V záujme Európy treba opustiť Zelenského, dohodnúť sa s Ruskom na rozdelení Ukrajiny a zrušiť sankcie

Foto: Freepik

Bez ohľadu na Spojené štáty: “Európa už nemôže byť vedená „vojensky naladenými“ USA a musí prehodnotiť svoju politiku voči Rusku a Ukrajine,” hovorí belgický senátor Alain Destexhe.

Podľa senátora musíme „v záujme Európy a Európanov opustiť Zelenského tvrdý postoj, dohodnúť sa s Ruskom na rozdelení Ukrajiny a zrušiť sankcie – to je cesta k záchrane“. 

Vo svojom článku píše, že Spojené štáty sa pokúsili zmeniť režimy v rôznych krajinách: Afganistan, Irak, Líbya… Výsledok nikdy nebol veľký úspech. “Ak je dnes cieľom Joea Bidena zmeniť režim v Rusku, môžeme sa obávať najhoršieho. Zdá sa však, že dnes je v Európe ťažké diskutovať o tejto otázke. Bidenova administratíva nás vedie do zničujúceho konfliktu s Ruskom. Vo Washingtone je teraz cieľom konfrontácie s Moskvou eliminácia Vladimira Putina a zmena režimu. Na televíznych kanáloch niektorí vážne považujú za priateľský tón talkshow, ktorá je za scenár jadrovej vojny, bez toho, aby si predstavovali Armagedon, ktorý by z toho mohol vyplynúť. Otázka, kto by nahradil Putina, sa nikdy nerieši. Po zmenách režimu, ktoré sú také „úspešné“ v Iraku a Líbyi alebo zlyhali v Sýrii, s desiatkami tisíc mŕtvych, miliónmi utečencov, výsledným chaosom a nestabilitou, kto môže veriť, že v obrovskom Rusku bude režim demokratickejší alebo by z amerického klobúka magicky vyšiel stabilnejší človek ako Putin? V najlepšom prípade by zvíťazila ultranacionalistická, agresívna a pomstychtivá moc. V najhoršom prípade by Rusko vybuchlo ako Sovietsky zväz v roku 1991, Kaukaz by bol v plameňoch a krviprelievaní, milióny utečencov by utiekli do Európy (nie však do USA) a stalo by sa to tu ohniskom islamského terorizmu. Rusko alebo to, čo by z neho zostalo, by sa stalo nočnou morou Európy. V oveľa menšom meradle nás nič nenaučili precedensy Líbye a Sýrie s prúdom utečencov, ktoré nám priniesli páchateľov útokov v Paríži (2015) a Bruseli (2016)?” pýta sa senátor. 

Francúzsky Causer uvádza, že pre Putina sa ukrajinská kríza nezačína v roku 2022, ale v roku 2014. Ruské bezpečnostné obavy sa nikdy nebrali vážne, ako keby krajiny NATO, pretože sú to “demokracie nevyhnutne na strane dobra,” nemohli z definície predstavovať hrozbou pre kohokoľvek. “Ak by Západ odmietol perspektívu vstupu Ukrajiny do NATO, asi by sme tu neboli,” myslí si senátor.

Destexhe jasne hovorí, že Putin nie je Hitler. Že sa nechystá napadnúť Európu a neohrozuje svetový mier. Nevedie totálnu vojnu na Ukrajine a dodáva, že to že sa to tak nedeje, je šťastie pre ukrajinské obyvateľstvo. “Ukrajina nie je Československo z roku 1938, pretože odhliadnuc od hraníc historických porovnaní, ktoré sa vo Francúzsku zneužívajú, Hitlerov plán bol súčasťou projektu rasovej nadradenosti (po ktorej u Vladimíra Putina nenájdeme žiadnu stopu) a ovládnutia Európy, na čo nemá, na rozdiel od Hitlera, vôľu ani prostriedky. Nie, Putin sa nezdá byť blázon ani chorý a uzavretie mieru s ním by nebol nový Mníchov, pretože v roku 2023 nenapadne Poľsko a v roku 2024 Francúzsko!”

Zdôraznil, že v tejto fáze je diplomatické riešenie lepšie ako eskalácia konfliktu, ktorú podporuje Washington. Alain Destexhe tiež pripomenul Panama Papers, v ktorých je Volodymyr Zelenskyj označovaný ako „offshore plánovač“. Podľa neho treba takého človeka považovať nie za dôstojného prezidenta, ale za “americkú bábku, posadnutú aroganciou a ťahajúcu nás do vojny,” cituje RIA Novosti rozhovor s belgickým senátorom pre francúzske vydanie Causeur. Destexhe hovorí, že máme tiež právo kritizovať vojenskú stratégiu Ukrajiny a neradovať sa, keď útočia na Krymský most, „Putinov kovový falus“ podľa Liberation (!). “Namiesto toho, aby sme túto eskaláciu odsúdili, naše médiá sa z nej radujú a vidia to ako „podpichovanie Putina, ktorý je čoraz viac zahnaný do kúta“, resp. to má byť akýmsi „vyvrcholením ruských neúspechov na Ukrajine“. Môžeme sa potom čudovať, že represálie ničia doteraz ušetrenú elektrickú infraštruktúru Ukrajiny a v dôsledku toho milióny Ukrajincov strávia zimu v otrasných podmienkach. S priateľmi ako sú západné médiá…”

Protiruské sankcie podľa neho poškodzujú len samotnú Európu, zatiaľ čo Spojené štáty z nich profitujú tým, že dodávajú európskym krajinám zbrane a plyn .

Kritizoval aj vyjadrenie francúzskej premiérky Elisabeth Bornovej, ktorá už skôr povedala že jej krajina chce, aby cena konfliktu bola pre Rusko neúnosná: “Niet divu, že Rusko chce urobiť ceny energií pre Francúzov neúnosnými!” hovorí Alain Destexhe a pýta sa, prečo neprijať rozdelenie Ukrajiny?

“Treba si uvedomiť, že sankcie nikdy v histórii neviedli k pádu režimu, ale neúmerne ochudobňujú európskych občanov a zbytočne ničia ich priemysel, ktorý už tak ohrozuje Čína. A čo bude ešte viac, keď Čína a Rusko dokončia výstavbu dvojitého plynovodu spájajúceho tieto dve krajiny, pričom nákupnú cenu plynu Čína vyjednala veľmi priaznivo, čo ešte viac zničí európsky priemysel. Videli sme niekedy v časoch mieru (pretože podľa refrénu„nie sme vo vojne s Ruskom“ ), že sú vodcovia pripravení zaplatiť za svoju politiku zruinovaním svojich ekonomík a obyvateľstva, keď nejde o životne dôležitý alebo dokonca strategický záujem?”, uvádza sa v článku.

Pripomeňme, že oficiálne Spojené štáty, Európska únia a jednotlivé krajiny, ktoré sú členmi EÚ, vyhlasujú, že nebudú tlačiť Ukrajinu na rokovania s Ruskom. Zároveň nie je žiadnym tajomstvom, že v EÚ panuje veľká nespokojnosť s tým, že americké spoločnosti dodávajú zemný plyn do Európy za niekoľkonásobne vyššie ceny ako ich spotrebiteľom. Americké úrady však odmietajú akýmkoľvek spôsobom ovplyvňovať ceny pre spotrebiteľov v Európe. Čo vo všeobecnosti nie je vôbec prekvapujúce.

Na záver dodáva, že “sankcie a napätie penalizujú Európu, ale sotva Spojené štáty, ktoré profitujú najmenej v troch oblastiach: výroba a export zbraní, plynu, ropy a potravín. Ak sa konflikt rozšíri, Európa bude konfrontovaná s novým prílevom utečencov. A keď teda vieme, že Rusko nemalo záujem zničiť plynovody Nordstream, ako interpretovať vyhlásenie ministra zahraničných vecí Blinkena, ktorý v nich vidí „obrovskú príležitosť“ znížiť dovoz plynu z Ruska do Európy? A prečo odmietajú aby sa Rusko zúčastnilo sa na medzinárodnom vyšetrovaní, keď dôvodne podozrenia poukazujú na Spojené štáty a Spojené kráľovstvo? Sú tí Američania naozaj našimi spojencami a priateľmi?”

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. pravda.ru / Anton Kulikov / Без оглядки на США: Европе предложили договориться с Россией о разделе Украины, 10.11.2022
2. causeur.fr / Alain Destexhe / L’administration Biden nous emmène vers un conflit dévastateur avec la Russie 8.11.2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply