VIDEO: Harabin „vyškolil“ amerických diplomatov z karavanu

Foto: HS

Misia amerického karavanu, ktorá sa vybrala po stopách hrdinov SNP, aby si uctila spoločné víťazstvo v povstaní nad nacizmom, navštívila postupne 26 slovenských miest spojených s touto udalosťou. Turné vyvrcholilo 29. 8. na ústredných oslavách SNP v Banskej Bystrici.

S americkým karavanom sa počas jarmoku v Bardejove stretol aj kandidát na prezidenta, sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ten využil príležitosť a opýtal sa priamo jedného zo zástupcov americkej misie na účasť Američanov v Slovenskom národnom povstaní:

Harabin: Ja som bol minule na Dukle, kládol som tam vence, ale tam americkí vojaci nie sú…

Zástupca USA: Na Dukle nie sú, áno, máte pravdu.

Harabin: Lebo v nedeľu som bol v Čirči, tam sme tiež kládli vence k pomníku SNP, ale ani tam americký vojak nebol.

Zástupca USA:

Harabin:  Tak mi aspoň povedzte, prečo Američania bombardovali Petrochem Dubová, Apollo, prečo bombardovali Nitru, Nové Zámky, viete, koľko tam bolo mŕtvych?

Zástupca USA: To bola, samozrejme, chyba.

Harabin: Tak to sú tie historické americko-slovenské vzťahy?

Zástupca USA: Viete, bola vojna, vo vojne sa robia chyby a zomierajú nevinní ľudia.

Harabin: Vo vojne sa ale aj účelovo zabíja. No napriek tomu by som chcel ísť položiť vence tým americkým vojakom padlým v SNP.

Zástupca USA: No, dobrá príležitosť je ísť do Polomky, kde je pomník vojakom z misie OSS, ktorí boli vyslaní na pomoc SNP.

Harabin: A koľko ich tam je?

Zástupca USA: Tak počty nie sú dôležité…

Harabin sa ďalej opýtal aj na bombardovanie Juhoslávie, ktoré postihlo aj Slovákov z Vojvodiny.

Harabin: A mali Američania súhlas na bombardovanie Srbov od Bezpečnostnej rady OSN? Lebo tam máme aj svoju komunitu Slovákov, čo žijú vo Vojvodine. Takže sa to týka aj slovensko-amerických vzťahov.

Zástupca USA: Tak to bol zase následok toho, že Srbi vraždili iných nevinných ľudí.

Harabin: Koho vraždili Srbi? Srbi chránili svoj štát. Napadol Miloševič USA? Alebo Britániu, Nemecko, Francúzsko? Veď tam boli už vtedy teroristické moslimské bandy.

Zástupca USA: Ale táto výstava sa týka slovensko-amerických vzťahov.

Harabin: No veď preto to hovorím, že Američania ako prvých bombardovali Slovákov vo Vojvodine a zato sa zatiaľ neospravedlnili. Taktiež zabili cez vojnu Slovákov v Nitre, Nových zámkoch.

Zástupca USA: V Nových Zámkoch bol dôležitý železničný uzol.

Harabin: No ale nebolo treba zabíjať Slovákov civilistov.

Zástupca USA: No samozrejme že sa udejú aj také veci.

Harabin: No ja som len chcel ísť položiť tie vence a vedieť, koľko zomrelo Američanov v povstaní a koľko Slovákov Američania zabili pri bombardovaní, aby sme porovnávali tie počty, lebo každý ľudský život je dôležitý, ukončil dialóg Štefan Harabin a vrátil sa na bardejovský jarmok.

[plsc_youtube url=“https://youtu.be/hUbP5mQPU-k“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“no“ responsive=“yes“]

Ku koncu vojny, keď už bola situácia jasná, podnikli USA nálety na bratislavský závod Apollo. Po Apolle jednotky 15. americkej leteckej armády v priebehu nasledujúcich týždňov zhodili letecké bomby na Bratislavu, Nitru, Dubnicu nad Váhom, Dubovú, Malacky – Nový Dvor, Komárno, Nové Zámky, Ružomberok, Medveďovo, Považskú Bystricu a Sládkovičovo.

Bombardovanie Slovenska v číslach:

– Podľa hrubých odhadov prišlo pri leteckých náletoch o život 7- až 8-tisíc civilistov nachádzajúcich sa na území dnešnej Slovenskej republiky.

– Presné materiálne škody leteckých náletov sa nedajú vyčísliť. V roku 1947 však boli celkové vojnové škody vyčíslené na 114,5 miliardy Kčs, pričom pod najpodstatnejšiu časť z nich sa podpísalo práve bombardovanie.

– Na najzničenejšie slovenské mesto – Nové Zámky – dopadlo celkovo 817 ton bômb. O život prišlo 4 000 ľudí.

– Pred bombardovaním bolo v meste 3 394 bytových domov, z ktorých bolo zasiahnutých až 2 023. Bez prístrešia v Nových Zámkoch zostalo 5 828 obyvateľov mesta.

– V Nitre prišlo o život 332 civilistov a 13 vojakov, celkovo bolo zničených 48 budov, 289 bolo silne poškodených.

– Po bombardovaní Apolla zahynulo najmenej 181 ľudí, továreň bola zničená na 80 percent. Škoda bola vyčíslená na 319 miliónov slovenských korún.

https://www.hlavnespravy.sk/harabin-sa-opytal-americkych-diplomatov-z-karavanu-kam-moze-polozit-veniec-americkym-vojakom-co-padli-v-snp/1506196

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár