Vladimir Putin navrhol mimoriadne stretnutie Rady bezpečnosti OSN

· Čas čítania: 3 min.
Foto: RIA-Novosti/Sergej Gunejev

Ruský prezident Vladimir Putin poukázal na mimoriadne nebezpečnú situáciu, ktorá sa vytvorila v súvislosti s iránskym jadrovým programom a hrozí vypuknutím veľmi nebezpečného konfliktu. Putin navrhol v čo najkratšom čase uskutočniť online stretnutie lídrov členských krajín Rady bezpečnosti OSN za účastí Nemecka a Iránu, počas ktorého by sa podarilo nájsť kompromis a upokojiť výbušnú situáciu.

Jeho vyhlásenie bolo zverejnené na oficiálnom portáli Kremľa a tlmočil ho aj ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý vysvetlil, nakoľko je situácia nebezpečná a poukázal na spôspby jej možného upokojenia. Podčiarkol, že sa kvôli krokom niektorých štátov (medzi riadkami poukázal na USA) sa situácia okolo Iránu stáva veľmi nebezpečnou – ako v oblasti Perzského zálivu, tak aj vo všeobecnosti všade na svete.

Lavrov poukázal na to, že diskusie o iránskej otázke v Rade bezpečnosti OSN sú čoraz komplikovanejšie a situácia sa zhoršuje. Podotkol, že z rôznych strán znejú neodôvodnené obvinenia na adresu Iránu. Zdôraznil, že sa pripravujú rezolúcie, určené na likvidáciu jednomyseľného rozhodovania OSN.

Ruský minister zahraničia zdôraznil, že Rusko, ako jedna z mála krajín, aj naďalej bude dodržiavať predošlé dohody Spoločného plánu na urovnanie otázok okolo iránskeho jadrového programu, podpísaného v roku 2015. Podpísanie tejto dohody označil za veľký politicko-diplomatický úspech, ktorý umožnil zažehnať hrozbu ozbrojeného konfliktu a upevnil režim nerozširovania jadrových zbraní.

Pripomenul, že vlani Rusko predložilo obnovenú Koncepciu zachovania bezpečnosti v zóne Perzského zálivu, v ktorej sú prezentované konkrétne opatrenia na efektívne riešenie problémov v regióne. Lavrov zdôraznil, že v regióne Perzského zálivu, ako aj v každej inej lokalite sveta, musí byť absolútne vylúčené vydieranie a diktát jednej zo strán.

Tlmočil návrh ruského prezidenta Vladimíra Putina o zvolaní online stretnutia lídrov členských krajín Rady bezpečnosti OSN za účastí Nemecka a Iránu, cieľom ktorého bude vypracovanie konkrétnych opatrení na upokojenie situácie, ukončenie konfrontácie a reálne riešenie všetkých problémov. Podčiarkol, že treba zabezpečiť realizáciu všetkých predošlých rezolúcií Rady bezpečnosti OSN, ktoré sa týkajú situácie v regióne Perzského zálivu. Vyzval, aby všetky krajiny zjednotili svoje úsilie za účelom zachovania mieru v danom regióne. Podčiarkol, že alternatíva k mierovej dohode neexistuje a zapríčiní krvavý konflikt.

Je to veľmi naliehavá otázka. V prípade principiálnej pripravenosti lídrov a ochoty rokovať, navrhujeme operatívne dohodnúť program stretnutia, blok organizačných otázok a termín videosummitu,“ uviedol v závere ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Skúsený diplomat návrh ruského prezidenta tlmočil skutočne diplomaticky, vyvaroval sa obvineniam niektorej zo strán a nepripomínal minulé chyby a nedorozumenia. Vyzval členské krajiny Rady bezpečnosti OSN, aby začali konať, našli kompromisné riešenie a uhasili nebezpečný požiar v regióne Perzského zálivu, ktorý začína vznikať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. «Вопрос срочный»: Путин созывает экстренный саммит Совбеза ООН, 14.8.2020

2. https://www.youtube.com/watch?v=SRbiR7qaFYk&feature=emb_logo, 14.8.2020

3. Заявление Владимира Путина «О предложении России созвать встречу глав государств – постоянных членов Совета Безопасности ООН с участием руководителей ФРГ и Ирана», Kremlin, 14.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár