Video: Káhira zažila slávnostný presun 22 múmií faraónov do nového múzeá

Za zvukov čestných sálv v sobotu večer z Egyptského múzea v centre Káhiry vyšiel slávnostný sprievod prevážajúci 22 múmií egyptských panovníkov. Prevoz sarkofágov 18-tich kráľov a štyroch kráľovien sprevádzal veľkolepý kultúrny program. Diváci ho mohli vzhliadnuť online. Cestu lemovanú divákmi a dobrovoľníkmi v dobových kostýmoch prešli za 40 minút. Na novom mieste posledného odpočinku vládcu privítal egyptský prezident Abdal Fattah Sisi.

Video:

Ostatky 18 kráľov a štyroch kráľovien, medzi ktorými sú aj Ramesse II., ktorý vládol Egyptu 66 rokov, či jedna z najmocnejších žien medzi egyptskými faraónmi – kráľovná Hatšepsut, teraz spočinú v Národnom múzeu egyptskej civilizácie na juhu metropoly.

Pre panovníkov boli pripravené zdobené čierne vozidlá pripomínajúce pohrebné plavidlá faraónov so zlatými nápismi v arabčine, angličtine a hieroglyfickom písme a so vzormi v staroegyptskom štýle. Z Egyptského múzea vyrazili v chronologickom poradí podľa obdobia vlády – od vládcu 17. dynastie Sekenenre Tao po Ramzesa IX., ktorý panoval v 12. storočí pred naším letopočtom.

Kráľovské múmie boli počas 14 mesiacov pred sprievodom starostlivo skúmané. V Egyptskom múzeu ležali bez väčších presunov zhruba 120 rokov. Ostatky, ktoré za svoju zachovalosť po tisícročia vďačia starovekým technikám mumifikácie, boli pred cestou umiestnené do špeciálnych debien naplnených dusíkom.

Väčšina z 22 múmií, ktoré boli od roku 1881 postupne objavené neďaleko Luxoru, strávila posledné storočie v Egyptskom múzeu na námestí Tahrír. Faraóni od 50. rokov minulého storočia spočívali spoločne v malej miestnosti a nemali adekvátnu pozornosť a vysvetľujúce popisky. Národné múzeum egyptskej civilizácie, ktoré otvorili pre návštevníkov v roku 2017, ich bude vystavovať zvlášť – v prostredí pripomínajúcom podzemie kráľovských hrobiek, a v niektorých prípadoch aj s CT snímkami múmií.

Egyptské úrady dúfajú, že nové múzeum, ktoré sa naplno otvorí až tento mesiac, pomôže do krajiny prilákať turistov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Káhirou prešiel monumentálny sprievod múmií, spočinú v novom múzeu, Pravda, 4.4.2021

2./ Veľkolepý sprievod múmií. Faraónov previezli do nového múzea, TA3, 4.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply