Vlaňajší prepad ekonomiky sme napokon ustáli

· Čas čítania: 3 min.

Prezidentka ECB Christine Lagardová vyzýva členské krajiny eurozóny pokračovať vo fiškálnych stimuloch pri obnovení pandémiou poznačenej domácej ekonomiky, pričom sama ide príkladom vyčlenením 2 bilióna eur na vykupovanie štátnych a korporatívnych dlhopisov. Nebojí sa ani takého vyhlásenia, že na záchranu eurozóny je pripravená minúť všetky zdroje, ak to bude potrebné. Pritom si uvedomuje, že na obnovenie ekonomiky eurozóny už nebudú stačiť len menové a fiškálne stimuly, ale aj úspešnu vakcináciu, ktorá na starom kontinente už začala.

Na záchranu sa tento krát pridala aj Európska komisia grantovými a lacnými úverovými zdrojmi z fondu obnovy, z ktorých 6 miliárd eur grantových pripadne Slovensku. Do 30.4.2021 majú všetky členské krajiny odovzdať Európskej komisii projekty, ktoré bude možné zaplatiť len z nenávratných grantových peňazí za podmienky, že aspoň 37 percent z nich budú výdavky súvisiace so zelenou ekonomikou a 20 percent s digitalizáciou.

Fond obnovy má zatiaľ prázdny účet, bude musieť emitovať spoločné dlhopisy ktorých splácanie nezačne skôr ako po roku 2028, pričom požičané peniaze bude potrebné splatiť do roku 2058. Či sa na splácaní budú podieľať doteraz nepoznané príjmy do európskeho rozpočtu ako digitálna a uhlíková daň, daň z finančných operácii a z plastov, zatiaľ nebudeme špekulovať, keďže nie sú spomínané dane schválené. V tejto súvislosti si treba povedať, že za splácanie európskych dlhopisov zodpovedajú všetky členské štáty a preto by sme mali vopred vedieť, ako sa bude postupovať v prípade, že niektorí členský štát sa na základe referenda rozhodne kedykoľvek z EÚ vystúpiť.

V tomto roku nás čakajú nové výzvy

Východiskom pre úspešnosť obnovenia slovenskej ekonomiky v tomto roku sú vlaňajšie nečakané priaznivejšie hospodárske výsledky, keď namiesto poklesu o 7 percent, bol pokles len 5,8 percenta HDP. Dôvodom spomínaného poklesu bolo práve to, čo sa pred pandémiou najviac kritizovalo a síce len jednostranná orientácia na automobilový priemysel a tiež montážny charakter priemyselnej produkcie. Práve zvýšený dopyt po automobiloch v druhej polovice vlaňajška, stabilita domácej spotreby a nižší podiel sektoru služieb na našom HDP nám pomohli k dosiahnutiu nižšieho poklesu spomínaného ukazovateľa.

V tomto roku sa podľa prognózy Európskej komisie očakáva rast HDP 4,3 percenta, čo je menej ako vlaňajší pokles a preto na predkrízovú úroveň sa nedostaneme skôr ako v roku 2022, kedy by sme mali dosiahnuť rast HDP o 4 percenta. Ako sa nám podarí v tomto roku obnoviť pandémiou poškodenú ekonomiku, bude okrem úspešnosti vakcinácie záležať predovšetkým od schválenia čo najväčšieho počtu projektov, ktoré nebudeme musieť zaplatiť síce z lacných, nenávratných grantových peňazí, ale predsa len z požičaných O tieto bude vo všetkých členských štátov najväčší záujem.

Pre nás bude najdôležitejšie aj to, aby okrem toho, že ich zaplatia granty, ich predovšetkým realizovali aj slovenské firmy, čím by sa znížil doteraz stále narastajúci rozpočtový deficit. Budeme to ale vedieť, keď ich spoločným menovateľom má byť digitalizácia a zelená ekonomika, ktoré si vyžaduje vyššiu odbornú úroveň zamestnancov? Necháme sa prekvapiť. K prognózovanému vývoju ekonomiky na Slovensku sa uskutočnil prieskum Eurobarametrom, podľa ktorého 61 percent Slovákov je presvedčených, že budúci rok bude naša ekonomika v horšom stave a že im z tohto dôvodu poklesne a životná úroveň.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár