Vláda dva týždne nereagovala na ponuky od slovenského dodávateľa zdravotníckych pomôcok

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Respirátor FFP-3 z Turecka, zdroj foto: STEBERG

Portál napalete včera uverejnil informáciu, že firma z Topoľnice pri Galante sa takmer dva týždne márne snažila upozorniť ministerstvo zdravotníctva na možnosť rozbehnutia výroby kvalitných respirátorov, ktorých je stále málo. O informáciu k tejto skutočnosti sme požiadali aj konateľa firmy STEBERG.

Spoločnosť STEBERG z Topoľnice pri Galante ešte počas úradovania predchádzajúcej vlády dodala štátu stotisíc respirátorov triedy FFP-3 z Turecka.

Novej vláde zas ponúkla ich dlhodobú výrobu s licenciou. Takmer dva týždne sa im však nikto neozval. „Viackrát som žiadal, aby ma niekto kontaktoval. Za desať minút by každý pochopil, že na tom nejdeme zarábať, ale ideme pomáhať,“ tvrdí konateľ spoločnosti Štefan Bergendi.

Ide o firmu, ktorá sa ochrannými odevmi a rúškami zaoberá už 34 rokov, preto sa vie flexibilne presmerovať prioritne na výrobu respirátorov. Ako jedinej v celej únii sa jej podarilo vybaviť povolenie od tureckej vlady na jednorazový dovoz trojkových respirátorov.

Teraz podľa jej konateľa turecká vláda uvalila embargo na vývoz respirátorov a filtračných materiálov. Preto hľadali iný spôsob, ako pomôcť štátu svojimi zahraničnými vzťahmi. „S pomocou tureckej strany vieme doviezť stroje na výrobu respirátorov sem na Slovensko a s pomocou ich licencie a certifikátu ich tu môžeme vyrábať,“ dodal Bergendi.

Turecko by spoločnosti dodávalo materiál a vyslalo by k nám inžinierov, ktorí by výrobu naštartovali aj zaučili personál. Ako konateľ spoločnosti povedal, „kapacita stroja je 30-tisíc kusov denne a cena, ktorú výrobca navrhol pre našu vládu, je 5,70€ za jeden kus s tým, že minimálny čas prenájmu stroja je šesť mesiacov“.

Za ten čas by spoločnosť dokázala vyrobiť 5,4 milióna respirátorov, ktoré by stačili pre zdravotníkov prvej a druhej línie aj pre ostatnú verejnosť, prichádzajúcu v práci do kontaktu s ľuďmi. Záujem o jej ponuku už prejavili aj Poľsko a Maďarsko.

Kým túto spoločnosť vláda doposiaľ ignorovala, štátne hmotné rezervy podpísali kúpu respirátorov ešte drahšie ako naposledy. Firma Remaplast sa zaviazala dodať 31 314 kusov dvojkových respirátorov do skladu v Slovenskej Ľupči za 469-tisíc eur. Cena jedného je 12,50 eura. Predchádzajúca firma STEBERG pritom dodala štátu trojkové respirátory za 8,74 eura!

Podľa našich najaktuálnejších správ sa vďaka zorientovaným médiám o ponuku tejto firmy už musela zaujímať Matovičova vláda. Bližšie informácie vám prinesieme v najbližších dňoch.

Zdroje: napalete, zemavek

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár