Väčšine členov NATO došli zbrane pre Ukrajinu – NYT

Zdroj: AP / Roman Koksarov
Len väčšie štáty majú nevyužitý potenciál pokračovať vo vyzbrojovaní Kyjeva, tvrdia noviny

Prevozy zbraní na Ukrajinu spôsobili, že zásoby zbraní zo Západu sú napäté, takže pre armády NATO je čoraz ťažšie plniť sľuby politikov zásobovať Kyjev, informovali v sobotu New York Times.

„Menšie krajiny vyčerpali svoj potenciál“ a podľa jedného predstaviteľa NATO je najmenej 20 z 30 členov bloku „dosť vyťažených,“ napísali noviny. Iba „väčší spojenci“ vrátane Francúzska, Nemecka, Talianska a Holandska majú dostatok zásob na to, aby pokračovali alebo potenciálne zvýšili dodávky zbraní na Ukrajinu.

Od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine koncom februára poskytujú USA a ich západní spojenci Kyjevu bezpečnostnú pomoc v miliardách dolárov v hodnote takmer 40 miliárd dolárov, čo je teraz porovnateľné s celým ročným obranným rozpočtom Francúzska. Moskva opakovane varovala, že dodávky zbraní len predĺžia konflikt a zvýšia riziko priameho konfliktu medzi Ruskom a NATO.

Keďže Ukrajina naďalej požaduje viac zbraní, zásoby EÚ sa míňajú a Nemecko už začiatkom septembra „dosahuje svoj limit“. Medzitým Litva, ktorá už nemá žiadne zbrane, ktoré by mohla darovať, vyzvala spojencov, aby dali Ukrajine „všetko, čo máme“.

Americký prezident Joe Biden prisľúbil, že ponechá zbrojný ropovod otvorený „tak dlho, ako to bude potrebné“, ale dokonca aj americké vojenské zásoby si vyžiadali daň po opakovaných dodávkach do Kyjeva. Už v marci, len niekoľko týždňov po vypuknutí konfliktu na Ukrajine, sa americké ministerstvo obrany snažilo doplniť tisíce rakiet odpálených z ramien dodaných Kyjevu. Podľa Wall Street Journal boli v auguste americké zásoby 155 mm delostreleckej munície „nepríjemne nízke“.

Najnovší prehľad Pentagonu podrobne uvádzal viac ako 19 miliárd USD priamej vojenskej pomoci schválenej od februára, vrátane viac ako 46 000 protipancierových systémov, takmer 200 húfnic, 38 vysokomobilných delostreleckých raketových systémov s dlhým doletom (HIMARS) a litánie ďalších ťažkých zbraní. , vozidlá a munícia – ako aj viac ako 920 000 155 mm delostreleckých nábojov.

Americký think-tank Center for Strategic and International Studies (CSIS) predtým poukázal na to, že americká armáda „nie je štruktúrovaná tak, aby bojovala alebo podporovala rozsiahly konflikt“, zatiaľ čo obranný priemysel je „dimenzovaný na mieru produkcie v čase mieru“ a rozširovanie kapacít by trvať roky.

NATO výrazne investuje do Ukrajiny, pričom členovia aliancie poskytujú aj výcvikové a spravodajské kapacity. Napriek tejto „bezprecedentnej podpore“ generálny tajomník vojenského bloku Jens Stoltenberg opakovane tvrdil, že „NATO nie je stranou konfliktu“.

Moskva to vidí inak. Viacerí najvyšší predstavitelia, vrátane ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, obvinili NATO z vedenia vojny proti Rusku „v zastúpení“, zatiaľ čo Putin opísal Rusko ako boj proti „celej západnej vojenskej mašinérii“.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Most NATO members have run out of weapons for Ukraine – NYT, 27 November 2022

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply