Väčšina európskych krajín postupne zmierňuje a ruší opatrenia i covid pasy

Nórsko sa pridalo kuk krajinám, ktoré rušia väčšinu svojich obmedzení napriek nárastu infekcií vyvolaných omikronom, pričom spoločnosť vyhlásila, že s vírusom musí žiť. Variant omikron spôsobil nárast počtu prípadov v Nórsku, ale počet hospitalizácií pre ťažko chorých pacientov s Covid-19 sa v populácii so širokým pokrytím vakcínou nezvýšil. “Konečne sme dosiahli bod, keď môžeme zrušiť množstvo zdravotných opatrení, s ktorými sme museli túto zimu žiť,” povedal na tlačovej konferencii premiér Jonas Gahr Store. “Budeme musieť žiť s vysokou úrovňou infekcií – môžeme s ňou žiť,” dodal.
Nóri nebudú musieť vstúpiť do karantény, ak boli v kontakte s nakazenou osobou, aj keď sa odporúča denné testovanie po dobu piatich dní, a doba izolácie sa skráti zo šiestich na štyri dni. Práca na diaľku už nebude povinná a neobmedzený počet ľudí bude môcť navštevovať ďalšie domácnosti a navštevovať športové podujatia.
Cestovatelia vstupujúci do Nórska už nebudú musieť podstupovať testovanie. Skončí aj obmedzenie predaja alkoholu v baroch a reštauráciách. Opatrenia nadobudli účinnosť v deň vyhlásenia. Rúška zostanú povinné v prostrediach, ako je verejná doprava a obchody, kde nie je možné dodržiavať odporúčané zásady odstupu jeden meter.

Susedné Dánsko sa stalo prvou krajinou Európskej únie, ktorá odstránila všetky protiepidemické nariadenia.
Dánska vláda nasleduje Spojené kráľovstvo, Írsko a Holandsko v zmierňovaní obmedzení napriek vysokému počtu prípadov. Včera zrušilo takmer všetky obmedzenia týkajúce sa Covid-19 a prestane ho označovať za “spoločensky kritickú“ chorobu. Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke od 1. februára zrušil všetky obmedzenia Covid-19 okrem testovania pri príchode zo zahraničia. “Dnes v noci môžeme začať skláňať ramená a znova sa usmievať,” povedala dánska premiérka Mette Frederiksen. “Pandémia je stále tu, ale s tým, čo teraz vieme, sa môžeme odvážiť veriť, že sme prekonali kritickú fázu.”
Dánsko má stále jeden z najvyšších počtov prípadov Covid-19 na hlavu na svete, v súčasnosti je to viac ako desaťnásobok predchádzajúceho maxima, no počet pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti naďalej klesá a ani s omikronom nikdy nedosiahol vrcholy dosiahnuté od apríla 2020 do januára 2021.

Írsko, ktoré tesne pred Vianocami zaviedlo nepopulárny zákaz vychádzania o 20.00, zrušilo takmer všetky pandemické obmedzenia, vrátane otváracej doby pohostinstiev a obmedzení pre spoločenské stretnutia.

V Holandsku sa úrady rozhodli od stredy uvoľniť niektoré obmedzenia, hoci počet nakazených stále rastie.
“Urobíme veľmi veľký krok,” povedal premiér Mark Rutte a dodal, že vláda opatrenia prehodnotí o tri týždne.

Infekcie koronavírusom v Spojenom kráľovstve klesajú už druhý týždeň. Anglicko zrušilo povinné používanie rúšok v obchodoch a vo verejnej doprave spolu so zrušením očkovacích pasov. Škótsko zrušilo prácu z domova a znovu otvorilo nočné kluby a zrušilo kapacitné limity akcií.

Švédsko a Fínsko oznámili zmiernenie obmedzení. Fínska premiérka Sanna Marin avizovala otvorenie nízkorizikových kultúrnych a športových podujatí a dlhšiu otváraciu dobu reštaurácí. Švédsko očakáva, že väčšinu opatrení zruší 9. februára.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply