Vláda pomáha bankám, nie ľuďom

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

 

Ľavicový internetový denník Iskra v svojej ekonomickej anlýze píše: „Po zrušení bankového odvodu, dostávajú banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu ďalší bonus – tentoraz v podobe zníženia sadzby tzv. anticyklického vankúša z 1,5 % na 1,0 %, pričom ešte začiatkom roku plánovala NBS sadzbu tohto nástroja na 2,0 %. Zatiaľ čo zrušenie bankového odvodu bolo darom Ministerstva financií SR, zníženie sadzby proticyklického vankúša poskytla bankám Národná banka Slovenska. V tejto súvislosti sa žiada uviesť, že obe spomínané inštitúcie sú súčasťou verejného sektora a základným znakom ich aktivít by mal byť verejný záujem. Na lepšiu predstavu o úľavách, ktoré poskytla Slovenská republika bankovým inštitúciám, je potrebné uviesť, že odpustenie bankového odvodu znamená pre banky úsporu reálnych finančných prostriedkov, ktoré by museli mať k dispozícii na úhradu tohto odvodu. Tvorba anticyklického vankúša si taktiež vyžaduje reálne finančné prostriedky. Na rozdiel od bankového odvodu však tieto finančné prostriedky neodchádzajú na účet štátnych finančných aktív, ale zostávajú na účte banky a sú zdrojom na zvýšenie jej vlastného kapitálu. Finančné zdroje na zvýšenie kapitálu je možné získať buď zo zisku vytvoreného na základe uskutočnených podnikateľských aktivít, alebo navýšením základného imania akcionármi. Pravidlá na tvorbu anticyklického vankúša vychádzajú z nariadenia Európskej centrálnej banky upravené tzv. dohodou Basel III. Európska centrálna banka pritom uvádza, že tento nástroj sa využíva iba v prípade, keď sa v krajine vyskytne nadmerná úverová expanzia spojená aj s rastom rizika. V závislosti od miery rizika môže proticyklický vankúš dosahovať hodnoty od 0 % do 2,5%.“

NBS sa na svojej webovej stránke vyjadrila: „Rýchlosť a sila oživenia slovenskej ekonomiky závisí od schopnosti bánk úverovať ľudí a firmy v tomto komplikovanom období. Národná banka Slovenska preto pokračuje v opatreniach na podporu úverovania.“ Takže potrebujeme zachraňovať banky, aby mohli viac požičiavať, čo má zachrániť ekonomiku. Takáto stratégia je riziková, keďže podporuje zadlžovanie a navyše nahráva bankám. „Opatrenie vlády SR, ktorým sa zrušil bankový odvod, ako aj rozhodnutie Bankovej rady Národnej banky Slovenska o znížení sadzby anticyklického vankúša, predstavuje z hľadiska ekonomickej podstaty vlastne formu dotácie bánk na úkor stabilných podmienok ochrany finančných prostriedkov vkladateľov,“ konštatuje denník Iskra.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Banky a štát hrajú vabank, Iskra, 8. 7. 2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár