Vakcíny, benefity a riziká

Po podaní očkovacej látky Vaxzevria britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca bolo vo Veľkej Británii postihnutých formou krvnej zrazeniny celkovo 168 ľudí, z ktorých 32 zomrelo. Vo štvrtok 22. apríla Britská regulačná agentúra (MHRA) predstavila aktualizovaný prehľad počtu prípadov zrazenín od začiatku očkovania do 14. apríla. Počas tejto doby dostalo prvú dávku vakcíny Vaxzevria 21,2 milióna ľudí. Čísla ukazujú, že počet úmrtí sa od predloženia predchádzajúceho prehľadu (5. apríla) zvýšil o desať. Okrem toho bolo odvtedy zaregistrovaných ďalších 68 prípadov trombózy. „Na základe tohto prehľadu rada naďalej tvrdí, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami u väčšinovej populácie,“ uviedla MHRA.

Priemerný vek 77 ľudí, ktorí po očkovaní utrpeli krvnú zrazeninu v mozgu, je 47 rokov. Vo zvyšných 91 prípadoch, pri ktorých boli zrazeniny spojené s nízkou hladinou krvných doštičiek je priemerný vek 55 rokov. Medzi 168 postihnutými ľuďmi je 93 žien a 75 mužov. Pre objektívnosť treba povedať, že podľa správ z USA bol zaznamenaný podobný počet problematických prípadov so zrážanlivosťou krvi aj po očkovaní vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna. O tých sa však v médiách príliš nehovorí a ani štáty nijako pre to nemenili očkovacie stratégie.

Britská regulačná agentúra MHRA uviedla, že pri vakcíne Pfizer/BioNTech registruje v Spojenom kráľovstve dokonca viac prípadov krvných zrazenín ako pri AstraZenece.

ÚMRTIA AJ V ČESKEJ REPUBLIKE

V Česku Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zaznamenal podľa posledných informácií doteraz 39 prípadov úmrtí, ktoré nastali po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informácie o nich ŠÚKL odoslal na posúdenie do európskej databázy nežiaducich účinkov. Úrad doteraz zaregistroval aj 3 091 podozrení na nežiaduce účinky vakcín. Hlásenie o úmrtiach sú podľa ŠÚKL v ČR dôkladne skúmané a následne ich posudzuje aj výbor Európskej agentúry pre lieky (EMA), v ktorom má ČR svojich zástupcov. Úrad upozorňuje, že rovnako ako u ostatných hlásení, aj v týchto prípadoch ide len o podozrenia, keďže časová súvislosť rozhodne nemusí znamenať príčinnú súvislosť. Keby výbor EMA dospel k záveru, že medzi očkovacou látkou a reakciou existuje príčinná súvislosť, potom môžu napríklad zmeniť jej registráciu.

Podľa doterajších správ EMA k vakcínam firiem Pfizer / BioNTech a Moderna prevažujú ich prínosy nad rizikami. Väčšina úmrtí bola vysvetlená zhoršením už existujúcich chorôb. V prípade očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca EMA uviedla, že jej vzácnym vedľajším účinkom je výskyt krvných zrazenín, no napriek tomu aj jej prínos prevyšuje možné riziká. V Českej republike sa momentálne očkuje tromi vakcínami, a to od firiem Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca a ku dňu, ku ktorému sú aj aktuálna čísla (13.4.2021), dostalo v Česku obe dávky zhruba 768 000 ľudí, kým jednu dávku malo za sebou približne 1,4 milióna ľudí.

SLOVENSKO

Po očkovaní sa na Slovensku preverovalo 69 úmrtí, u dvoch ľudí bol možný súvis. „Teraz prešetrujeme tri prípady, ku ktorým by som sa nerád vyjadroval. Minulý týždeň tam boli vykonané pitvy, závery budeme riešiť tento alebo budúci týždeň,“ povedal patológ Michal Palkovič.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. UK reports 32 deaths after AstraZeneca vaccination, Norway Today, 23.4.2021
  2. Všetko, čo potrebujete vedieť o vakcíne AstraZeneca, npz.sk, 24.3.2021
  3. Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost, CNN.iprima.cz, 15.4.2021
  4. Patológ Palkovič: Pri fajčiarkach s hormonálnou antikoncepciou a nadváhou by som zvažoval inú vakcínu ako AstraZenecu, Denník N, 21.4.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply