Valné zhromaždenie OSN hlasovalo za rezolúciu Ruska proti rasizmu a xenofóbii

· Čas čítania: 1 min.

Naše médiá si to veľmi nevšímali, ale ešte v novembri Valné zhromaždenie OSN schválilo väčšinou hlasov rezolúciu o boji s heroizáciou nacizmu navrhnutú Ruskom. V dokumente sú navrhnuté opatrenia „proti neonacizmu a iným druhom praktík, ktoré napomáhajú eskalácii súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a s tým spojenej intolerancie“.

Proti vystúpili delegácie dvoch krajín, ktoré sa v posledných rokoch pravidelne pokúšali sabotovať prijaté dokumenty s takýmto obsahom – USA a Ukrajina.

Iniciatívu podporili predstavitelia 130 krajín, hlasovania sa zdržalo 51, z toho väčšina patrí k európskym štátom, vrátane Rakúska, Francúzska, Česka, či Slovenska.

Dokument, na ktorého znení sa okrem Ruska podieľalo ďalších okolo 60 krajín, obsahuje naliehavé odporúčanie na prijatie opatrení, aby „sa zabránilo prehodnocovaniu výsledkov Druhej svetovej vojny a popieraniu zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov“ spáchaných v tomto historickom období. Odsudzuje pokusy o heroizáciu a propagáciu nacizmu, aké sa dnes dejú napríklad v spomínanej Ukrajine.

Zdroje: TASS, OSN

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár