V Sýrii sa uskutočnili prezidentské voľby, „civilizovaný Západ“ vopred oznámil, že ich výsledky neuzná

Foto: Shutterstock

V Sýrii sa v stredu uskutočnili prezidentské voľby. Americkí a európski politici, analytici a média predpovedali, že sa opäť očakáva víťazstvo úradujúcej hlavy štátu Bašára Asada a preto už vopred vyhlásili, že výsledky volieb neuznajú. Pripomenuli, že Bašár Asad získa v poradí už štvrtý sedemročný prezidentský mandát. Vo voľbách sa o post prezidenta okrem Asada uchádzali ešte dvaja kandidáti: bývalý poslanec Socialistickej únionistickej strany a exminister Abdalláh Sallúm Abdalláh a Mahmúd Ahmad Marí, ktorý je predstaviteľom opozície tolerovanej sýrskym režimom.

Pikantériou je, že záujemcov o prezidentskú stoličku v krajine utrápenej občianskou vojnou a zahraničnou intervenciou, bolo viac ako dosť a účastníci volebných pretekov prešli cez svojrázne „sito“, aby nakoniec zostali tí najlepší „borci“.  Záujem o účasť vo voľbách prejavilo 51 kandidátov, pričom v ich radoch bolo sedem žien. Ústavný súd však schválil kandidatúru iba troch z uchádzačov, pretože ostatné nesplnili potrebné náležitosti.

Reakcia z transatlantického „kopca“ bola viac ako očakávaná. Vládni predstavitelia viacerých európskych štátov a USA už vopred avizovali, že výsledky volieb neuznajú a uvádzali rôzne výhovorky, aj keď bola očividná jediná príčinná skutočnosť a to, že na 99 percent voľby vyhrá Bašár Asad a preto už dávno pred voľbami ich vyhlasovali za neplatné. „Západná civilizácia“ vždy a všade všetko vyhlasuje za neplatné, čo nezodpovedá „transatlantickým postojom a západným hodnotám“.

Vopred avizovali, že víťazstvo Asada neuznajú. Ministri zahraničných vecí USA, Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska vydali v utorok spoločné vyhlásenie odsudzujúce, podľa nich, „podvodné voľby“. Uviedli falošné a pokrytecké vysvetlenia, že „podporujú hlasy všetkých Sýrčanov, vrátane organizácií občianskej spoločnosti a sýrskej opozície, ktorí odsúdili volebný proces ako nelegitímny“.

Arabské média však majú odlišný názor a väčšina z nich privítala konanie demokratických volieb v Sýrii. Mnohé z nich, ako napríklad, informačné agentúry SANA, Al Jazeera, Arab News a iné podotkli, že Západ legitimitu sýrskych volieb určite neuzná, pretože na čele krajiny chce vidieť poslušnú babku a nie Bašára Asada, ktorý presadzuje nezávislosť krajiny a odchod zahraničných okupantov – amerických a tureckých vojsk, ako aj úplne oslobodenie územia Sýrie. V súčasnosti vládna armáda kontroluje iba dve tretiny územia krajiny. Poriadok a stabilita sa dá nastoliť vtedy, keď celé územie krajiny bude slobodné.

Európske a americké média upozornili, že podľa rezolúcie OSN o politickom riešení konfliktu v Sýrii, má byť pred uskutočnením prezidentských volieb, monitorovaných OSN, vypracovaná a v referende schválená nová ústava. Výbor, ktorý na znení ústavy pracuje, však dosiahol len malý pokrok. Tiež pripomenuli, že Biely dom už v marci avizoval, že neuzná výsledky prezidentských volieb v Sýrii, pokiaľ „hlasovanie nebude slobodné, spravodlivé, pod dohľadom OSN a nebude prejavom vôle celej sýrskej spoločnosti“.

Nuž, celá sýrska spoločnosť tu vôľu prejavila, ale v USA tento prejav odmietajú, lebo nezodpovedá predstavám Bieleho domu. O Asadovom víťazstve nikto nepochyboval. V minulých voľbách v roku 2014 dostal vyše 90 percent hlasov. V tohtoročných, podľa predbežných výsledkov, získal dokonca 95 percent hlasov voličov. Čiže sýrsky ľud úplne podporuje svojho prezidenta. To však pre „civilizovaný Západ“ nič neznamená a výsledky volieb v žiadnom prípade neuzná a nájde množstvo výhovoriek.

Nálada obyvateľov Sýrie bola zreteľná už pred voľbami, keď sa v Damasku a ďalších mestách konali veľké zhromaždenia na podporu národnej jednoty. Ich organizátori vyzvali občanov, aby sa 26. mája aktívne zapojili do volieb. Štátna televízia v stredu odvysielala reportáž zachytávajúcu ľudí, ako pred volebnými miestnosťami v rôznych oblastiach krajiny tancujú a mávajú sýrskymi zástavami či fotografiami Bašára Asada. Celkovo vo všetkých regiónoch krajiny bolo otvorených 12 102 volebných miestností.

Na voľbách sa nezúčastnili obyvatelia, ktorí žijú na severozápade krajiny: je pod kontrolou opozície a radikálnych skupín. Nevolili ani Kurdi, ktorí žijú na severovýchode štátu. V cudzine žije takmer šesť miliónov Sýrčanov. Tí volili 20. mája, ale len ak mali pasy a v nich výstupné pečiatky, čo nie je prípad mnohých utečencov. Tak alebo inak, drvivá väčšina Sýrčanov volila Bašára Asada, presne ako Bielorusi zvolili Lukašenka.

Ale „civilizovaný Západ“ voľby ani v tomto prípade neuzná, pretože znova nevyhrala postavička, ktorá vyhovuje Západu. A to je vlastne jediná a hlavná príčina, prečo v EÚ a USA výsledky sýrskych volieb neuznajú. Žiadne prekvapenie. Výsledky sýrskych volieb, ako aj reakcia „Západu“, boli vopred očakávané.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Syrians vote in election set to extend al-Assad’s grip on power, Al Jazeera, 26.5.2021
(2) Syria holds presidential election dismissed as farce by opposition, BBC, 26.5.2021
(3) Opinion: The dilemma with Assad in Syria, Deutche Welle, 26.5.2021
(4) Syrian presidential election won’t be ‚free nor fair‘ warn US, Europeans, France24, 26.5.2021
(5) Syrians vote in election certain to give Assad new mandate, Arab News, 26.5.2021
(6) V Sýrii sa hlasuje v prezidentských voľbách, západ ich neuznáva, TASR, 25.5.2021
(7) Sýria si v tieni vojny a pandémie volí nového prezidenta, RTVS, 26,5,2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár