V Minsku zadržali bývalého veľvyslanca Bieloruska na Slovensku

Foto: Cnsphoto/Global Times

V Bielorusku zadržali bývalého diplomata a tiež bývalého veľvyslanca. Pre nás by to možno nebola zaujímavá epizóda, ale bol zadržaný Igor Leščeňa, bývalý veľvyslanec Bieloruska na Slovensku, ktorý presne pred rokom skritizoval, podľa neho pritvrdý, zásah bieloruskej polície proti demonštrantom a bol povolaný domov, odvolaný z funkcie a vôbec bol zbavený štatútu diplomata kvôli tomu, že sa ako vysvetlili bieloruské úrady, „dopustil konania, ktoré znevažuje štátne, diplomatické služby“.

Igora Leščeňu zadržali príslušníci Vyšetrovacieho úradu mesta Minsk v rámci vyšetrovania trestného činu, z ktorého obviňujú Leščeňu a to účasť na masových nepokojoch na teritóriu bieloruského hlavného mesta. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Vyšetrovacieho úradu mesta Minsk Jekaterina Garlinskaja.

„Vyšetrovatelia preverujú informácie o účasti Igora Leščeňu na spáchaní činov, ktoré hrubo porušovali verejný poriadok. V súčasnosti sa aj za účasti obvineného uskutočňuje vyšetrovacie konanie“, uviedla na tlačovej konferencii hovorkyňa Vyšetrovacieho úradu mesta Minsk Jekaterina Garlinskaja.

O zadržaní Leščeňu informoval aj jeden z lídrov bieloruskej opozície Pavel Latuško, ktorý sa v súčasnosti nachádza v azyle, ale ako vidno disponuje informáciami o tom, čo sa deje doma a dokonca vie, koho zadržala polícia. Samotného Latuška bieloruské úrady obvinili z teroristickej činnosti a keby sa vrátil do vlasti, by mu hrozilo väzenie. Predtým Latuško pôsobil vo funkcii riaditeľa Národného akademického divadla Janka Kupalu a ešte predtým dlhé roky pracoval v mnohých bieloruských štátnych úradoch.

Igor Leščeňa 16. augusta 2020, keď ešte pôsobil vo funkcii veľvyslanectva Republiky Bieloruska v Slovenskej republike, vystúpil s oficiálnou videovýzvou, v ktorej vyhlásil, že je šokovaný správami o mučeniach a bitkách demonštrantov a je solidárny s tými, ktorí vyšli do ulíc bieloruských miest, aby úrady počuli ich hlasy. Obaja bývalí veľvyslanci boli prepustení z funkcií a Latuško dokonca emigroval do Poľska. O zadržaní Igora Leščeňu informovalo aj bieloruské opozičné centrum „Vjasna“.

Igor Leščeňa pracoval na bieloruskom ministerstve zahraničných vecí vyše štvrťstoročia – od  roku 1994. Pôsobil vo viacerých funkciách v rezorte a ako veľvyslanec vo viacerých krajinách. V r. 1998-2002 bol veľvyslancom Bieloruska v Egypte, v r. 2002-2006 bol poradcom prezidenta pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické otázky. V r. 2006-2012 pôsobil, ako veľvyslanec Bieloruska v Izraeli a v r. 2016 – 2020 – na Slovensku. V auguste 2020 podal žiadosť o demisiu a v septembri na nariadenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ako osoba, ktorá hrubo porušila štatút diplomata a konala proti svojej vlasti, bol prepustený z diplomatických služieb.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Правозащитники: экс-посол Беларуси в Словакии Лещеня находится в СИЗО, Deutsche Welle, 12.8.2021

(2) Экс-посла Белоруссии в Словакии Лещеню задержали по делу о массовых беспорядках, TASS, 12.8.2021

(3) Белорусский оппозиционер заявил о задержании экс-посла страны в Словакии, RIA-Novosti, 12.8.2021

(4) Посол Белоруссии в Словакии первым из глав дипмиссий поддержал протесты, RBC, 16.8.2020

(5) В Минске арестован экс-посол Беларуси в Словакии и Израиле Игорь Лещеня, NewsRu.co.il, 12.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár