V nehnuteľnostiach máme najviac investovaných peňazí

Inflácia odtrhnutá akoby od reťaze je dôvodom prečo centrálne banky už začali zvyšovať základné úrokové sadzby, pričom percentá nárastu závisia od viacerých faktorov. V eurozóne predovšetkým od cien energií, v USA aj od miery zamestnanosti, v Česku okrem cien surovín aj od vyšších miezd ako je rast produktivity práce, vo Veľkej Británii aj od negatívnych dopadov brexitu a takto by sme mohli pokračovať. Vyššie úroky sú príčinou nielen zdražovania všetkého, ale aj zvyšovania výnosov zo štátnych dlhopisov, čo je veľmi zlá správa pre najväčších dlžníkov aj členských krajín v eurozóne, ku ktorým Slovensko nepatrí. Na nízkych úrokoch v centrálnych bankách však „zarábali“ viac vlastníci akcií ako dlhopisov, čo sa po ich zvýšení dnes už otočilo. Zo všetkých aktív majú účastníci trhu najviac peňazí uložených v nehnuteľnostiach a preto ich najviac zaujíma, čo sa po sprísnení menovej politiky bude s ich „investovaným majetkom“ v ďalšom období diať.

Úrok podľa miery krytia úveru k cene bytu

Na trhu nehnuteľností je dnes neistota z viacerých dôvodov. Inflácia a teda aj vyššie výdavky domácnosti na živobytie„pribrzdili“ skôr dočasne záujem o kúpu bytov. Zatiaľ ale nedochádza k poklesu ich cien, naďalej sa zvyšujú, ale už nie takým tempom ako na začiatku roka. Realitní makléri ale tvrdia, že dochádza k predlžovaniu času medzi uverejnením inzerátu a samotnou realizáciou, ako aj to že rýchlejšie rástli doteraz ceny v krajských mestách ako v hlavnom meste. K čomu zásadnému dochádza, že pokiaľ na začiatku roka bola mesačná splátka hypotéky nižšia ako cena prenájmu tak teraz sa situácia otáča. Zmena súvisí so zvyšovaním úrokov na hypotéky aj keď nie tak ako v susednom Česku, kde sadzba na hypotéky sa blíži k 5 percentám. Čo je však  zaujímavé, že výška úroku u nás začala čoraz viac závisieť od miery krytia hypotéky k cene kupovanej nehnuteľnosti. Čím je vyššie krytie tým je vyšší aj úrok. Ako to bude fungovať v prípade zvyšujúcich sa úrokov na hypotéky si počkajme. Počíta sa s poklesom počtu domácností, ktorým banka nebude môcť hypotéku poskytnúť. S nárastom mesačných splátok sa počíta po skončení fixácie, ak počas prvého polroka „nestihli“ predlžiť jej obdobie síce za vyšší úrok, ako bol predtým, ale stále za nižší ako sa dá očakávať v nasledujúcom období, keďže ECB počíta s ďalším zvyšovaním úrokových sadzieb do konca tohto roku.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply