Veľvyslanci vyzývajú Poľsko, aby chránilo práva LGBTQ komunity

Desiatky veľvyslancov vo Varšave v pondelok vyzvali na ochranu práv LGBTQ v Poľsku, ktoré medzinárodný „strážny pes“ ľudských práv – Rada Európy označila za najhoršiu krajinu v EÚ. Boj za práva homosexuálov sa v posledných rokoch stal v Poľsku jednou z najdiskutovanejších tém a výrazne pomohol k nárastu popularity momentálne vládnucej pravicovej strane Právo a Spravodlivosť (PiS), ktorá vedie kampaň proti ideológii LGBTQ a považuje práva homosexuálov za formu komunizmu.

„Vyjadrujeme našu podporu úsiliu o zvýšenie povedomia verejnosti o problémoch ovplyvňujúcich lesbickú, gay, bisexuálnu, transrodovú a intersexuálnu komunitu a ďalšie komunity v Poľsku, ktoré čelia podobným výzvam,“ uvádza sa v otvorenom liste veľvyslancov. „Aby sme chránili komunity, ktoré potrebujú ochranu pred verbálnou a fyzickou šikanou a nenávistnými prejavmi, musíme spoločne pracovať na prostredí nediskriminácie, tolerancie a vzájomného akceptovania.“

List podpísali diplomati zo 40 krajín vrátane USA a väčšiny poľských partnerov z krajín EÚ, ako aj zástupcovia Európskej komisie, utečeneckej agentúry OSN (UNHCR) a ďalších organizácií. V decembri označila Rada Európy aktivity Poľska v oblasti práv LGBTQ za najhoršie v EÚ a podotkla, že poprední politici situáciu v posledných rokoch ešte zhoršili. List veľvyslancov bol zverejnený pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.

Šéf strany Právo a Spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski vyhlásil, že homosexuáli sú hrozbou pre tradičnú rodinu a prezident Andrzej Duda stavia „LGBTQ ideológiu“ na úroveň komunizmu. S podporou vlády sa niekoľko regiónov u našich severných susedov už vyhlásilo za oslobodených od tejto, podľa ich slov, nechutnej ideológie.

Práva LGBT komunity sa stali kľúčovou témou kampane pred poľskými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnili 28. júna minulého roku a Duda vtedy sľúbil ľuďom ochranu poľských rodín pred “LGBTQ ideológiou“, ktorá sa podľa neho dlhodobo snaží dostať do škôl a ovplyvňovať deti.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Diplomats from 40 countries call on Poland to protect LGBTQ rights, Euronews, 17.5.2021
  2. Ambassadors call on Poland to protect LGBTQ rights, apf.omni.se, 17.5.2021
  3. Poľský prezident Duda počas kampane zaútočil na LGBT ľudí, vyslúžil si kritiku eurokomisie, webnoviny.sk, 15.6.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár