V Moldavsku je veľký rozruch pred prezidentskými voľbami, hrozia aj predčasné parlamentné voľby

Igor Dodon. Foto: Аргументы и факты в Молдове

Búrka v pohári vody. Približne tak mnohí európski politici, analytici a médiá označujú situáciu v Moldavsku, kde tie búrky sú v ostatných rokoch obvyklým javom. Zvyčajne podceňujú situáciu, považujúc túto krajinu iba za malý, hospodársky slabý a politicky bezvýznamný štátik, ktorý nijako neovplyvňuje geopolitickú situáciu.

Avšak, čuduj sa svete, udalosti v tejto malej, slabučkej a „bezvýznamnej“ krajine pozorne sleduje Európska únia, dianie v tomto štátiku sa tým alebo iným spôsobom snažia ovplyvňovať Ukrajina, Rusko a predovšetkým, bezpochyby, Rumunsko a pozorne sleduje všetky politické a hospodárske zmeny v Moldavsku, ako inak „ostré oko“ Washingtonu… Naše média iba občasne a dosť stručne informujú o udalostiach v Moldavsku, tiež považujúc tento štátik za nezaujímavý. Povieme, že je to, ako hovoria naši západní susedia, „hluboké nedorozumění“, pretože procesy, ktoré prebehajú v tejto krajine, neobchádzajú ani mnohé členské štáty EÚ, hlavne vo V4, ako aj na Balkáne.

Medzitým situácia v tejto krajine svojim spôsobom odzrkadľuje aj politický boj, ktorý sa odohráva vo viacerých členských štátoch EÚ: aj tam sa zo zákopov vyrútilo hneď niekoľko armád – sociálni demokrati, konzervatívci, slniečkari, liberáli, národniari, radikáli, globalisti, gender inžinieri atď. A v súčasnosti – nič nové pod slnkom – v Moldavsku hrozí ďalšia búrka, možno dokonca dve. V krajine čoraz častejšie hovoria o domácom moldavskom majdane…

V tomto roku sa tu budú konať prezidentské voľby. Pikantériou je, že sa uskutočnia iba dva dni pred americkými prezidentskými voľbami – 1. novembra. Parlamentné voľby sa síce konali vlani, ale politický kotol vnútri krajiny vrie a väčšina politikov a analytikov upozorňuje na predčasné parlamentné voľby, ktoré sa, podľa nich, môžu uskutočniť v blízkej budúcnosti, pretože v Moldavsku vypukla ťažká vnútropolitická kríza a situácia je neudržateľná.

Analytici registrujú pomerne zaujímavý jav, ktorý síce v krajinách strednej a východnej Európy zatiaľ nie je príliš rozšírený, ale, veď viete, „užitočné skúsenosti“ sa preberajú rýchlo a ochotne a to, čo u nás ešte nebolo, môže vzniknúť každú chvíľu, podobne ako v Moldavsku, kde je tento jav tiež novinkou… Strany, ktoré prehrali v minuloročných voľbách, nielenže tvrdo kritizujú vládu, ale aj otvorene kupujú politikov, členov súčasnej koalície, a pomaly preberajú moc v krajine. Hrozí totálny politický a následne aj hospodársky chaos.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky vyvolali veľký záujem ako laickej, tak aj odbornej verejnosti. Tieto prieskumy naznačili, že v boji o prezidentské kreslo sa, pravdepodobne, pobije súčasný prezident Igor Dodon a premiérka Maja Sanduová. Tieto prieskumy tiež naznačili, že predčasné parlamentné voľby sa môžu odohrať už aj na budúci rok…

Kam ťahajú svoj „voz“ najväčší kandidáti? Kým v prípade premiérky je to všetko jasné, politika prezidenta je dosť svojská. Maja Sanduová je čisto „európskou“ političkou: otvorená liberálka, slniečkarka, podporuje všetko „dúhové“ a je vo svojej činnosti svojráznou dvojičkou srbskej premiérky.

