Varšava predstavila zákon pre zaručenú online slobodu prejavu

Foto: polandin.com

Poľská vláda priniesla návrh zákona na boj proti cenzúre na sieťach, ktorý vytvoril Výbor pre slobodu prejavu s právomocou nariadiť technologickým korporáciám, aby obnovili odstránené online účty a príspevky v rámci zákona. Siete tak budú musieť robiť pod hrozbou vysokých pokút. Varšava predstavuje niečo, na čo naša impotentná vláda (do veľkej miery ani opozícia) nemá odvahu.

Minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro a námestník Sebastian Kaleta sú hlavní architekti návrhu, ktorý prinášajú ako novú ochranu občianskych názorov a prejavov po masovom zákaze úradujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa, jeho kľúčových spolupracovníkov a všetkých súvisiacich účtov.

Nasledovalo „vypnutie“ samostatnej a slobodnej mikroblogovacej platformy Parler, ako aj zákaz jej mobilnej aplikácie v Apple a Google Play. Amazon, ktorý hostil servery Parler, ho úplne vymazal z internetu a podobne postupoval aj pri sieti Gab.

Mnoho konzervatívnych učencov a politikov vo svete vyjadrilo nespokojnosť s cenzúrou, avšak odmietajú podporiť iniciatívu na boj proti nej. Rovnako impotentní (a ešte viac) sú naši predstavitelia (prezidentka, ministri, vládni byrokrati a ďalší politickí chameleóni), ktorí neváhajú odsúdiť frašku na Kapitole a podivne jednoduchý prienik občianskeho protestu do asi najstráženejších priestorov na svete.

Cenzúra im však nevadí, pretože mieri na „nenávideného“ Trumpa a spektrum názorov, ktoré sa im nepozdávajú. Slušní demokrati sú tí, ktorým najviac vyhovuje represia, pokuty, trestanie a vymazávanie tzv. extrémistických názorov. Za jedného blázna na internete schovajú tisícky ďalších, oprávnene pochybujúcich alebo kladúcich logické otázky.

„Sloboda prejavu a sloboda diskusie sú podstatou demokracie. Demokracia neexistuje, ak štát nezaručuje slobodu v týchto dvoch oblastiach“, argumentoval minister Ziobro. „Poľskí občania by pri diskusii na internete mali mať záruku svojich základných práv a rešpektovania občianskych práv a slobôd podľa poľskej ústavy“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Appears the Trump campaign’s digital director tried to give Trump his account. Twitter promptly suspended him…; autor: Jeremy Diamond; Twitter, 9.1.2021

(2) HE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF POLAND; sejm.gov.pl, 2.4.1997

(3) The draft act on the protection of freedom of speech on the Internet; autor: Ministerstwo Sprawiedliwości; YouTube, 15.1.2021

(4) POLAND PUSHES LAW TO LIMIT ‘CENSORSHIP’ BY INTERNET GIANTS; autor: Claudia Ciobanu; Balkan Insight/Report Democracy, 13.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply