Vladimir Putin podpísal zákon: Za zahraničných agentov môžu byť považované fyzické osoby, šíriace v médiách určité správy

Tagged With: , , , , Add Comment

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, v súlade s ktorým za zahraničných agentov môžu byť považované fyzické osoby, šíriace v médiách správy zahraničných agentov, alebo osoby, ktoré sa zúčastňujú na vytvorení podobných správ. Dokument bol zverejnený na Portáli právnych informácií. Radou federácií Ruska bol schválený 25. novembra.

V súlade s týmto zákonom „fyzická osoba alebo ruská právnická osoba, ktorá šíri správy a materiály, vytvorené a rozšírené zahraničnými médiami, ktoré plnia funkcie zahraničného agenta, alebo ruskou právnickou osobou, zriadenou zahraničnými médiom – zahraničným agentom a / alebo zúčastňujúce sa na vytvorení vyššie uvedených správ a materiálov, môžu byť považované za tie, ktoré plnia funkcie zahraničného agenta.“

To sa týka prípadov, keď takáto osoba dostáva finančné prostriedky a iný majetok od cudzích štátov, ich štátnych orgánov, medzinárodných a zahraničných organizácií, zahraničných občanov, osôb bez občianstva, alebo nimi splnomocnených osôb, od zahraničných médií, ktoré plnia funkcie zahraničného agenta, ruských právnických osôb, zriadených zahraničnými mediálnymi cudzími agentmi, ruských právnických osôb, ktoré dostávajú finančné prostriedky alebo iný majetok od vyššie uvedených zdrojov, alebo od ruských právnických osôb, zriadených podobnými zahraničnými médiami,“ uvádza sa v zákone – http://pravo.gov.ru/RSS/kremlin_acts.html.

V súlade s týmto zákonom mediálny zahraničný agent v priebehu mesiaca od momentu, keď bol uznaný za mediálneho zahraničného agenta, má zriadiť ruskú právnickú osobu. Média, ktoré už sú v registri zahraničných agentov, majú vytvoriť podobnú ruskú právnickú osobu do 1. februára budúceho roka. Publikácie príslušných médií sa majú dopĺňať poukázaním na to, že sú zriadené zahraničnými agentmi. V súlade s platnými zákonmi, za médium – zahraničného agenta môže byť považovaná právnická osoba, zaregistrovaná v cudzom štáte alebo zahraničná štruktúra bez zriadenia právnickej osoby, „ktorá rozširuje pre neobmedzený počet osôb určené tlačové, audiovizuálne a iné správy a materiály.“

Šéf profilového úradu Štátnej dumy pre informačnú politiku, informačné technológie a spoje Leonid Levin vysvetlil, že nový zákon priamo neurčuje, že ak zamestnanec ruských médií spolupracuje so zahraničnými médiami a dostáva od nich peniaze, automaticky sa stane zahraničným agentom. Ale to znamená, že môže byť považovaný za zahraničného agenta. Každý podobný prípad bude konkrétne posudzovať ministerstvo spravodlivosti za spolupráce s ministerstvom zahraničia.

Leonid Levin podčiarkol, že sa tento zákon netýka blogerov a ruských publicistov. Vysvetlil, že ak médium alebo novinár iba preberá a šíri správy zahraničného média – zahraničného agenta, to neznamená, že bude automatický vyhlásený za zahraničného agenta: aby sa tak stalo, musí byť financovaný zo zahraničia.

Podľa údajov ruského ministerstva spravodlivosti, v súčasnosti za zahraničných agentov v Rusku uznali 10 médií: „Hlas Ameriky“, „Idel. Realii“, „Kaukaz. Realii“, „Krym. Realii“, „Tatársko-baškirská služba Rádio Sloboda (Azatliq Radiosi)“, „Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda“, „Sibír. Realii“, „Faktograf“, „Sever. Realii“ a spoločný projekt „Rádia Sloboda“ a „Hlasu Ameriky“ – televízny kanál „Súčasný čas“. Číže fakticky v Rusku je tých zahraničných agentov oveľa menej, ako 10 – iba dvaja: ostatní sú iba štruktúry, dcérske spoločnosti vytvorené „vymývačmi mozgov“ – spoločnosťami „Hlas Ameriky“ a „Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda“.

Majitelia týchto médií ani neskrývajú, že je to ich „majetok“ a otvorene priznávajú, že tieto „nezávislé slobodné“ média financuje americký Kongres. Na svojich stránkach priamo uvádzajú „list vlastníctva“ a vyhlásenie o svojej fiktívnej „nekomerčnosti a nezávislosti“ – znie to ako výsmech… V médiách s „prídavkom“ Realii je priamo uvedené, že sú „súčasťou nekomerčnej nezávislej mediálnej korporácie „Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda“ (RFE/RL), financovanej Kongresom USA prostredníctvom grantov, poskytovaných Radou riaditeľov BBG (Broadcasting Board of Governors). „Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda“ (RFE/RL) sa riadi zákonmi USA za účelom poskytnutia presného, objektívneho a profesionálneho produktu pre svoje auditórium.“ Uvádza sa to v údajoch o týchto médiách – https://www.kavkazr.com/p/6488.html.

Ako sa hovorí, no comment: sú to bezpochyby „nekomerčné a nezávislé“ média, financované americkým Kongresom a riadiace sa americkými zákonmi. Každému z nás je jasné, že sú nezávislé, objektívne, šíria iba pravdu a slobodné názory a 24 hodín denne pracujú preto, aby každému z nás bolo lepšie…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Eugen Rusnák

Pridaj komentár

  & Časopis