Prezident Igor Dodon je prakticky druhý Lukašenko, vykonáva presne rovnakú politiku. Na Západe, za oceánom a v EÚ ho považujú za proruského „aktivistu“, často a veľa hovorí o priateľských vzťahoch s Ruskom – ako aj Lukašenko. Ale rovnako, ako aj bieloruský prezident, často „vyceril zuby“ na Moskvu, snaží sa zahrávať s európskymi a zaoceánskymi vládami, občas je nevyspytateľný. Snaží sa sedieť na dvoch stoličkách – presne, ako jeho bieloruský kolega. Skrátka, je to mazaná politická líška…

Najnovšie prieskumy verejnej mienky v Bielorusku ukazujú, že prakticky na sto percent hlavnými kandidátmi vo voľbách budú Igor Dodon a Maja Sanduová a práve oni sa stretnú vo finálovom súboji, ak k tomu dôjde. Na rozdiel od Moldavska, druhé kolo v bieloruských prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať o týždeň, je málo pravdepodobné…

Podľa prieskumov, 54,1% obyvateľov Moldavska mieni dať svoje hlasy Igorovi Dodonovi a 45,9% respondentov odpovedalo, že budú voliť Maju Sanduovú. Tento prieskum uskutočnila spoločnosť iData – Date Inteligente v období 14. – 26. júla. Na verejnom prieskume sa zúčastnilo 1214 respondentov.

Zaujímavé čísla prezentoval aj ďalší prieskum. Občania Moldavska odpovedali na otázku, koho by volili, ak by sa parlamentné voľby konali v tomto období. Prakticky tretina – 36,9% voličov by hlasovalo za Stranu socialistov Republiky Moldavsko /Partidul Socialiştilor din Republica Moldova/. Táto strana podporuje prezidenta Dodona. Na druhom mieste skončila Strana „Činy a solidarita“ /Partidul „Acțiune și Solidaritate“/ s 30,5%, na treťom strana „Šor“ s 8,5% a do parlamentu by sa ešte dostala strana „Platforma Dôstojnosť a pravda“ /Platforma Demnitate și Adevăr, strana premiérky Maji Sanduovej/ s 5,4% a Demokratická strana Moldavska /Partidul Democrat din Moldova/ s 5,3% hlasov voličov.

Keďže opozícia skupuje hlasy koalície a situácia sa pomaly stáva neudržateľná, mnohí volajú po predčasných voľbách. Prezident Igor Dodon 3. júla vyhlásil, že urobí všetko, aby sa predčasné parlamentné voľby uskutočnili čo najskôr. Podotkol, že bývalý líder Demokratickej strany oligarcha Vladimír Plachotňuk, ktorý čelí trestnému stíhaniu za viaceré zločiny, podpláca koaličných poslancov a sťahuje ich na svoju stranu, aby mohol vytvoriť novú vládnu koalíciu. Igor Dodon navrhol zorganizovať predčasné parlamentné voľby 1. novembra, zároveň s prezidentskými, čím by sa ušetrili značné finančné prostriedky.

Ľudia strácajú vieru v parlament a po prípadoch s kupovaním poslancov neveria ani im, ani iným politikom. Úplne sa s nimi stotožňujem. S týmto parlamentom už nič nenarobíme. V tomto parlamente je už 16-17 poslancov, ktorí opustili svoje frakcie a ktorých jednoducho kúpili. Preto jediným riešením sú, podľa mňa, predčasné parlamentné voľby. Ideálne ich zorganizovať zároveň s prezidentskými – 1. novembra,“ podotkol Igor Dodon.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. Игорь Додон одержит уверенную победу на президентских выборах, – опрос, Аргументы и факты в Молдове, 30.7.2020
2. Опрос: ПСРМ занимает первое место на парламентских выборах, Аргументы и факты в Молдове, 30.7.2020
3. Президент Молдовы обещает добиваться досрочных парламентских выборов, Европейская правда, 3.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply