V USA odstránia ešte aj pomník Lincolnovi, ktorý sa zaslúžil o zrušenie otroctva

· Čas čítania: 2 min.
foto: Twitter - City of Boston Arts

Protirasistické demonštrácie, zapríčinené niekoľkými vraždami Afroameričanov v USA, majú za následky rôzne násilné činy a „aktivity“. Jednou z nich je aj búranie pomníkov s „rasistickou a otrokárskou“ tematikou. Demonštrácie, vandalizmus, bitky s políciou a odstránenie pomníkov sa z USA rozšírilo do mnohých európskych krajín.  

Napríklad, vandali v Marseille na juhu Francúzska poškodili pomníky, ktoré symbolizujú bývalé francúzske kolónie v Afrike a Ázii. Na sochách, umiestnených pri schodoch železničnej stanice Saint-Charles, vandali červenou farbou vyjadrili svoj negatívny vzťah voči sochám a konaniu Francúzska v minulosti, pričom použili spŕšku nadávok. Nápisy síce  komunálne služby dosť rýchlo odstránili, ale stopy po červenej farby zostali aj dodnes.

V Paríži vandali poškodili pomník známej historickej postave z obdobia vládnutia kráľa   Ľudovíta XIV.  – Jeanovi-Baptistovi Colbertovi, umiestnený pred budovou Národného  zhromaždenia Francúzska. Jean-Baptiste Colbert (29. august 1619 – 6. september 1683) bol najbližší spolupracovník kráľa Ľudovíta XIV., „kráľa Slnko“. Bol tvorcom hospodárskej politiky štátu, minister financií, priemyslu, obchodu a kolónií. Uviedol do francúzskeho života nový hospodársky systém – merkantilizmus. Colbert však bol aj jedným zo spoluautorov takzvaného „čierneho kódexu“, ktorý reguloval otrokárstvo vo francúzskych kolóniách.

V USA naopak mienia odstrániť pomník významného politika, ktorý sa práve zaslúžil o to, aby v USA zrušili otroctvo. Samospráva mesta Boston (štát Massachusetts) schválila rozhodnutie, v súlade s ktorým z centra mesta odstránia pomník 16. prezidenta USA  Abrahamoa Lincolna, v období vládnutia ktorého v Spojených štátoch zrušili otroctvo. Abraham Lincoln (12. február 1809 – 15. apríl 1865) bol americký štátnik a právnik, ktorý pôsobil ako prezident USA v r. 1861 – 1865). Vedenie mesta Boston svoje rozhodnutie o odstránení pomníka zverejnilo na stránke úradu kultúry na Twitteri  /https://twitter.com/ArtsinBoston/status/1278140391062208512/.

Úplne podporujem rozhodnutie Bostonského výboru pre umenie o demontáži pomníku a ďakujem za odvedenú prácu,“ uviedol primátor Bostonu Marty Walsh vo svojom vyhlásení. Samotný pomník zobrazuje sediaceho prezidenta USA Abrahama Lincolna, pri nohách ktorého pokľakol vďačný muž s tmavou pokožkou. Ako sa uvádza vo vyhlásení Bostonského výboru pre umenie, socha, umiestnená v roku 1879, znázorňuje zotročeného človeka – Afroameričana, a preto má byť odstránená.

Americký prezident Donald Trump síce podpísal 26. júna nariadenie o ochrane pomníkov, v súlade s ktorým vandalom hrozí dlhoročné väzenie, avšak, ako vieme, nariadenia a rozkazy sa vydávajú, ale mnohé z nich sa nikdy nevykonávajú. Vojna proti pomníkom v USA a Európe pokračuje. Nuž, už starovekí Rimania vedeli, že ľud potrebuje chlieb a hry. V  súčasnosti je toho chlebu akosi pomenej, ale na druhej strane, hier je viac ako dosť…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 https://twitter.com/ArtsinBoston/status/1278140391062208512

2 Des statues commémoratives des anciennes colonies françaises dégradées à MarseilleFrance Bleu, 1.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár