Väčšina Škótov chce nezávislosť od Veľkej Británie

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Capital.ua

Veľká Británia „odplávala“ z Európskej únie, avšak niektoré jej „kusy“ tiež hrozia odpadnúť. Napríklad, také Škótsko. Počet obyvateľov tejto krajiny, ktorí chcú nezávislosť od Spojeného kráľovstva, rapídne narástol – práve po Brexite. V súčasnosti samostatnosť svojej krajiny si želá 58 percent obyvateľov. Svedčia o tom výsledky posledného prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť Ipsos MORI.

Organizátori prieskumu podotýkajú, že myšlienka oddelenia od Veľkej Británie, ktorú vytrvalo presadzuje vládna Škótska národná strana, ešte nikdy nebola taká populárna a netešila sa takej podpore Škótov, ako v súčasnosti. Celkovo takmer dve tretiny obyvateľov krajiny (64%) sa domnieva, že vláda Veľkej Británie má umožniť usporiadanie referenda o nezávislosti Škótska v priebehu najbližších 5 rokov. Tieto požiadavky, podľa sociológov, sa zosilnia v prípade víťazstva Škótskej národnej strany v regionálnych voľbách, ktoré sa budú konať v máji budúceho roka.

Prieskum Ipsos MORI ukázal, že Škótska národná strana má veľkú podporu voličov a určite by vyhrala voľby, keby sa konali v týchto dňoch. Vysoký rating má aj 50-ročná predsedníčka tejto strany a škótska premiérka Nicola Sturgeonová: 72% respondentov je úplne spokojných s jej činnosťou a iba 24% sa domnieva, že zle vykonáva svoju prácu. Zároveň iba 19% účastníkov prieskumu je spokojných s politikou britského premiéra Borisa Johnsona a naopak 76% je presvedčených, že počína zle a je to rekordný ukazovateľ nespokojnosti s prácou premiéra v radoch Škótov.

Domáce média v tejto súvislosti pripomenuli, že referendum o nezávislosti Škótska sa uskutočnilo v roku 2014 a vtedy sa takmer 55% obyvateľov Škótska vyslovilo za zachovanie spojenectva medzi Londýnom a Edinburghom. Avšak vládna Škótska národná strana využila výsledky britského referenda o členstve v EÚ, v ktorom obyvateľstvo Škótska, na rozdiel od Veľkej Británie, Brexit nepodporilo.

Táto skutočnosť poskytla zámienku na usporiadanie nového referenda o nezávislosti, ktorý Sturgeonová mieni zorganizovať ešte pred skončením právomocí súčasného škótskeho parlamentu v roku 2021. Britský premiér Boris Johnson stále prízvukuje, že nepripustí nové škótske referendum. Pritom jeho usporiadanie dokonca aj bez súhlasu britského premiéra podporuje drvivá väčšina prívržencov Škótskej národnej strany.

Bude mať „demokratická“ Veľká Británia dostatok „demokratickosti,“ z nedostatku ktorej kritizuje vlády mnohých štátov, aby predsa povolila legitímne referendum o nezávislosti Škótska? Alebo zasa zaúradujú povestné „európske hodnoty“ a dvojité štandardy? Veľká Británia už veľa razy ukázala, že keď ide o záujmy Londýnu, „demokratickosť“, právo, medzinárodné štandardy a spravodlivosť zostávajú bokom…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 Record public support for Scottish independence, Opsos, 14.10.2020

2 https://www.ipsos.com/ipsos-mori/en-uk/record-public-support-scottish-independence

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár