V prípade konfliktu USA s Ruskom by Slováci podporili skôr Rusko

Tagged With: , , , , Add Comment

Think tank Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR) vykonal prieskum verejnej mienky vo vybraných 14 európskych krajinách. Konkrétne sa pýtal obyvateľov Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska, Dánska, Holandska, Francúzska, Španielska, Rumunska, Švédska, Talianska, Nemecka, Grécka a Rakúska. Výsledky prieskumu v angličtine nájdete tu: https://www.ecfr.eu/publications/summary/popular_demand_for_strong_european_foreign_policy_what_people_want.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Otázky sa týkali zahraničnej politiky. Zaujímavou bola tá, pri ktorej sa respondenti mali vyjadriť, či by sa v prípade konfliktu USA s Ruskom chceli pridať na stranu Spojených štátov, Ruska alebo by chceli ostať neutrálni.

Pochopiteľne, že v každej z opýtaných krajín by si najviac ľudí želalo neutralitu, takúto vojnu, ktorá by mohla skončiť jadrovou katastrofou, si z princípu asi nikto neželá. Najviac sa k neutralite priklonili Rakúšania, čo je v súlade s ich dlhoročnou tradíciou neutrálnej krajiny, túto možnosť si zvolilo až 85% opýtaných. Naopak, za neutralitu bolo najmenej Poliakov, len 45%, pričom až 33% obyvateľov Poľska by sa priklonilo na stranu USA. Čo je takisto v súlade s tradičnou poľskou rusofóbiou.

Pozoruhodné sú výsledky na Slovensku. Aj Slováci by v prvom rade chceli ostať neutrálnymi – túto možnosť si zvolilo 65% opýtaných. Odhladnuc od neutrality však bola naša krajina spomedzi spomínaných 14 jedinou, kde prívrženci podpory Ruska (20%) výrazne prevýšili podporovateľov USA (6%). Podpora Ruska nad podporou USA ešte veľmi mierne prevyšovala v Grécku (7% verzus 5%) a Rakúsku (6% verzus 4%).

Ukazuje sa teda, že neoliberálna propaganda, ktorá sa snaží vykresliť Rusko ako nepriateľskú krajinu, ohrozujúcu našu bezpečnosť, veľmi nezaberá.

Zdroj: EFCR

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis