Na ukrajinských frontoch zatiaľ nedochádza ku žiadnym zmenám. Ruská armáda svoje hlavné ofenzívne úsilie sústredila v štyroch smeroch – Limanskom, Bachmutskom, Avdeejvskom a Marjinskom, najtvrdšie boje pokračujú v Bachmute, ktorý je už takmer celkom obsadený „Wagnerovcami“ a v Marjinke. V priebehu dňa ruská armáda podnikla 49 pozemských útokov a uskutočnila 19 leteckých a 39 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinské letectvo odpovedalo 3 útokmi.
Ukrajinské média informovali, že Ukrajinu po prvýkrát navštívil náčelník spoločného štábu francúzskych ozbrojených síl Thierry Burkhard. „Oznámil to vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj vo svojom telegramovom kanáli. „Uskutočnili sa zmysluplné rokovania s generálom Burkhardom. Bol oboznámený so situáciou na fronte. Podrobne sa zaoberal potrebou Ukrajiny o delostrelecké granáty a inú muníciu, prostriedky protivzdušnej obrany a F-16,“ uviedol Zalužnyj. Podľa neho, sú ozbrojené sily Ukrajiny pripravené podeliť sa o svoje skúsenosti s partnermi pri vedení vojny v plnom rozsahu,“ citovali Zalužného domáci novinári.
Ukrajinské média si všimli aj dianie u nás, pretože bezprostredne sa týka aj „Nezáležnej“. Informovali, že Slovensko zakázalo spracovávať naskladané ukrajinské obilie a z neho vyrobenú múku, obilie nesmie sa dostať ani na trh. V kontrolovanom obilí bol potvrdený výskyt pesticídu, ktorý nie je v ÉÚ povolený a ktorý má negatívny vplyv na ľudské zdravie. „Slovensko už v stredu oznámilo, že zásielku ukrajinskej pšenice s vyššou koncentráciou pesticídov mal spracovať jeden zo slovenských mlynov a úrady ju zachytili skôr, ako sprísnili pravidlá prepravy obilia z Ukrajiny cez Slovensko,“ uviedli média.
Takto ukrajinské média oznámili pre Kyjev nepríjemné opatrenia Slovenska: „Словаччина запровадила сувору заборону на продаж українського зерна…“ Citovali správy slovenských kolegov o tom, že ministerstvo pôdohospodárstva v tejto situácii neodporúča dovoz akéhokoľvek ukrajinského obilia a výrobkov z neho. Avizovalo, že spolu s podriadenými organizáciami zabezpečí odber vzoriek všetkého obilia a múk z Ukrajiny, ktoré už sú naskladnené na Slovensku. Zároveň Štátna veterinárna a potravinová správa cez európsky Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá informuje všetky členské štáty EÚ o zdravotne nevyhovujúcej šarži.
Tradične ukrajinské média informovali hneď o niekoľkých „zradách“. Prvej sa dopúšťajú mnohí obyvatelia Ukrajiny, ktorí aj napriek tvrdým bojom v okolí ich miest alebo obcí, odmietajú sa evakuovať do ukrajinského vnútrozemia, mnohí z nich čakajú na príchod ruskej armády. „V Krasnogorovke a okolitých dedinách Doneckej oblasti zostáva ďalších 42 detí, a to aj napriek napätej situácii a nárastu nepriateľského ostreľovania. Informovala o tom tlačová služba ministerstva vnútra na Facebooku. „Napriek tomu nie všetci rodičia sú pripravení evakuovať so svojimi deťmi a odkladajú odchod. Teraz tam zostáva ďalších 42 detí,“ citovali z vyhlásenia ministerstva vnútra domáce média.
Informovali, že Lula da Silva, prezident krajiny, ktorá nedávno opustila dolár v obchode s Čínou, vyzval ostatné krajiny, aby urobili to isté. „Vyhlásil to počas inaugurácie Dilmy Rousseffovej do funkcie vedúcej banky BRICS v Šanghaji. „Každý večer si kladiem otázku -prečo by mali byť všetky krajiny v obchode viazané na dolár? Prečo to nemôžeme urobiť vo vzťahu k našim menám? Kto sa vôbec rozhodol, že po odmietnutí „zlatého štandardu“ by menou mal byť dolár, nie juan, real alebo peso?“ spýtal sa Lula da Silva, počas svojej návštevy Číny. Vyzval krajiny BRICS, aby prešli na svoju vlastnú menu,“ podotkli novinári.
No a za totálnu „zradu“ novinári a analytici označili pozíciu Budapešti, ktorá bez servítky vysvetlila svoju pozíciu voči Kyjevu. „Maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovore pre maďarský rozhlas Radio Kossuth označil Ukrajinu za „neexistujúcu vo finančnom zmysle krajinu.“ Podľa neho, ak by odpoveď na otázku „chce Európa zachrániť Ukrajinu“ znela „nie“, potom by aj vojna skončila. „Platíme za ukrajinské dôchodky, mzdy, zdravotnú starostlivosť. Je zrejmé, že to nemôže pokračovať donekonečna,“ citovali Orbána ukrajinskí analytici a novinári.
Všimli si tiež, že čínsky minister obrany Li Šang-fu v dňoch 16. – 19. apríla uskutoční oficiálnu návštevu Ruska na pozvanie svojho ruského kolegu Sergeja Šojgu. „Sang-fu bude rokovať s ruskými vojenskými veliteľmi a navštívi ruské vojenské akadémie. Oznámil to oficiálny zástupca čínskeho ministerstva obrany plukovník Tan Kefei. Treba poznamenať, že pre spoluprácu s Ruskou federáciou bol tento čínsky úradník predtým sankcionovaný Spojenými štátmi,“ pripomenuli ukrajinskí analytici.
A znova citovali maďarského premiéra a poukázali na ďalšiu jeho „zradu.“ „Maďarský premiér Viktor Orbán podporil nedávne vyhlásenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré vyvolali kritiku v Európe a Spojených štátoch. Orbánovo vyhlásenie cituje Le Figaro. „Francúzsky prezident hľadá potenciálnych partnerov, nie nepriateľov, čo je blízke pozícii Maďarska,“ povedal. Podľa maďarského premiéra, musí Európa brať do úvahy „svoje vlastné záujmy, nie záujmy iných. Orbán podotkol, že „je potrebné sa opýtať, či sa americké záujmy zhodujú s európskymi,“ uviedli ukrajinskí analytici.
Ako každý iný deň, veľkú pozornosť venovali rôznym predpovediam o avizovanom ukrajinskom útoku. „Niektorí európski spojenci Ukrajiny sú čoraz skeptickejší, že jej ozbrojené sily budú môcť tento rok urobiť rozhodujúci prielom, pretože ruská obrana sa dokázala upevniť pred blížiacou sa ofenzívou. Bloomberg uvádza, že sa nálada medzi západnými predstaviteľmi výrazne líši od nálady na konci minulého roka, keď Kyjev prekvapil svojich spojencov, ako aj Rusko, dvojicou úspešných protiofenzív, v dôsledku čoho sa vrátili veľké územia okupovaných krajín,“ citovali západných kolegov domáci analytici.
„Ako poznamenáva Bloomberg, Západ verí, že tentoraz môže plánovaná ofenzíva ozbrojených síl Ukrajiny viesť iba k obmedzenému úspechu. Za realistickejší sa považuje scenár, podľa ktorého sa ukrajinská armáda tento rok posunie o 30 km vpred, „čo umožní ukrajinskému delostrelectvu zasiahnuť ruské zásobovacie trasy a vytvoriť podmienky pre hlbšiu ofenzívu v roku 2024,“ uviedli ukrajinskí analytici. Čiže Kyjev a transatlantisti počítajú s pokračovaním ozbrojeného konfliktu aj v budúcom roku.
A zatiaľ na Ukrajine začína 416. deň ozbrojeného konfliktu…
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- 415-й день войны в Украине. Главные новости 14 апреля. Обновляется , Страна, 14.4.2023
- https://t.me/stranaua/100141
- Что происходит на фронте 14 апреля. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 14.4.2023
- РФ обстреляла Херсон и область 68 раз за сутки, есть погибшие, Страна, 14.4.2023
- В Красногоровке остаются более 40 детей, родители которых откладывают эвакуацию – МВД, Страна, 14.4.2023
- На Великдень Росія може вдатися до масованого обстрілу України – ЗСУ, UNIAN, 14.4.2023
- Російський „спецназ“ зазнав приголомшливих втрат в Україні – WP, UNIAN, 14.4.2023
- Словаччина запровадила сувору заборону на продаж українського зерна, UNIAN, 14.4.2023
- У Мелітополі пролунав надпотужний вибух біля залізничного депо, там росіяни концентрують техніку – мер, UNN, 14.4.2023
- Шмигаль зустрівся з главою МВФ Георгієвою, Ukrinform, 14.4.2023
- росія з осені випустила по України 850 крилатих ракет різних типів – Повітряні сили, Ukrinform, 14.4.2023
- росіяни за добу обстріляли 102 населені пункти України, троє цивільних загинули, Ukrinform, 14.4.2023
- Україна повернула тіла ще 82 полеглих захисників, Obozrevatel, 14.4.2023
- „Це прикриття“: на росТБ влаштували істерику через майбутній контрнаступ ЗСУ і масштабні навчання НАТО. Відео, Obozrevatel, 14.4.2023
- Росія кинула на Бахмут сили регулярної армії, але ЗСУ щодня декласують „елітних“ російських десантників, – Череватий, Obozrevatel, 14.4.2023
- Орбан назвав Україну „неіснуючою країною“, Корреспондент.net, 14.4.2023
- Україна отримає SAMP-T від Франції та Італії пізніше – ЗМІ, Корреспондент.net, 14.4.2023
- На Харківщині під обстріл ворога потрапили три райони, є поранені, Корреспондент.net, 14.4.2023
- Війна в Україні може тривати кілька років — Моравецький, ZN.UA, 14.4.2023
- У ЗСУ спрогнозували, чи буде ракетний удар на Великодні свята, ZN.UA, 14.4.2023
- Ефективність обстрілів РФ і так невелика, а стане ще меншою – Буданов, ZN.UA, 14.4.2023
- У росію приїде міністр оборони Китаю, Слово і Діло, 14.4.2023
- Орбан назвав Україну «неіснуючою у фінансовому сенсі країною», Слово і Діло, 14.4.2023
- Найзапекліші бої продовжуються за Бахмут та Мар’їнку – зведення Генштабу, Слово і Діло, 14.4.2023
- Прем’єр Польщі: Війна в Україні може тривати кілька років, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 14.4.2023
- Головний дипломат ЄС: Дії Пекіна щодо війни РФ проти України дуже вплинуть на подальші відносини, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 14.4.2023
- Окупанти били по Харківщині: 4 поранених, волонтер – у важкому стані, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 14.4.2023
- Витік документів США: Герасимов та Патрушев саботували війну в Україні, РБК-Україна, 14.4.3.2023
- „Неіснуюча країна“. Орбан знову оскандалився заявою про Україну, РБК-Україна, 14.4.3.2023
- Україна зможе отримати Samp-T від Франції та Італії пізніше, ніж очікувалося, – ЗМІ, РБК-Україна, 14.4.3.2023
- Наместник Лавры обратился в Офис омбудсмена из-за нарушения ряда его прав, Союз православних журналістів, 14.4.3.2023
- Думенко: Нам навязывают имидж церкви Петра Порошенко, Союз православних журналістів, 14.4.3.2023
- В ПЦУ требуют запретить УПЦ, чтобы «освободить страну от имперского ига», Союз православних журналістів, 14.4.3.2023
- Чим були „особливі“ МіГ-29 від Німеччини для Польщі, що на їх передачу Україні треба був дозвіл від Берліну, Діфенс Експрес, 14.4.2023
- Т-55 рашистів доїхали до передової: скільки часу знадобилось та про що говорить фото, Діфенс Експрес, 14.4.2023
- Витік секретних документів США: Угорщина таємно допомагає Україні зі зброєю, — Politico, Focus, 14.4.2023
- Витік секретних документів США: вторгення в Україну знищило російський спецназ, – WP, Focus, 14.4.2023
- Посол Канади про „мирний план“ Китаю: Спиратимемося на позицію України, Інтерфакс-Україна, 14.4.2023
- У Повітряних силах не виключили обстрілу окупантами України на Великдень, Інтерфакс-Україна, 14.4.2023
- Митрополит УПЦ МП Павло поскаржився омбудсмену, Лубінець відкрив провадження, Kyiv Post, 14.4.2023
- Міноборони Британії: Росія активізувала наступ на Бахмут, Kyiv Post, 14.4.2023
- Франція готова надати Україні 2 млрд євро фінансової допомоги – Шмигаль, Європейська правда, 14.4.2023
- Орбан підтримав суперечливу заяву Макрона щодо залежності ЄС від США, Європейська правда, 14.4.2023
- Орбан назвал Украину „экономически несуществующей страной“, Українські Новини, 14.4.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.