V Minsku sa uskutočnil „najhlučnejší a najmasovejší ženský pochod v histórii“

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Valerij Šarifulin/TASS

V Bielorusku pokračujú protesty, aj keď, prirodzene, postupne strácajú na sile a intenzite a zúčastňuje sa na nich stále menší počet účastníkov. Protestujúci sa však stále snažia prekvapiť miestne úrady a svetovú verejnosť a vymýšľajú rôzne novinky. Napríklad, včera usporiadali pochod žien, ktorý ešte niekoľko dní predtým avizovali a predpovedali, že to bude „najhlučnejší a najmasovejší ženský pochod v histórii“. Pochod sa síce uskutočnil, ale určite nebol najmasovejší a najhlučnejší…

Ženy (drvivú časť protestujúcich tvorili dievčatá do 20 rokov) sa zišli na námestí Slobody v centre bieloruskej metropoly. Ešte predtým im organizátori protestnej akcie poradili, aby so sebou vzali „fotografie a plagáty na podporu všetkých Bielorusiek, ktorých podrobili represiám“ a hlasne vykrikovali ich mená, skandovali protivládne heslá a vôbec sprevádzali pochod „všetkými možnými zvukovými efektmi“. Mnohé účastníčky pochodu tieto požiadavky splnili a snažili sa „vytvárať zvukovú kulisu“.

Na námestí Slobody sa zišlo približne 200 prevažne veľmi mladých žien, niektoré mali na ramenách „historické“ bieloruské červeno-biele zástavy. Polícia kontrolovala priebeh diania na námestí, ale nezasahovala. Policajti varovali ženy, že sa chystajú zúčastniť na nepovolenej protestnej akcii a požiadali ich, aby sa rozišli. U novinárov skontrolovali preukazy, zistili, či zahraniční kolegovia majú akreditáciu na pôsobenie v Bielorusku.

Niektoré ženy proti konaniu polície dosť aktívne protestovali a policajti ich zadržali a odviezli na policajnú stanicu. Ostatné ženy sa pohli a kolónou prešli centrálnymi ulicami mesta, kde sa k nim pripájali aj ďalšie kolegyne. Asi dve hodiny sa vrieskajúce ženy prechádzali po chodníkoch, vykrikujúc heslá a robiac poriadny rámus, ale, na rozdiel od iných demonštrácií, neprekážali mestskej premávke a nevyvolávali konflikty. Policajti nezastavovali „nahnevané ženy“, ale ich iba sledovali. Policajné mikrbusy však sprevádzali kolónu protestujúcich žien prakticky v priebehu celej ich cesty.

Ženy sa presunuli na triedu Nezávislosti, prešli vedľa námestia Víťazstva, dostali sa k budove Akadémie vied a potom sa vrátili na námestie Víťazstva. Vtedy sa na námestí zišlo približne dvetisíc mladých žien. Po krátkom mítingu sa začali rozchádzať, vykrikujúc protivládne heslá. Zostali iba „aktivistky“, ktoré sa otvorene snažili robiť, ľudovo povedané, „bordel“. Polícia zadržala asi 30 „chuligánok“ a odviezla ich na policajnú stanicu.

Tlačová hovorkyňa Hlavného riaditeľstva polície Minska Natália Ganusevičová pre médiá vysvetlila, že policajti zadržali iba ženy, ktoré otvorene a úmyselne porušovali zákon a snažili sa vyvolať provokácie. Všetkých zadržaných dopravili do teritoriálnych oddelení, hlavne z dôvodu, že sa zúčastnili na nepovolenej akcii a otvorene porušovali verejný poriadok.

Zaujímavá bola reakcia Bielorusov na túto „najhlučnejšiu a najmasovejšiu ženskú akciu“. Väčšina návštevníkov sociálnych sietí a komentátorov pod videom na YouTube skritizovala túto akciu a jej účastníčky. Za hlavné nedostatky označili príliš mladý vek účastníčok, ktoré ešte nemajú dostatok rozumu na to, aby reálne posúdili situáciu v krajine a porovnali konanie úradov a opozície. Mnohí poukázali na to, že sa podobné akcie organizujú a sponzorujú zo zahraničia a že dievčatá o tom nemajú ani šajnu a ani nevedeli, že ich jednoducho využili v špinavej politickej hre.

Niektorí komentátori podporili a pochválili dievčatá, viaceré povzbudenia boli adresované zo susedného Poľska. Aj keď sa včera určite nepodarilo zorganizovať avizovaný „najhlučnejší a najmasovejší ženský protest“, demonštrácie a protestné akcie naďalej pokračujú v niektorých mestách Bieloruska, aj keď postupne strácajú na masovosti a intenzite. Lukašenko zatiaľ dosť pevne drží moc vo svojich rukách a kontroluje situáciu, no opozícia stále ešte dúfa, že sa ho podarí zosadiť – aj za pomoci zvonka.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Пресс-секретарь МВД Беларуси, #МВД_ОФИЦИАЛЬНО, TUT.by, 12.9.2020

2. В центре Минска по призыву оппозиции женщины собрались на „самый громкий марш“, TASS, 12.9.2020

3. В Минске завершился „женский марш“, TASS, 12.9.2020

4. Белорусские силовики задержали около 30 участниц демонстрации в Минске, TASS, 12.9.2020

5. https://www.youtube.com/watch?v=FLIFKhsALzM

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár