V USA sprísňujú tresty pre demonštrantov

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Bielorusko, Bielorusko… A čo také Spojené štáty? Sú tam menej násilné protesty alebo polícia sa správa voči demonštrantom v rukavičkách a používa jemnejšie metódy, ako v Minsku? Bolo by to dosť vtipné, keby to nebolo také smutné. Prirodzene, zasa je tu povestný americko-európsky dvojitý meter. To, čo je na Západe obvyklé, bežné a „demokratické“, inde je Západom považované za násilné, brutálne a diktátorské.

Kým v Bielorusku sa vášne pomaly utišujú, v slobodnej a demokratickej Amerike to pritvrdzujú. Ach, tie naše pravdovravné a objektívne média by mali priestor na veľké reportáže a komentáre, lenže… zasa budeme počuť: „Bielorusko, Bielorusko…“ A medzitým americký minister spravodlivosti William Pelham Barr nariadil federálnym prokurátorom, aby pritvrdili a prísnejšie trestali účastníkov masových protestov po celej krajine.

Dokonca „poradil“, že tie najhorúcejšie hlavy môžu byť obvinené „zo sprisahania za účelom spáchania štátneho prevratu…“ Žeby sa demonštranti v Bielorusku a USA správali akosi odlišné? Nie, vážení, majú iba odlišné práva – ako aj štátne úrady. A naši európski politici, experti a média majú akýsi odlišný postoj voči tomu, čo si môžu a nemôžu dovoliť ako demonštranti v USA a Bielorusku, tak aj americká a bieloruská polícia, prokuratúra, súdy a iní kompetentní. Bohužiaľ, znova si musíme spomenúť na dvojitý meter…

William Pelham Barr varoval svojich podriadených, že sa situácia môže vymknúť z rúk a protesty budú ešte silnejšie a pohroma ešte väčšia v priebehu novembrových prezidentských volieb. Vyzval, aby prokurátori trestali páchateľov v súlade s prísnymi zákonmi a hlavne postihovali tých, ktorí budú napádať policajtov. FBI už zverejnila obvinenia voči istému mužovi, ktorý tento týždeň vystrelil na dôstojníka bezpečnostnej služby súdu v meste Phoenix.

Na tlačovej konferencii Barr varoval, že násilné demonštrácie na celom území USA by mohli nabrať na intenzite a zhoršiť bezpečnostnú situáciu v priebehu novembrových prezidentských volieb. Navrhol prokurátorom, aby sa usilovali o zvýšenie pokút za vyvolávanie neporiadkov a porušovanie zákonov, a to aj na základe zriedka používaného zákona o vyvolávaní masových nepokojov.

William Barr zdôraznil, že prioritou je vyšetrenie a trestné stíhanie za zločiny, ktoré boli spáchané počas predošlých demonštrácií proti rasovej nespravodlivosti a nepokojov, ktoré zapríčinili veľké materiálne škody. Pripomenul, že prezident Trump nariadil, aby kompetentní razantnejšie zasahovali proti násiliu v uliciach miest a ničeniu majetku.

Federálny prokurátori majú udeliť väčšie pokuty viac, ako 200 ľuďom, ktorí sa obviňujú z  násilných trestných činov súvisiacich s protestmi. Mnohí z týchto páchateľov napadli  federálnych úradníkov, alebo mohli použiť zbraň. Úradníci FBI začiatkom tohto roka opísali páchateľov ako „prevažne oportunistických jednotlivcov, ktorí využili protesty.“

V USA sa dejú veci, ale naše média stále hundrú: „Bielorusko, Bielorusko, Bielorusko…“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

William Barr suggesrs charging violent protestes with sedition, CNN, 16.9.2020

Bill Barr Wants Protesters Charged With Trying to Overthrow the U.S. Government, Vanity Fair, 16.9.2020

Barr Tells Prosecutors to Consider Charging Violent Protesters With Sedition, The Wall Street Journal, 16.9.2020

Barr Told Prosecutors to Consider Sedition Charges for Protest Violence, The New York Times, 16.9.2020

Barr told federal prosecutors to aggressively charge protesters with crimes: report, The Hill, 16.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár