V Thajsku liečia covid bylinkou

Počas prvého roku “pandémie” zomrelo na covid v 70 miliónovom Thajsku 83 ľudí. Nárast covidových prípadov ako i úmrtí koreluje so začiatkom očkovania. Na konci februára 2021 zakúpili thajské úrady prvé dávky čínskej vakcíny proti Covid-19 a začali očkovať. Odvtedy sa počet úmrtí neustále zvyšuje. Stále sa však svojimi 5500 evidovanými covidovými úmrtiami nevyrovnali Slovensku.

Čo používajú Thajci na liečbu covidu? Sú to hlavne bylinné kapsule zelenej chiretty, po thajsky fah talai jone vyrobené z rastliny s latinským názvom Andrographis paniculata. S kapsulami zaznamenali vynikajúce výsledky, hlavne pri pacientoch s miernymi príznakmi. „Tento liek je pre pacientov bezpečný,“ dodal doktor Kwanchai Wisitthanon, zástupca generálneho riaditeľa oddelenia thajskej tradičnej a alternatívnej medicíny. Na liečbu sa používajú pomleté listy rastliny alebo extrakt z nich.

Táto thajská bylina s vysokým obsahom andrografolidu pomáha zabíjať niektoré vírusy. Po stáročia sa používa na liečbu chrípky, bolesti hrdla a infekcií v ázijských krajinách, hlavne v Číne, Indii a Thajsku. Vlani v apríli výskumný tím z Ústavu biológie Katedry lekárskych vied ministerstva zdravotníctva zistil, že liečivá bylina môže pomôcť aj pri liečbe Covid-19. Výsledky boli pôsobivé.

“Do troch dní od použitia fah talai jone sa stav každého pacienta zlepšil. Príznaky zmizli do piatich dní,” vyjadrila svoje nadšenie doktorka Kulthanit Wanaratna, riaditeľka výskumu thajskej tradičnej medicíny. „Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky,“ dodala. “Všetky chorobné stavy, vrátane zápalu krku, kašľa, straty čuchu a chuti, nádchy, bolesti hlavy a horúčky sa postupne vyliečili do troch až piatich dní. U žiadneho pacienta sa nevyvinulo závažné ochorenie.” Fah talai jone je chladivá bylina. Nemala by sa konzumovať viac ako päť až sedem dní.

Podľa súčasného protokolu ministerstva zdravotnícka sú ľudia s pozitívnym testom na Covid-19 prijatí do nemocnice a ošetrení podľa symptómov. Tí, ktorí majú mierne ochorenie alebo sú asymptomatickí, nedostanú antivírusové lieky ako Favipiravir, ktorý sa používa na liečbu Covid-19. Namiesto toho dostanú lieky na liečbu symptómov, napr. kašľa a lieky na zníženie horúčky.

V thajskej kuchyni sa tiež používa koreň krachai (Boesenbergia rotunda). Laboratórny výskum univerzity nedávno zistil, že Pinostrobin a Pandulatin A, extrahovaný z krachai pomáha inhibovať koronavírus. Thajská tradičná medicína sa chystá zamerať na bylinky, ktoré môžu liečiť zápalové ochorenia, ako je benjalokawichien alebo ya ha rakchantaleela, ktorá pozostáva z ôsmich byliniek a ya khao, ktoré sa po zmiešaní s ryžovou vodou pije. “Výskum tradičných thajských liečebných prostriedkov bude nejaký čas trvať, ale z dlhodobého hľadiska bude pre ľudí prínosom. Znalosti pomôžu v budúcnosti nielen pri liečbe Covid-19, ale aj pri ďalších pandémiách,” myslia si thajskí lekári.

Motocyklisti v Bangkoku dodávajú ľuďom v domácej izolácii balíček s obsahom paracetamolu, zelených bylinných kapsúl chiretty, digitálneho teplomera, pulzného oxymetra na meranie saturácie krvi kyslíkom a dezinfekcie. Činnosti sa venuje 15 tímov.

Jeden z

Autorka: Diana Dvorská je blogerka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ ‘Super riders’ delivering home-isolation kits to Covid patients in Bangkok. Bangkok Post, 5.8.2021

2./ A promising development in the fight against Covid, Bangkok Post, 19.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply