V Taliansku môžu prísť neočkovaní zdravotníci o mzdu

· Čas čítania: 2 min.

Vyplýva to z nového vládneho uznesenia, ktoré kabinet v Ríme schválil ako súčasť najnovších pravidiel zameraných na zastavenie pandémie. Vláda dekrétom reaguje na skepticizmus časti zdravotníkov voči očkovacej kampani. Zamestnanci nemocníc a lekární, ktorí vakcináciu odmietajú, budú podľa neho musieť prejsť na pozície, kde nepredstavujú riziko šírenia vírusu a neprichádzajú do styku s verejnosťou. K ďalším opatreniam v Taliansku patrí vylúčenie trestnej zodpovednosti zdravotníckeho personálu, ktorý podáva vakcíny. Niektorí všeobecní lekári v Taliansku sa totiž podávaniu vakcín vyhýbali pre obavy z právneho postihu, ak sa u ich pacientov prejavia negatívne účinky.

Taliansko je jednou z prvých krajín, ktorá očkuje zdravotnícky personál a tri milióny z desiatich miliónov dávok vakcín v krajine boli doteraz podané zdravotníkom. „Drvivá väčšina zdravotníkov súhlasila s bezplatným očkovaním, ale niektorí to odmietajú,“ povedal minister zdravotníctva Roberto Speranza.

Nové legislatívne opatrenia podporuje napríklad Talianska asociácia lekárov a zubných lekárov, podľa nej by vláda mala ísť ešte ďalej a uľahčiť a urýchliť zákonný postup zmeny pracovných pozícií neočkovaných pracovníkov. Rovnako ako toto združenie podporujú kroky vlády aj majitelia domovov sociálnych služieb akým je napríklad aj Roberto Agresti, riaditeľ DSS v blízkosti Ríma. Tvrdí, že  prepuknutie prípadov COVIDu-19 v jeho domove sa javí ako súvislosť s prítomnosťou neočkovaného opatrovateľa. Z 36 klientov v domove bolo v polovici marca 27 pozitívne testovaných na vírus, pričom dvaja z nich museli byť hospitalizovaní. Chcel som, aby v mojom domove pracovali iba očkovaní ľudia, ale pred vyhláškou som to nemohol povedať, “ vyjadril sa majiteľ.

Menšina v zdravotníckej komunite je však aj naďalej výrazne proti povinnému očkovaniu. Lekárnik a majiteľ lekárne v Neapole uviedol, že očkovanie odmieta: „Nie som proti všetkým očkovacím látkam.“ Dodal, že „o očkovaní proti covidu„ vieme veľmi málo“. „Nepáči sa mi, že nás k nemu nútia. S povinnosťou musia byť spojené istoty a záruky, ktoré táto vakcína nemá,“ povedal, „čo budem teraz robiť? Neviem.

Druhou otázkou sú právne následky v prípade ťažkých doživotných vedľajších účinkov v podobe trombóz, ktoré potvrdila aj EMA v súvislosti s vakcínou od AstraZeneca. Kto a do akej výšky bude kompenzovať vedľajších účinkov je stále otázne.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

1/ Italy makes vaccines compulsory for health workers. But some are unconvinced, cnn.com, 2.1.2021

2/ Tvrdý krok talianskej vlády: Nariadila povinné očkovanie zdravotníkov, ak odmietnu, tak…, novycas.sk, 1. 4. 2021

3/ Talianskym zdravotníkom hrozí pozastavenie mzdy, ak sa odmietnu očkovať, sme.svet.sk 1. 4. 2021

4/ EMA: Trombóza by mala byť vedená ako vedľajší účinok AstraZenecy, teraz.sk, 1. 4. 2021

5/ Neočkovaným zdravotníkům v Itálii mohou stopnout plat, novinky.cz, 4. 4. 2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár