Vážené dámy a páni! Drahí priatelia!
Slovensko si v týchto dňoch pripomína významný dátum – 80. výročie protifašistického národného povstania, ktoré sa právom považuje za jednu z najjasnejších stránok v análoch druhej svetovej vojny.
Je to skutočne celonárodný sviatok, ktorý pripomína žijúcim generáciám odvahu, hrdinstvo a obetavosť slovenských vlastencov, sovietskych partizánov a účastníkov odboja z mnohých krajín sveta, ktorí v tom čase bojovali proti nepriateľovi, a spomienka na ich hrdinstvo zostane navždy v našej pamäti.
Dňa 29. augusta 1944 sa začala okupácia Slovenska nemeckými vojskami. To bol impulz na okamžitý začiatok povstania skôr, ako sa očakávalo. Jeho centrom sa stalo mesto Banská Bystrica. Povstanie zasiahlo 30 okresov krajiny s rozlohou približne 20 000 km2.
Podľa rôznych údajov sa na ňom priamo zúčastnilo asi 60 – 70 tisíc ľudí. Sovietsky zväz v koordinácii so Slovenskou národnou radou, najvyšším orgánom vedenia povstania, sa v tom čase napriek nepriaznivej komplikovanej situácii rozhodol poskytnúť povstalcom okamžitú pomoc.
Už od prvých dní im dodával zbrane, muníciu, lieky a ďalšie vojenské prostriedky. V priebehu 17. – 18. septembra 1944 bol na letisko „Tri duby“ v plnej sile s muníciou premiestnený 1. československý stíhací letecký pluk, sformovaný na území ZSSR.
Piloti pluku od 17. septembra do 25. októbra nalietali 492 bojových letov, spôsobili nepriateľovi vážne škody na živej sile, vojenskej technike a zbraniach. Dňa 23. septembra bola zo ZSSR letecky prepravená 2. samostatná československá letecká brigáda.
Celkovo bolo dodaných 2 500 vojakov a dôstojníkov a vyše 600 ton materiálu.
Ešte pred začiatkom povstania bolo na Slovensko vyslaných viac ako 20 skupín organizátorov partizánskeho hnutia. V krátkom čase sa tieto skupiny rozrástli na veľké partizánske jednotky.
Azda najvýraznejším príkladom vojenskej pomoci ZSSR bola komplexná Karpatsko-duklianska útočná operácia, pripravená v najkratšom možnom čase ako odpoveď na žiadosť o pomoc, počas ktorej sovietske vojská dosiahli predvojnovú hranicu Československa. Červenej armáde sa však nepodarilo spojiť s povstalcami.
V druhej polovici októbra bolo povstanie potlačené, preživšie partizánske oddiely sa stiahli do horských oblastí, uskutočňovali sabotážne akcie, ničili posádky okupantov, pomáhali pri postupe Červenej armády a približovali dlho očakávanú hodinu oslobodenia.
Výstava, ktorú dnes predstavujeme, je plná archívnych dokumentov a fotografií a živo ilustruje vtedajšie udalosti.
V tých vzdialených rokoch bojovalo na území Slovenska takmer tritisíc sovietskych partizánov.
Dnes sú tu priami potomkovia priamych účastníkov týchto udalostí. Na pozvanie predsedu vlády R.Fica sa zúčastnili na oslavách v Banskej Bystrici a stretli sa s predsedom vlády.
Vďaka našim slovenským priateľom navštívili aj ďalšie pamätné miesta a mohli si uctiť pamiatku svojich hrdinských predkov tu na slovenskej pôde.
To, že sa to podarilo, potvrdzuje, že pevné základy priateľských vzťahov medzi našimi národmi, položené spoločnými bojmi v Karpatoch, sa napriek snahám „zvonka“ a amnézii niektorých slovenských politikov nezničili.
Osobitne by som sa chcel poďakovať občianskemu združeniu Motorkári Slovenska – Brat za Brata, ktoré pre Rusov zorganizovalo bohatý program.
Napriek vyvíjanému tlaku sa naďalej dôsledne zasadzujú za zachovanie pamiatky na druhú svetovú vojnu.
Udalosti tejto strašnej vojny sa nám každým rokom vzďaľujú. Vyrastajú nové generácie, ktoré o nej čerpajú informácie len z filmov a kníh. A je veľmi dôležité, aby mladí ľudia pochopili, kto sa komu postavil v tejto vojne a za čo ľudia položili svoje životy.
Dnes sme, žiaľ, svedkami pokusov o prekrútenie alebo zamlčanie pravdy. Žiaľ, tendencia k „znevažovaniu“ podielu Sovietskeho zväzu a sovietskeho ľudu na porážke Hitlerovej ríše a jej satelitov silnie.
Takáto politika nevyhnutne vedie k vzniku nových nacionalistických fóbií, ktoré stavajú národy a ľudí proti sebe.
Je potrebné pamätať na poučenie z histórie. Je dôležité vedieť, kde, na akej pôde a s koho podporou, vrátane hospodárskej, finančnej a politickej, sa fašizmus v Európe objavil.
Kto ho živil a kam smeroval. Ako dopadol pre kontinent. Mladá generácia by mala mať na tieto otázky poctivé odpovede, mala by poznať fakty a na ich základe robiť nezávislé závery, ktoré sú aktuálne najmä dnes, keď fašizmus v novej podobe dvíha na kontinente hlavu.
Som presvedčený, že výstava pripravená odborníkmi Ruskej historickej spoločnosti, ktorú dnes otvárame, k tomu všemožne prispeje.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku: „Príhovor veľvyslanca na otvorení výstavy Tŕnistá cesta k Víťazstvu: K 80.výročiu Slovenského národného povstania 1944″, Facebook, 30.08.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.