Virologička Peková: koronavírus sa dá testovať aj za menej, financovať by ich mohol štát

· Čas čítania: 4 min.
foto: Matúš Plecho / Zem&Vek
V poslednom čase rozvírili spoločenskú diskusiu „koronatesty“, o ktorých SAV píše v súvislosti so zjavením:
„Zjavila sa ponuka Pavla Čekana, PhD., ktorý vedie firmu MultiplexDX primárne zameranú na inovatívnu onkologickú diagnostiku, že je schopný tieto komponenty pre nás nasyntetizovať.“ Samotný Čekan na otázku, čo je podstatou zjavenia koronatestov sponzorovaných firmou ESET píše: Počkajte si, lebo ideme to aj publikovať. Navyše je podaná aj patentová žiadosť, keďže ide aj o inováciu.“  Čekan akosi pozabudol, že ak sa niečo publikuje, tak sa to v podstate nedá patentovať. Každopádne úvaha o patentovaní a biznise s testovaním ľudského zdravia je sama o sebe obrovskou morálnou dilemou. Virologička MUDr. Soňa Peková má na ňu odpoveď: testy by mal financovať štát.

 

V ČR ministerstvo zdravotníctva určilo cenu pre samoplatcov na 1674 Kč. Podľa asociácie laboratórií je ale príliš nízka a nepokryje náklady. Laboratórium Tilia, ktoré vedie virologička Soňa Peková, ktorá ako jedna z prvých testovala „ľudí z ulice“vystačí so sumou 1264 Kč.

Naša cena za vyšetrenie je pre akékoľvek vyšetrenie na RNA vírusy rovnaká, a to ako pre zvieratá, tak pre ľudí. Ani teraz nebol dôvod ju navyšovať, „hovorí virologička, ktorá hneď na začiatku pandémie vyvinula vlastný test na koronavírus. To, že iné laboratóriá pociťujú problém však nevylučuje.

Môže za tým stáť zvýšená administratíva. Alebo ak nepostupujú podľa odporúčania WHO, musia nakupovať komerčné diagnostické súpravy, a to za ceny, ktoré im stanovuje distribútor. To im potom môže náklady navyšovať, „domnieva sa. „Maximálna cena však stanovená byť musí, pretože len tak sa zamedzí nehoráznemu obchodovaniu s testami,“ dodáva.

Keďže ide o požiadavku štátu, mal by testy financovať?

Myslím, že by sa vo financovaní  mal angažovať štát, už len preto, aby sa ľudia naozaj nechali vyšetriť a (nariadenie) neobchádzali … Je totiž stále nutné, aby sa testovalo. Len dôsledným epidemiologickým prieskumom, a to cez priamy dôkaz vírusu, čo je jediná preukazná metóda … Pre tých, čo si to nemôžu dovoliť, by sa k tomu mal štát postaviť čelom, prípadne financovať testy tým laboratóriám, ktoré to za určenú cenu urobiť nedokážu„, myslí si virologička.

Priznáva, že v tejto chvíli vyšetrujú v laboratóriu práve Pendlerov. „Je ich naozaj veľa, najmenej stovka denne. Test totiž potrebujú zamestnávatelia, ide o požiadavku štátu na hraniciach a pod. Od začiatku marca prešlo laboratóriami okolo 5 tisíc takýchto ľudí“…a v posledných 14 dňoch pozitívne prípady ubúdajú. Takže sa zdá, že sa to podarilo vyčistiť, ale musíme sa brániť tomu, aby sa to sem znova neprinieslo. A Pendleri sú naozaj riziková skupina, … takže testovanie je teraz veľmi dôležité, „myslí si.

Najnovšia štúdia čínskych vedcov ukazuje, že na trh vo Wu-chan priniesol vírus človek, nie zvieratá. Samotných vedcov prekvapilo, že vírus bol „predbežne prispôsobený prenosu na človeka„. Môže to znamenať, že pandémia vznikla inak, než sme si až doteraz mysleli?

Som rada, že sa to zverejnilo, že tá štúdia nebola zase okamžite z webu stiahnutá, ako sa to doteraz dialo,“ komentuje virologička. „Koronavírus (SARS-CoV-2) obsahuje sekvencie, ktoré mu umožňujú, aby mohol vstupovať do ľudských buniek. To sa dá len ťažko predstaviť ako nejaký prirodzený evolučný proces. To by bolo ťahanie Darwina za jeho svätú bradu a spoliehať sa na prirodzenú evolúciu tu jednoducho nie je možné. Vírus sa do človeka dostal cez sekvencie, ktoré tam normálne nepatria, a zrejme začal ihneď interhumánny prenos. Pacient nula z Wu-chan nebol z nejakého trhu, ale normálny človek mimo trhu, „dodáva.

Zdroj: irozhlas.cz

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár