Virologička MUDr. Hana Zelená, Ph.D.: Ako sa pretestovať k pandémii

Zdroj: DVTV

“V minulosti sa v medicíne postupovalo tak, že pacient prišiel k lekárovi s príznakmi respiračného ochorenia a bol vyšetrený na všetkých možných pôvodcov, ktorí by toto ochorenie mohli spôsobovať.  Dnes to robíme inak. Vyšetrujeme úplne zdravých ľudí a detekujeme im iba tento jediný vírus. To je diametrálne odlišný prístup. A ja by som bola rada, keby sme sa vrátili tam, kde sme boli predtým. Myslím si, že by sme mali testovať omnoho menej. Pozitívny test navyše neznamená, že ste nakazený alebo infekčný. Keď je niekto vyliečený, tak predpokladáme, že bol chorý. Väčšina pozitívne testovaných, ale žiadnu chorobu nemala. Koronavírus sa správa ako ktorýkoľvek iný respiračný vírus. Očkovať by som sa nenechala, nie som presvedčená o bezpečnosti vakcíny, je vyvíjaná pod veľkým tlakom, dodáva MUDr. Hana Zelená, Ph.D., vedúca lekárka prestížneho virologického oddelenia v Ostrave. A pokračuje:

„Miešajú sa pojmy pozitívny, nakazený a chorý. Pozitívne testovaný človek, nemusí byť infekčný alebo prenášať nákazu. Testom zistíme iba, či má človek v sebe vírusovú RNA, ale nie to, že je infekčný. Testom sa nedetekuje vírus, iba určitý konkrétny úsek jeho genetickej informácie – RNA, to ale neznamená, že človek má v sebe ten vírus živý a je schopný niekoho nakaziť alebo spôsobiť chorobu. Ak je PCR test pozitívny znamená to, že človek infekciu prekonáva alebo ju prekonal pred určitým časom. Z toho nedokážeme určiť, či je človek infekčný. To by sme museli vírus kultivovať v tkanivových kultúrach, aby vyrástol, aby sme poznali, že je živý.

Predstavme si, že by sme chceli vytvoriť pandémiu rhinovírusov, čo sú vírusy bežnej nádchy. V súčasnej dobe sa z vírusov spôsobujúcich infekcie dýchacích ciest vyšetruje prakticky len SARS-CoV-2. V našom špecializovanom laboratóriu tvoria, z celkového počtu vyšetrení v roku 2020, až 97%  vyšetrení tie na SARS-CoV-2, len 3% sa vyšetruje ostatných dvanásť respiračných vírusov. Prevažná väčšina z tých troch percent bola vykonaná v prvých troch mesiacoch tohto roka. Odvtedy všetko prevalcoval nový koronavírus.

Od začiatku roka 2020 sa vyšetrilo 100 000 vzoriek na SARS-CoV-2. Z nich bolo 6,4% pozitívnych. Za rovnakú dobu sa v rovnakom laboratóriu vyšetrilo 60 vzoriek na rhinovírusy. Z nich bolo pozitívnych 6, vrátane vzorky zosnulého mesačného dojčaťa. Nádcha je banálna choroba, bežná viróza. Rhinovírusy nikoho nezaujímajú, takmer sa nevyšetrujú.

Keby sme namiesto 60 vzoriek na rhinovírusy (6 pozitívnych, 1 mŕtvy), vyšetrilo 100 000 vzoriek, v celej republike milión (bolo by to pri rovnakom pomere 100 000 pozitívnych a 16 000 mŕtvych) a na celom svete miliardu (100 miliónov pozitívnych a 16 miliónov mŕtvych), to by už bola pekná pandémia! Rhinovirus síce väčšinou robí len nádchu, ale môže byť tiež nebezpečný. U malých detí a starých ľudí je vôbec najčastejším pôvodcom zápalov pľúc. Až 9,6% hospitalizovaných seniorov s rhinovírusmi zomrie práve na zápal pľúc.

Podobné by to bolo aj s inými vírusmi, pretože čím viac vzoriek vyšetríme, tým viac prípadov odhalíme.

PCR pozitivita znamená len to, že je vo vyšetrenej vzorke prítomná časť vírusovej RNA. Nie celý vírus. Nič to nehovorí o tom, či je dotyčný infekčný. Človek nakazený SARS-CoV-2 je infekčný maximálne týždeň. PCR, ako pomocná metóda, vykazuje pozitivitu bežne týždne i mesiace. Ide o klinicky falošne pozitívne výsledky. Vyšetrenie PCR je bez klinického kontextu bezcenné.

V tejto situácii nemožno reálne hodnotiť význam a rozsah infekcií spôsobených SARS-CoV-2. Žiadne iné infekčné ochorenie doteraz nikdy nebolo v tak masívnom rozsahu, bez kontextu klinického stavu, testované. Nemáme žiadne porovnania s inými infekciami a preto nedokážeme súčasné čísla kvalifikovane interpretovať. Nevieme čo je moc, čo je málo, čo je normálne, čo nenormálne. Pozitívny výsledok jediného testu je automaticky vyhlásený za diagnózu. Bez toho, aby dotyčného vyšetril lekár.

S komunitným šírením vírusu bude medzi pozitívne testovanými pribúdať osôb s náhodne zachytenou zvyškovou RNA po skôr prekonanej infekcii. Počet “prípadov” bude dlho narastať a “epidémia” sa bude umelo a úplne zbytočne predlžovať. Rovnaká situácia bude u pacientov v nemocniciach. Počet hospitalizovaných i zomrelých s pozitívnym PCR testom na SARS-CoV-2 ďalej porastie. To bude využité ako argument pre ďalšie testovanie a ďalšie represívne opatrenia.

Diagnostiku infekčných chorôb je nutné neodkladne vrátiť do rúk kvalifikovaných lekárov, ktorí budú pomocné vyšetrenia indikovať a ich výsledky interpretovať na základe pacientových príznakov a výsledkov ostatných laboratórnych vyšetrení. Je najvyšší čas prestať mrhať drahými PCR testy v neindikovaných prípadoch a prestať počítať “pozitívne prípady” bez klinického kontextu. Je najvyšší čas protestovať proti testovaniu bezpríznakových jedincov. V opačnom prípade nebude v budúcnosti problém, vybrať si akýkoľvek iný vírus a rovnakým spôsobom začať hon na pozitívnych, testovať zdravých, ľahko chorých, ťažko chorých, aj zomierajúcich. Vo všetkých skupinách budú pozitívni a pandémia s miliónmi mŕtvych je tu späť.”

MUDr. Hana Zelená, Ph.D.

Celé video: tu

Autor: Marcela Hoffmannová

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

/1/ Údaje o vyléčených jsou chybné, čísla nehrají. Vakcína nemusí být bezpečná, video.aktualne.cz, 24.8.2020

/2/ Ako sa protestovať k pandémii, Blog Jana Hnízdila, aktualne.cz, 1.10.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply