Veľká Británia mieni dodávať Kyjevu muníciu s ochudobneným uránom

Foto: Strana.ua

Na juhovýchode Ukrajiny nedochádza k žiadnym zmenám. Tvrdé boje pokračujú v rovnakých lokalitách, ako aj v ostatných týždňoch. V priebehu dňa, ako informoval ukrajinský Generálny štáb, ruská armáda podnikla vyše 120 útokov, uskutočnila 21 leteckých a 9 raketových útokov na pozície ukrajinskej armády, ktorá odpovedala 12 leteckými útokmi na pozície ruských jednotiek. Najkritickejšia situácia je v Bachmute, Avdejevke, v okolí Kramatorsku, Marjinky, Krasnogorovky a Limanu.

Ukrajinskí politológovia pokračovali v emocionálnych a rozsiahlych komentároch návštevy čínskeho lídra v Moskve. Citovali aj Politico, ktorý prízvukuje, že nezodpovedné a agresívne konanie USA zblížili Rusko, Irán a Čínu. „Ako sa uvádza v článku, minulý rok prezentoval  všetkým týmto krajinám dôležitú lekciu: napriek tomu, že môžu mať problémy so sebou, majú oveľa vážnejšie problémy so Spojenými štátmi. Za posledný rok USA uvalením rozsiahlych sankcií na Rusko zaujali mimoriadne jastrabí postoj voči Číne. Táto politika siaha od prísnych kontrol vývozu po verejnú podporu Taiwanu a možný zákaz TikToku. Administratíva Joea Bidena zároveň v skutočnosti pokračovala v politike status quo vo vzťahu k Iránu. Pokusy o oživenie jadrovej dohody s Iránom neboli úspešné,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

Pokračovali v danej téme a poukázali na to, že počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimírom Putinom si s ním čínsky prezident Si Ťin-pching vymenil názory na situáciu na Ukrajine a súhlasil prakticky vo všetkých bodoch. „Oficiálna tlačová agentúra Čínskej ľudovej republiky Xinhua uviedla: „Si Ťin-pching zdôraznil, že v ukrajinskej otázke znejú  hlasy za mier a racionalitu. Väčšina krajín podporuje zmiernenie napätia, podporuje mierové rozhovory a je proti prilievaniu oleja do ohňa. Prehľad histórie ukazuje, že konflikty sa nakoniec musia vyriešiť dialógom a rokovaniami,“ píše agentúra. Si Ťin-pching uviedol, že Čína zverejnila dokument o svojom stanovisku k ukrajinskej kríze, „ktorý obhajuje politické urovnanie krízy a odmieta mentalitu studenej vojny a jednostranné sankcie,“ citovali čínskeho lídra ukrajinskí politológovia.

Čína je presvedčená, že čím viac ťažkostí je, tým väčšia je potreba zachovať priestor pre mier. Čím je problém akútnejší, tým dôležitejšie nie je nechať úsilie o dialóg. Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu pri presadzovaní politického urovnania ukrajinského problému,“ uviedol Si Ťin-pching. Podľa Xinhua, Putin podčiarkol, že si Rusko váži Čínu za „dôslednú obranu nestranného, objektívneho a vyváženého postavenia a obhajovanie spravodlivosti v najdôležitejších medzinárodných otázkach.“ Podľa neho, Ruská federácia starostlivo preštudovala dokument, načrtávajúci postoj Číny k politickému urovnaniu ukrajinskej otázky, a je otvorená mierovým rokovaniam a Rusko „víta konštruktívnu úlohu Číny v tomto ohľade,“ citovali Putina ukrajinskí politológovia a dodali, že Si Ťin-pching pozval Vladimíra Putina na návštevu Číny už v tomto roku.

Znova sa vrátili k téme výbuchov na „Severných prúdoch“, informovali, že spravodajca Bildu navštívil jachtu „Andromeda,“ ktorá bola, podľa jednej verzie, použitá na diverziu proti plynovodom. „Okrem toho, mal Bild k dispozícii nariadenie na prehliadku plavidla a zoznam zaistených vecí. Plachetnica je zakotvená v bývalom námornom komplexe NDR na nemeckom ostrove Rugen v Baltskom mori. Prvýkrát ju policajti obhliadli 18. januára. Počas troch dní plavidlo preskúmalo 13 špecialistov, ktorí sa snažili nájsť vybavenie, potrebné na potápanie, ako aj stopy, ktoré mohli organizátori výbuchu zanechať,“ uviedli ukrajinské média.

Na Andromede sa, okrem iného, našiel GPS sledovač: zrejme vďaka nemu bolo možné sledovať všetky pohyby plavidla. Vyšetrovatelia mali k dispozícii niekoľko kusov oblečenia: termálne tričko značky Icebreaker a čiapku Von Lamezan. Podľa Bildu, boli na čiapke chĺpky, ktoré sa teraz v laboratóriu vyšetrujú na stopy DNA. Zatiaľ nie je jasné, kto pokrývku hlavy vôbec vlastnil. Správy vyšetrovateľov hovoria, že sa im podarilo nájsť na stole v kabíne jachty stopy výbušnín. Teraz, podľa Bildu, majiteľ „Andromedy“ sa chystá predať plavidlo,“ vysvetlili ukrajinskí novinári.

Oznámili, že v Lisičansku v Luhanskej oblasti úrady, menované Ruskou federáciou, obnovili pamätník sovietskeho maršala, dvakrát Hrdinu Sovietskeho zväzu Klimenta Vorošilova. „Lisičansk je rodiskom Vorošilova. Busta bola inštalovaná v roku 1975, jej autorom bol Otto Manizer, syn slávneho sochára Matveyho Manizera. V roku 2015 bola busta Vorošilova v meste demontovaná podľa zákona o dekomunizácii. Ako uviedli na „úrade primátora,“ pamätník bol obnovený vďaka úsiliu správy mesta, podnikov komunálnych služieb a starostlivých obyvateľov. Mimochodom, regionálne centrum Lugansk bolo dvakrát premenované na Vorošilovgrad: mesto bolo pomenované po maršalovi v rokoch 1935 až 1958 a od roku 1970 do roku 1990,“ pripomenuli ukrajinskí novinári.

A zasa „zrada!“ Dokonca aj dve, aj keď z jednej krajiny. „Maďarský minister zahraničia Peter Szijjártó zablokoval vyhlásenie EÚ, týkajúce sa zatykača vydaného Medzinárodným trestným súdom proti ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Informovala o tom vláda krajiny v komentári pre denník Index. Vo vyhlásení sa uvádza, že minister zahraničných vecí nevetoval spoločné vyhlásenie o Putinovom zatykači, ale „sa postavil proti rezolúcii, ktorú mal v úmysle vydať hlavný diplomat EÚ Josep Borrel v mene všetkých členských štátov EÚ. Szijjarto vyjadril protest krajiny proti takýmto činom,“ vysvetlili ukrajinskí politológovia.

Upozornili tiež na to, že Maďarsko nebude podporovať žiadny významný pohyb Ukrajiny smerom k NATO a EÚ, kým sa neobnovia práva Zakarpatských Maďarov. Uviedol to na tlačovej konferencii šéf maďarského ministerstva zahraničných vecí Peter Szijjarto. „Chcel by som zdôrazniť, že nepodporíme žiadne významné integračné hnutie Ukrajiny smerom k EÚ alebo NATO, kým sa na Ukrajine neobnovia práva maďarského národného spoločenstva, ktoré malo v roku 2015 a skôr,“ podčiarkol Szijjártó. Týka sa to ukrajinského jazykového zákona, ktorý Maďarsko označilo za prekážku aj pre cestu premiéra Viktora Orbána do Kyjeva,“ prízvukovali ukrajinskí politológovia.

„Pozícia Maďarska spočíva v umožnení etnickým Maďarom Zakarpatska získať školské vzdelanie v ich rodnom jazyku. „Zákon o ukrajinskom jazyku je v rozpore so všetkými zásadami Európskej únie a to samo o sebe predstavuje prekážku návštevy,“ uviedla kancelária premiéra. Maďarsko a Rumunsko odsúdili zákon o národnostných menšinách, prijatý Najvyššou radou Ukrajiny, ktorý je súčasťou balíka podmienok, ktoré musí Ukrajina splniť ako kandidát na členstvo v EÚ,“ vysvetlili ukrajinskí politológovia.

Ukrajinskí vojenskí analytici oznámili, že Spojené kráľovstvo bude dodávať Kyjevu muníciu s ochudobneným uránom, ktorá sa kvôli svojej vysokej hustote používa v pancierových nábojoch podkaliberného kalibru. Informovali, že sa to uvádza to vo vyhlásení námestníčky ministra obrany krajiny Annabel Goldieovej, zverejnenom na webovej stránke britského parlamentu.

 „Spolu s poskytnutím exkadróny… bojových tankov Challenger-2 na Ukrajinu dodáme aj muníciu, vrátane pancierových nábojov, ktoré obsahujú ochudobnený urán,“ uviedla vo vyhlásení. Projektily z ochudobneného uránu nemajú nič spoločné s jadrovými zbraňami. Ochudobnený urán má vysokú hmotnostnú hustotu, vďaka čomu munícia z neho poskytuje vysoký pancierový efekt a spôsobuje výrazné zničenie akýchkoľvek prekážok. Zároveň je v krajinách s rozvinutým jadrovým priemyslom, ktoré nahromadili zásoby ochudobneného uránu, výroba takejto munície oveľa lacnejšia ako z iných materiálov (napríklad z volfrámu),“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Zverejnili aj veľmi ostrú a nespokojnú reakciu Moskvy na prísľub Spojeného kráľovstva, že bude dodávať Kyjevu muníciu s ochudobneným uránom. „Ruský prezident Vladimír Putin sa vyjadril k iniciatíve Británie dodávať Ukrajine projektily z ochudobneného uránu. Vyhlásil, že „Západ sa rozhodol bojovať proti Rusku do posledného Ukrajinca nie slovami, ale skutkami.“ Putin podčiarkol, že Rusko „bude nútené reagovať, ak kolektívny Západ začne používať zbrane s jadrovou zložkou. Ruský minister obrany Sergej Šojgu sa tiež vyjadril k dodávkam munície s ochudobneným uránom na Ukrajinu: „Prekonali ďalší stupienok, zostáva ich čoraz menej,“ uviedli reakciu Kremľa ukrajinskí vojenskí analytici.

Neskoršie večer ešte ukrajinské média uviedli, že „Vedúci predstavitelia Ruskej federácie a Číny vyhlasujú, že „v jadrovej vojne nemôžu byť víťazi a nikdy by sa nemala rozpútať.“ Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení po rozhovoroch medzi Vladimírom Putinom a Si Ťin-Pchingom,“ informovali ukrajinskí novinári.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 391-й день войны в Украине. Главные новости 21 марта. Обновляется, Страна, 21.3.2023
 2. РФ добилась незначительных успехов в Бахмуте на фоне активизации операций у Авдеевки. Карты боев в Украине, Страна, 21.3.2023
 3. Немецкий журналист рассказал, что нашли на яхте, которую использовали для подрыва “Северных потоков”, Страна, 21.3.2023
 4. https://questions-statements.parliament.uk/written-questions/detail/2023-03-06/hl6144
 5. Важный урок. Действия США сблизили Россию, Иран и Китай – Politico, Страна, 21.3.2023
 6. https://english.news.cn/20230321/7326a93bf84f4dceb23c69c68326c137/c.html
 7. Гуменюк про вибухи в Джанкої: окупантам вказали на необхідність виїжджати з Криму, UNIAN, 21.3.2023
 8. Сі Цзіньпін запросив Путіна до Китаю, UNIAN, 21.3.2023
 9. Розвідка Британії розповіла про наслідки звільнення засуджених, які воювали у ПВК “Вагнер”, UNIAN, 21.3.2023
 10. Оборона Бахмута триває: ворожі штурмовики намагаються просуватися з околиць, але їх знищують – Сирський, UNN, 21.3.2023
 11. Будапешт заперечує вето на заяву ЄС про ордер МКС на арешт путіна, UNN, 21.3.2023
 12. ЄС надав Україні другий транш на €1,5 мільярда у межах макрофінансової допомоги, Ukrinform, 21.3.2023
 13. Агресія рф проти України стала сигналом до пробудження Європи – Боррель, Ukrinform, 21.3.2023
 14. Прем’єр Японії після візиту в Україну поїде до Польщі, Ukrinform, 21.3.2023
 15. У Бахмуті та на Авдіївському напрямку тривають запеклі бої, ЗСУ знищили техніку і завдали ударів по районах зосередження окупантів — Генштаб, Obozrevatel, 21.3.2023
 16. Зеленський провів переговори з прем’єром Японії Фуміо: говорили про міжнародну безпеку і відновлення України. Фото, Obozrevatel, 21.3.2023
 17. США можуть передати Україні танки Аbrams раніше від обіцяних термінів – Білий дім, Obozrevatel, 21.3.2023
 18. Путін запропонував використати “мирний план” Китаю, Корреспондент.net, 21.3.2023
 19. В Україні вбито або поранено до половини зеків ПВК Вагнер – МО Британії, Корреспондент.net, 21.3.2023
 20. У мерії Маріуполя заявили про ліквідацію окупантів у Донецьку, Корреспондент.net, 21.3.2023
 21. Підтримка мирного плану Китаю і пік партнерства: про що казав Путін після переговорів з Сі, ZN.UA, 21.3.2023
 22. FT: Сі Цзіньпін запросив Путіна в Китай, на тлі ордеру на арешт від МКС це дещо означає, ZN.UA, 21.3.2023
 23. Окупанти збільшили кількість ракетоносіїв у Чорному морі — ОК “Південь”, ZN.UA, 21.3.2023
 24. «Будь-яка війна закінчується миром»: Шойгу натякнув на готовність рф до переговорів, Слово і Діло, 21.3.2023
 25. Путін заявив, що мирний план Китаю може стати основою для припинення війни, Слово і Діло, 21.3.2023
 26. Велика Британія передасть Україні снаряди зі збідненим ураном, Слово і Діло, 21.3.2023
 27. Cистеми Patriot розгорнуть в Україні раніше очікуваного – ЗМІ, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 21.3.2023
 28. Столтенберг обіцяє ігнорувати думку Угорщини щодо блокади зустрічей з Україною, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 21.3.2023
 29. ЗСУ уразили склад із боєприпасами та два ЗРК ворога – Генштаб, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 21.3.2023
 30. Покращені ракети для БМ-21 “Град” може робити не тільки Сербія, а й Ізраїль, але нам таке “не світить”, Діфенс Експрес, 21.3.2023
 31. Танки Abrams можуть бути швидше, а снаряди для Challenger 2 будуть зі збідненим ураном – чи це пов’язано, Діфенс Експрес, 21.3.2023
 32. “ЗС РФ втрачають наступальний потенціал”: у Генштабі розповіли про ситуацію в Бахмуті, Focus, 21.3.2021
 33. “Контрбатарейної боротьби як такої у ворога немає”: ЗСУ про використання західної артилерії, Focus, 21.3.2023
 34. Стартувало перетворення “Укроборонпрому” на АТ “Українська оборонна промисловість” – Шмигаль, Інтерфакс-Україна, 21.3.2023
 35. Пекін займає щодо врегулювання в Україні неупереджену позицію, керується принципами Статуту ООН – Сі Цзіньпін, Інтерфакс-Україна, 21.3.2023
 36. Штати зможуть прискорити доставку Abrams в Україну, Kyiv Post, 21.3.2026
 37. Китай відправив РФ безпілотників на понад 12 млн доларів з початку повномасштабної війни, Kyiv Post, 21.3.2026
 38. Cистеми Patriot розгорнуть в Україні раніше, ніж очікували – ЗМІ, Європейська правда, 21.3.2023
 39. Формат участі Зеленського в саміті НАТО ще обговорюється – генсек, Європейська правда, 21.3.2023
 40. Россия попросила Китай о поставках летального вооружения для использования против Украины, — Столтенберг, Українські Новини, 21.3.2023
 41. Путин заявил о готовности применить некоторые пункты “мирного плана” Китая, Українські Новини, 21.3.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply