Venezuela vyhostila veľvyslankyňu EÚ z krajiny

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : AFP © VENEZUELAN PRESIDENCY / MARCELO GARCIA

Len pár hodín po tom, čo EÚ uvalila nové sankcie na jedenásť venezuelských politikov, ktorí stoja za prezidentovom Nicolasovom Madurovom, dali v televíznom príhovore veľvyslankyni EÚ Isabele Brilhante Pedrosovej 72 hodín, aby opustila krajinu.

Zdá sa, že finančné sankcie a zákazy vstupu, ktoré EÚ uvalila na 35 ľudí z vnútorného kruhu prezidenta, prinútili Madura radikálne riešiť situáciu. Počas televízneho vystúpenia v pondelok večer (miestneho času) odsúdil „rasistickú EÚ“ za sankcionovanie politikov, ktorí „bránia ústavu“.

Konkrétne to znamená, že Luis Eduardo Parra Rivero nahradil pravicového opozičného politika a samozvaného „dočasného prezidenta“ Juana Guaida ako parlamentného prezidenta začiatkom tohto roka. Krátko pred voľbou opozičný politik José Brito povedal:

„V roku 2019, ktorý sa práve skončil, ste Guaidó boli nádejou krajiny, dnes ste najväčším sklamaním. Mohli ste byť budúcnosťou, ale dnes ste minulosťou a zostanete minulosťou, bol si sen, ktorý sa zmenil na nočnú moru, Guaidó, dnes tvoj čas vypršal.“

Európska únia na druhej strane označila Guaidove voľby za nezákonné, pretože sám sa na týchto voľbách nezúčastnil. Tvrdil, že mu bolo zabránené vstúpiť do parlamentu, zatiaľ čo druhý tábor ho obviňoval z prípravy inscenácie, pretože si nemohol vopred zabezpečiť potrebné hlasy na znovuzvolenie.

Sankcie uložené jedenástim ďalším ľuďom z jeho prostredia Maduro prijal ako príležitosť predstaviť sa ako obranca Venezuely pred vonkajšími zásahmi. „Dosť bolo európskeho kolonializmu,“ vyslovil sa v štátnej televízii. Pripravte sa, kolonialisti, krajne pravicoví a rasistickí páni, pretože vo Venezuele sa budú konať slobodné, transparentné a parlamentné voľby, na ktorých sa zúčastnia tisíce kandidátov.“

EÚ ich sankcionovala za „odmietnutie prijatia nariadení veľvyslanectva EÚ v Caracase,“ uviedol. Z tohto dôvodu požiadal prezident Maduro portugalskú veľvyslankyňu EÚ Isabelu Brilhante Pedrosovú, aby opustila krajinu do 72 hodín.

Napätie medzi Venezuelou a západnými krajinami, ktoré podporujú Juana Guaida, sa v posledných mesiacoch ešte zvýšilo. Po neúspešnom pokuse o prevrat v minulom roku sa o to pokúsili na jar opäť s pomocou americkej žoldnierskej spoločnosti a venezuelského disidenta. „Invázia“ bola odhalená a zmarená. Len o čosi neskôr bola odhalená tajná jednotka britského ministerstva zahraničných vecí, ktorá sa zaoberala plánmi na zmenu režimu vo Venezuele a udržiavala kontakty s Guaidóm.

V tom istom období venezuelská vláda žalovala Bank of England za to, že odmietla odovzdať časť zlatých rezerv latinskoamerického štátu. Caracas chcel použiť výťažok na financovanie programu OSN na boj proti koronapandémii vo Venezuele.

Bank of England však stále odmieta uvoľniť približne 31 ton zlatých rezerv, pretože sa vyhovárajú, že sa nevedia rozhodnúť, komu ich odovzdať: Vláde oprávneného prezidenta Nicolása Madura, alebo samozvanej osobe – a niektorými štátmi uznávanému – „dočasnému prezidentovi“ Juanovi Guaidóvi. Obchodný súd v Londýne by teraz mal túto otázku objasniť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : „Genug vom europäischen Kolonialismus“ – Venezuela wirft EU-Botschafterin aus dem Land, deutsch.rt.com, 30.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár