V Nórsku po podaní vakcíny zomrelo 23 seniorov. Úrady vysvetľujú, čo je za tým!

· Čas čítania: 3 min.

V Nórsku zomrelo v pomerne krátkom čase 23 ľudí po tom, ako boli zaočkovaní vakcínou od koncernu Pfizer a BioNTech, píše portál Bloomberg. U 13 z nich bola vykonaná pitva, ktorá naznačuje, že k úmrtiam mohli prispieť bežné vedľajšie efekty očkovania u starších a zdravotne postihnutých ľudí.

„U výrazne postihnutých ľudí už aj mierne vedľajšie účinky môžu mať vážne následky,“ tvrdí Nórsky inštitút verejného zdravia. „Pre tých, ktorým aj tak ostáva krátka doba života, môže byť prínos vakcíny okrajový alebo irelevantný,“ dodali.

Vo viacerých krajinách, vrátane Nórska a Slovenska, sú starší ľudia zaradení do prvých fáz očkovania proti COVID-19, keďže je u nich vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 a úmrtia. V Nórsku momentálne prebieha očkovanie starších ľudí a ľudí v zariadeniach sociálnych služieb, pričom mnohí z nich majú vysoký vek a zároveň trpia viacerými chronickými ochoreniami.

Čo na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv?

Naše úrady o nahlásených varovaniach vedia. „Súvislosť medzi očkovaním na prevenciu ochorenia COVID – 19 a úmrtím doteraz nebola potvrdená,“ uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

V Nórsku týždenne zomiera priemerne 400 ľudí v zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach dlhodobej starostlivosti. V Európskej únii z rôznych príčin zomiera približne 12 000 ľudí denne, pričom 83% z nich je starších ako 65 rokov.

„Očkovanie proti COVID-19 nezníži úmrtnosť z iných príčin. Aj po očkovaní bude dochádzať k úmrtiam, pričom niektoré z nich sa môžu objaviť krátko po vakcinácii. To neznamená, že automaticky existuje súvislosť medzi očkovaním a úmrtím,“ podčiarkla Jurkemíková.

Nórske autority starostlivo prešetrujú nahlásené prípady úmrtí. Nevylučuje sa, že inak nezávažné nežiaduce reakcie po očkovaní ako napríklad horúčka či závrate mohli u starších pacientov s niekoľkými závažnými ochoreniami prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu.

Nóri už upravili očkovacie schémy tak, aby sa kládol ešte väčší dôraz na individuálny zdravotný stav pacientov. Všetky podozrenia na nežiaduce účinky pravidelne hlásia do európskeho farmakologického systému. „Všetky podozrenia na nežiaduce účinky sa pravidelne vyhodnocujú a v prípade potreby sa operatívne prijímajú kroky pre bezpečnosť pacientov,“ dodala hovorkyňa ŠÚKL.

Aké vedľajšie účinky sa vyskytli na Slovensku?

Na Slovensku sa hlásenia vedľajších účinkov väčšinou týkajú krátkodobých a nezávažných nežiaducich reakcií. Najčastejšie ide o bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína. Ďalej sú to očakávané nežiaduce účinky po očkovaní, ako zvýšená teplota, zimnica, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únava, nevoľnosť a iné.

Medzi závažnými nežiaducimi reakciami sú napríklad alergické reakcie – nie však anafylaktický šok, prekolapsový stav či podozrenie na neúčinnosť vakcíny. „Zdôrazňujeme, že ide o hlásenie podozrení, a nie všetky nežiaduce reakcie automaticky súvisia s podanou vakcínou,“ uzavrela Jurkemíková.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Po podaní vakcíny zomrelo 23 seniorov: Úrady vysvetľujú, čo je za tým!; 18.01.2021; 1.pluska.sk

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár