V súboji o telekomunikačnú nadvládu vyhráva Čína

Valcujú konkurenciu parametrami, kvalitou, výkonom a cenou. Obsadili prvé tri priečky v rebríčku najvýkonnejších chytrých mobilov s operačným systémom Android za december 2018.
Menovite špičkové trio smartfónov Huawei Mate 20, Huawei Mate 20 Pro a Huawei Mate 20 X. Dokumentuje to tabuľka porovnávacej aplikácie Antutu určená na meranie výkonu telefónov a tabletov, dostupná aj na webovom portáli www.antutu.com.
Všetkým trom prístrojom pulzuje v útrobách nový procesor Kirin 980, na ktorý sú Číňania patrične hrdí. Oproti predošlému modelu je o 20 % výkonnejší, a pritom až o 40 % šetrnejší k batérii. Na tomto elektronickom skvoste Made in China je však omnoho dôležitejšia a v mozaike súvislostí závažnejšia neochota spoločnosti poskytnúť americkým a vlastne akýmkoľvek zahraničným tajným službám kľúč od tzv. zadných dvier čipu. Do ostatných čínskych, japonských, taiwanských, juhokórejských a, samozrejme, amerických čipov môžu spravodajsko-bezpečnostné konglomeráty z USA prenikať pomocou špeciálnych kódov, ktoré im poslušne poskytujú výrobcovia zo všetkých krajín sveta. Otvorene sa dosiaľ vzoprela
iba Čína a výrobou špeciálnych verzií čipov pre vojensko-priemyselný komplex sa k nej pridáva Rusko. Pre miliardy používateľov smartfónov po celom svete to znamená, že si môžu vybrať, či im je milšie byť dokonale priesvitní pre formujúcu sa technokratickú totalitu západného razenia alebo tú čínsku. Pohoršujúci výraz totalita západného razenia môžeme politicky korektnou rečou vyjadriť ako bezpečnostné prostredie v podmienkach vedenia vojny proti terorizmu, extrémizmu a posilňovania ochrany pred ruskými hrozbami.
Strmý let nahor
Hypotetické čínske hrozby sa ešte oficiálne v Európskej únii k tým ruským nepriradili, v USA však už áno. Spojené štáty obnovili studenú vojnu proti Ruskej federácii, ako i proti Čínskej ľudovej republike. Tú treba odlišovať od susednej malej ostrovnej Čínskej republiky, známejšej ako Taiwan, nad ktorou majú USA zmluvný vojenský patronát. Kým trhový podiel smart mobilov taiwanskej značky HTC spadol vlani pod hranicu jedného percenta, globálny trhový podiel značky Huawei z neďalekej pevninskej Číny (ako Taiwančania nazývajú svojho obrieho suseda) trhá rekordy. V uplynulom roku sa jej podarilo predať 200 miliónov smartfónov, čím postúpila na druhú priečku v celosvetovom predaji za juhokórejský Samsung a odsunula americký Apple na tretie miesto. Aj v predaji tabletov atakuje značka Huawei Samsung a Apple. Mnohé modely chytrých telefónov Huawei a iných čínskych značiek ešte stále obsahujú americké čipy (najčastejšie Qualcomm), no dá sa predpokladať, že sa ich budú zriekať v prospech svojich vlastných, ktoré vyrovnávajú náskok americkej konkurencie. Celosvetová telekomunikačná odpočúvacia sústava v službách Američanov bude mať síce naďalej stámilióny Číňanov pod drobnohľadom vďaka operačnému systému Android z dielne chobotnice Google, ale ani táto monitorovacia nadvláda už asi dlho nepotrvá.
Preto sa dá usúdiť, že Spojené štáty nespustili mohutnú a od vlaňajška aj propagandisticky hlučnú ofenzívu proti spoločnosti Huawei iba kvôli jej neochote odovzdať americkému vojensko-bezpečnostnému komplexu kľúč od zadných vrát do svojich čipov. V hre je iná, vyššia rovina. Navonok nesie podobu obchodnej vojny, ale ide v nej viac než o tarify a clá. Predstavuje totiž vyostrenie súperenia vo vyspelých technológiách, kde Američania strácajú dych a čínsky drak ich viditeľne predbieha. Spoločnosť Huawei by sa dala významovo a funkčne označiť za strategický pilier čínskej elektroniky a telekomunikácií. Začínala na domácom piesočku vo vojenskom sektore a hoci sa v priebehu troch dekád od založenia v roku 1987 globálne rozkošatila v nevojenskej doméne, americký vojensko-priemyselný komplex správne usudzuje, že i tá má v mnohých sektoroch duálne využitie, a preto považuje Huawei za priameho vyzývateľa.
Výskumno-výrobný potenciál Huawei Technologies Co., Ltd., čo je oficiálny názov skupiny Huawei, dýcha Američanom na chrbát a vzbudzuje rešpekt aj v kalifornskom Silikónovom údolí. Tam má, mimochodom, spoločnosť Huawei pobočku. Pomenovala ju Futurewei a dala rozmiestniť vývojové laboratória do viacerých štátov USA. Americká vláda nečakane udrela začiatkom januára, keď vydala zákaz vyvážať technológie vyvinuté v kalifornských laboratóriách Futurewei do Číny.
Čína vyhráva preteky!
Autor: Patrik Sloboda
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply