Videá: Obrovský protest proti Covid pasom v Londýne svetové i naše média odignorovali

Pár dní po uvoľnení lockdownu občania Veľkej Británii vyšli do ulíc protestovať v masívnom počte. Prinášame niekoľko videí z minulého víkendu, keď Briti ukázali, že majú dosť rúšok, odstupov, lockdownov i svojej vlády s jej plánom povinného testovania a očkovania, ktorého ďalšie štádium sú digitálne Covid pasy.

Protesty s názvom „Zjednotiť sa za slobodu“ sa uskutočnili vo viacerých mestách – Brighton, Bristol, Cambridge a Manchester. Najväčší sa konal v slnečnú sobotu 24. apríla v Londýne. Spravodajská agentúra Reuters informovala, že sa na proteste v Londýne podľa miestnych médií zišlo 10 tisíc protestujúcich, polícia však odmietla uviesť svoj odhad. Urobte si ho sami z tohto videa, lebo je zrejmé, že k tomuto číslu treba pripísať ďalšiu nulu.

Správu Reuters však prevzalo minimum médií, u nás žiadne. Hlavný medializovaný odkaz však v Británii i v zahraničí bol, že došlo k stretu medzi protestujúcimi a políciou. Päť osôb bolo zatknutých po tom, čo polícia večer v Hyde Parku prišla robiť poriadky s účastníkmi, aby zachovávali odstup. Od 13h popoludní desiatky tisíc protestujúcich pochodovali ulicami Londýna a nikto odstupy neriešil, keďže to ani nebolo možné s tak obrovským davom. Potýčka v Hyde parku preto vyznieva ako čistá provokácia polície, aby bolo o čom písať a urobiť z pokojného protestného megapochodu demonštráciu násilníkov.

Protestujúci použili proti policajtom s obuškami fľaše a tak bolo čo ukazovať: porezaná ruka policajtky či rana na hlave iného zasiahnutého príslušníka. 8 policajtov bolo zranených a už je z toho zámienka pre urgentné riešenie takýchto incidentov. Predseda federácie Metropolitnej polície chce hneď veci postupovať vyššie. Minister vnútra Priti Patel odsúdil toto násilie a hneď prehlásil policajtov za hrdinov.

V pondelok ráno zdieľal na Twitteri tento odkaz: „Naša odvážna polícia pozostáva z tých najlepších z nás a nemôže byť terčom nezmyselného násilia kriminálnej menšiny len preto, že si robí svoju prácu. Budem tvrdý na týchto gangstrov a zdvojnásobím trestné sadzby pre útoky na núdzového pracovníka. Príslušníkom polície prajem rýchle zotavenie.“

Protest pôvodne organizovalo hnutie Kill the Bill (výraz pre zamietnutie návrhu zákona – „zabiť zákon“), ktoré sa usiluje zastaviť nový zákon s väčším právomocami pre políciu v čase pandémie. Protest sa napokon zmenil na zhromaždenie protestujúce pandemické opatrenia a Covid pasy.

V Británii je zaočkovaná tretina populácie a tento mesiac sa začalo povinné testovanie dvakrát týždenne, zrejme preto, aby prinútili aj ďalších sa dať očkovať a neotravovať sa stále testovaním. Zhromažďovať sa je stále dovolené len 6 ľuďom, no politické protesty sú povolené. Vonkajšie hromadné podujatia sú v Británii zakázané do 17. mája. Nateraz sú otvorené už aj tie „nepodstatné“ obchody a služby.

Podobné protesty prebehli aj v iných európskych štátoch. Ešte v marci boli veľké protesty v Nemecku, v Rakúsku, Dánsku, Švédsku, Fínsku, Holandsku, Grécku, Rumunsku, Francúzsku či Švajčiarsku. Všade boli strety s políciou, v Holandsku a Nemecku polícia použila dokonca vodné delá, obušky, pepper spreje a psov na rozohnanie protestujúcich.

AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár