Vakcinačný pas, podľa Prymulu, uľahčí cestovanie

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Shutterstock

Bývalý český minister zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula naznačil, ako by vakcinačný pas na koronavírus fungoval. Kto sa nechá zaočkovať proti koronavírusu, bude mať možnosť ľahšieho cestovania, vyplýva to z plánov Európskej únie. Tá chce týmto krokom motivovať ľudí, aby sa nechali zaočkovať proti COVID-19, čím by získali akýsi vakcinačný pas. Podobne už funguje napríklad medzinárodný očkovací preukaz, ktorý je v niektorých krajinách vyžadovaný. Na spoločnom očkovacom preukaze Európska komisia pracuje už dva roky.

„Ak sa pri cestovaní preukážete preukazom, ktorý dosvedčí: ja som bol očkovaný a môžem ísť kamkoľvek, tak už nemusím dokazovať, že som bol testovaný a budem smieť chodiť bez rúška. To je podľa mňa veľká motivácia. A myslím si, že, povedzme v júni, si to zrazu ľudia rozmyslia a budú  očkovanie požadovať. Potom možno nebude dostatok vakcíny,“ povedal Prymula.

Podľa neho je to zo strany Európskej únie pomerne razantná stratégia, ako populáciu pozitívne motivovať, aby sa nechala zaočkovať. On sám vakcináciu podstúpi. „Populáciu nemožno premoriť prirodzenou cestou. Straty by boli veľké a efekt krátkodobý. Keď sa podarí preočkovat aj pod 60 percent s 15 percentami, ktorí to prekonali, tak si myslím, že je to dostatočná hladina na to, aby sa divoká cirkulácia, čo tu je, zastavila,“ vysvetlil exminister zdravotníctva Prymula.

Dovtedy podľa neho budeme oscilovať medzi rôznymi stratégiami. „Myslím si, že by sme mali ísť cestou postupného pribrzďovania a uvoľňovania než prudkého brzdenia a úplného otvorenia,“ doplnil Prymula. Že by vakcinačný pas mohol uľahčiť ľuďom cestovanie, si myslí aj súčasný český minister zdravotníctva Jan Blatný. Ten zároveň upokojil ľudí, že vakcína nie je a nebude povinná. Rovnako ako vakcinačný pas. „Je to len spôsob, akým sa Európska únia, kam patríme a chceme patriť, snaží pomôcť tým, ktorí budú cestovať. Určite je jednoduchšie vyjsť s kartičkou vo vrecku, než si pred každým prechodom hraníc nechať robiť test,“ povedal v Snemovni minister Jan Blatný.

Podľa Blatného má očkovací preukaz len uľahčiť cestovanie. Medzinárodný preukaz nie je žiadnou novinkou. Súčasťou cestovania do niektorých oblastí je totiž očkovanie a záznam o jeho vykonaní v medzinárodne platnom a uznávanom preukaze. Očkovanie pri cestách do zahraničia vykonávajú špecializované pracoviská – strediská očkovania a cestovnej medicíny.

V preukaze sú zaznamenané dáta nielen o povinnom očkovaní, ale na žiadosť je možné zapísať aj dáta o pravidelnom a odporúčanom očkovaní vzhľadom k tomu, že údaje o očkovaní sú vyžadované niektorými štátmi pri vstupe na ich územie alebo pri dlhodobejšom pobyte. Cena za vystavenie medzinárodného preukazu sa pohybuje okolo 120 českých korún.

Ešte na jar tu miesto vakcinačného pasu bol iný plán, a to „covid pas“. S nápadom vtedy prišiel chorvátsky minister turizmu Gari Cappelli. Išlo o návrh zaviesť systém akéhosi „covid pasu“, ktorý by sa stal zdravotným cestovným dokumentom uznávaným naprieč celou Úniou. Podľa Cappelliho by ho občania štátov EÚ mohli používať pri ceste na dovolenku, a to ako v leteckej, cestnej, železničnej i námornej doprave. Európska komisia však o spoločnom očkovacom preukaze uvažuje už od roku 2018. Štúdia o vývoji spoločného očkovacieho preukazu EÚ začala v minulom roku a v roku 2022 sa očakáva návrh spoločného očkovacieho dokumentu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Vakcinační pas usnadní cestování, motivují k očkování Prymula i Blatný, idnes.cz, 21.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár