V tomto roku sa rekordný počet Američanov vzdal amerického občianstva

Foto: Pikabu

Ako hovorieval klasik, niečo sa zhoršilo v Kráľovstve dánskom… v danom prípade v Americkej ríši… Dlhé roky sme z médií zisťovali, že tisíce ľudí snívajú o získaní amerického občianstva a to sa aj veselo udeľovalo. Ale v ostatnom čase je to všetko akosi postavené na hlavu: záujem o získanie vysnívaného amerického občianstva zo strany cudzincov klesá a mnohí domáci obyvatelia sa občianstva USA vzdávajú.

Posledné prieskumy ukazujú, že v priebehu roku počet ľudí, ktorí sa vzdali amerického občianstva, štvornásobne narástol: iba v prvej polovici tohto roku sa svojho občianstva vzdal dvojnásobný počet Američanov v porovnaní s celým vlaňajším rokom. Svoje rozhodnutie vysvetľujú zhoršujúcou sa hospodárskou situáciu, všeobecnou neistotou, zlou politickou klímou, chaosom počas pandémie koronavírusu a inými príčinami. Niektorí sa domnievajú, že v prípade, ak Donald Trump zasa vyhrá prezidentské voľby, sa situácia ešte viac zhorší.

Mnohé americké médiá poukazujú na to, že sa amerického občianstva vzdal rekordný počet Američanov. Odvolávajú sa na najnovší prieskum spoločnosti Bambridge Accountants. Tá uviedla, že sa v prvej polovici tohto roka amerického občianstva vzdalo vyše 5 800 ľudí, a za celý vlaňajší rok to bolo iba 2 072 osôb.

Jeden z majiteľov spoločnosti Alistair Bambridge vysvetlil, že ide o ľudí, ktorí už opustili Spojené štáty, pretože, ako tvrdili, už toho všetkého majú plné zuby… Sú nespokojní s politikou krajiny a spoločenskou klímou v Spojených štátoch, s chybami vedenia krajiny v období pandémie koronavírusu a s nedokonalou daňovou politikou.

Mnohí občania USA, dlhodobo žijúci v zahraničí, sú napriek tomu povinní každoročne podávať daňové priznanie a hlásiť účty v zahraničných bankách, investície a poberanie dôchodku. Veľký počet obyvateľov USA sa domnieva, že ročná daňová evidencia je pre nich nadmerná. Podľa odborníkov spoločnosti Bambridge sa súčasný trend v budúcnosti ešte zintenzívni.

Americké médiá pripomenuli, že obyvatelia, ktorí sa mienia vzdať občianstva, majú zaplatiť 2 350 dolárov a osobne sa objaviť na americkom veľvyslanectve v krajine pobytu v prípade, ak sa nachádzajú mimo územia USA.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. A record number of people are giving up their US citizenship, according to new research. Here’s why, CNN, 10.8.2020. 

2. Reasons why a record number of people are giving up their US citizenship, Nairametrics, 11.8.2020

3. Record Numbers Renouncing Their U.S. Citizenship, Statista, 11.8.2020

4. Research shows over 1200% increase in giving up US citizenship; here’s why, Moneycontrol, 12.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply