä Grodnenskej a Brestskej oblastí. Jedným z hlavných cieľov je Bieloruská jadrová elektráreň Ostrovec. Za zodpovedných za teroristické útoky, podľa HSR, vyhlásia občanov krajín NATO a Ukrajiny, ktorí budú maskovaní v bieloruských vojenských uniformách. Podľa HSR, sa ruské špeciálne služby zaoberajú vývojom a implementáciou projektu s cieľom povzbudiť Bielorusko, aby sa zapojilo do vojny proti Ukrajine. Jednotky bieloruskej KGB, ministerstva vnútra a pohraničnej stráže už boli uvedené do vysokej pohotovosti, uvádza Hlavné spravodajské riaditeľstvo ministerstva obrany Ukrajiny,“ citovali domáce média ďalší fejk   ukrajinskej rozviedky.

Večer ešte ukrajinskí vojenskí analytici komentovali situáciu na frontoch, informovali, že členovia medzinárodnej komisie ukončili svoju prácu na mieste pádu ukrajinskej rakety v Poľsku, média zverejňovali výroky vládnych politikov, ktorí odmietali rokovania s Ruskom a žiadali od západných partnerov ďalšie zbrane. Tak sa skončil už 270. deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 270-й день войны в Украине. Что происходит 20 ноября. Обновляется, Страна, 20.11.2022
 2. https://t.me/stranaua/76124
 3. После отступления из Херсона Россия усилила атаки на востоке Украины – WSJ, Страна, 20.11.2022
 4. https://t.me/stranaua/76148
 5. Генштаб ВСУ заявил о возможном внедрении ДРГ с территории Беларуси. Утренняя сводка, Страна, 20.11.2022
 6. https://t.me/stranaua/76162
 7. Ермак назвал “мечтой” заявление замминистра обороны, что война закончится весной, Страна, 20.11.2022
 8. https://t.me/stranaua/76213
 9. Окупанти “накрили” з реактивної артилерії частину Миколаївської області, UNIAN, 20.11.2022
 10. ЗСУ ударили по скупченню живої сили росіян у Запорізькій області: понад 160 поранених, UNIAN, 20.11.2022
 11. Росіяни вже підкріплюють свої позиції на Донбасі і Запоріжжі – ISW, UNIAN, 20.11.2022
 12. Харківщина: за добу внаслідок ворожих обстрілів Куп’янського району госпіталізовані двоє осіб, UNN, 20.11.2022
 13. Генштаб: не виключається, що ворог здійснить спроби збройних провокацій на державному кордоні, UNN, 20.11.2022
 14. ЗСУ уразили пункт управління і склад боєприпасів ворога, Ukrinform, 20.11.2022
 15. росіяни вдарили із РСЗВ та важкої артилерії по чотирьох громадах на Дніпропетровщині, Ukrinform, 20.11.2022
 16. Війська рф обстріляли Очаківську громаду на Миколаївщині, виникла пожежа, Ukrinform, 20.11.2022
 17. ЗСУ відбили атаки армії РФ біля 7 населених пунктів на Донбасі, росіяни активно відловлюють дезертирів – Генштаб, Obozrevatel, 20.11.2022
 18. Росія посилює контингент на сході України після відступу з Херсона, Obozrevatel, 20.11.2022
 19. Росія вдарила по житлових кварталах Нікополя: випущено більше 40 снарядів, є поранений. Фото, Obozrevatel, 20.11.2022
 20. Відступ із Херсона відрізнявся від попередніх втеч російської армії — британська розвідка, ZN.UA, 20.11.2022
 21. У Донецькій області внаслідок ворожих обстрілів поранення отримали двоє мирних жителів — голова ОВА, ZN.UA, 20.11.2022
 22. Ходжес не погоджується з Міллі щодо необхідності переговорів між Києвом та Москвою, ZN.UA, 20.11.2022
 23. Окупанти вдарили із РСЗВ та важкої артилерії по Дніпропетровщині – ОВА, Слово і Діло, 20.11.2022
 24. Зведення Генштабу: ЗСУ відбили всі атаки росіян на трьох напрямках, Слово і Діло, 20.11.2022
 25. Росія найближчим часом може залучити додаткові мобілізовані сили – ISW, Слово і Діло, 20.11.2022
 26. Франція передала Україні ЗРК Crotale та ракетні системи: яку ще допомогу отримають ЗСУ, Focus, 20.11.2022
 27. 200 танків та 100 гармат: в Офісі президента озвучили потреби в озброєнні для ЗСУ, Focus, 20.11.2022
 28. Іран та Росія уклали угоду про створення сотень БПЛА на території РФ, — WP, Focus, 20.11.2022
 29. У районі ЗАЕС прогриміло понад 10 вибухів, пошкоджено будівлі – МАГАТЕ, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 20.11.2022
 30. Британська розвідка: відступ росіян з-під Херсона був набагато організованішим за попередні, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 20.11.2022
 31. По житлових кварталах Нікополя прилетіло 40 російських снарядів, є потерпілий, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 20.11.2022
 32. ИРАНСКИЕ ДРОНЫ БУДУТ ПРОИЗВОДИТЬСЯ В РОССИИ. СТАЛО ИЗВЕСТНО О ДЕТАЛЯХ ТАЙНОГО СОГЛАШЕНИЯ, Киевская правда, 20.11.2022
 33. Кулеба закликає до повної заборони пропагандистських ресурсів РФ за підбурювання до геноциду, Європейська правда, 20.11.2022
 34. У Польщі завершили обстеження місця вибуху ракети у прикордонному селі, Європейська правда, 20.11.2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply