Vo fínskom Oulu rastie „rasové“ napätie

Tagged With: , , , Add Comment

Podľa Daily Finland kulminuje nervozita vo fínskom meste Oulu v dôsledku pokračujúcich sexuálnych útokov a znásilnení. Policajný dôstojník Markus Kiiskinen potvrdil túto informáciu pre denník Helsingin Sanomat: „Polícia zaznamenala zmenu atmosféry. Žiadne násilie proti cudzincom nebolo hlásené, ale ľudia vychádzajú do ulíc.“ V decembri 2018 mali byť dvakrát rozbité okná na miestnej mešite ako odpoveď domácich Fínov, podľa čoho možno usudzovať, že vinia moslimskú komunitu.

Polícia vyšetruje štyri prípady sexuálnych trestných činov na dievčatách do 15 rokov a potvrdila zadržanie „troch mužov cudzieho pôvodu“ ako podozrivých. Zločiny sa uskutočnili v lete 2018. „Jedna z obetí zomrela,“ hovorí polícia pre fínske noviny Kaleva a tvrdí, že „jej smrť so zločinom nesúvisí.“ Vlna ďalších prípadov sa odohrala na severe mesta a kvôli zneužívaniu maloletých dievčat bolo zachytených sedem mužov. Jeden z podozrivých opustil Fínsko a začiatkom januára bol zatknutý v Nemecku. Polícia z Oulu takisto skúma úlohu štyroch iných „cudzincov“ v prípade sexuálneho zneužívania dievčat vo veku od 12 do 15 rokov, ktoré boli oslovené na sociálnych sieťach. Podľa anglického The Sun mal ďalší „migrantský gang“ opakovane znásilniť 10-ročné dievča.

Po zverejnení kriminálnych príbehov vydal predseda vlády Juha Sipilä vyhlásenie, v ktorom uviedol, že už skoršie prípady v ňom vyvolali pocit odporu. Údajne chápe obavy a šok fínskych občanov. Dodal, že „úlohou azylového systému je pomôcť tým, ktorí sú v ťažkej situácii, ale nemôže chrániť zločincov.“ Poznamenal, že legislatíva sa zmení, aby sa uľahčilo vyhostenie cudzincov, vinných zo závažných zločinov, čo potvrdil minister vnútra Kai Mykkänen.

Faktom však je, že Juha Sipilä chcel od začiatku pôsobenia imigráciu uľahčiť („spraviť ju liberálnejšou“) a pokračovať v trende, ktorý nastolili jeho predchodcovia a kolegovia. Dnes, snažiac sa verbálne ulahodiť aj dozerajúcemu európskemu zväzu, aj zneužívaným obyvateľom, sľubuje vyhostenie migrantov prvej a druhej generácie (po jednom), ktorých veľkoryso a humánne prijal.

Hadí politický jazyk, ktorí využívajú od reality odtrhnutí sluhovia vo vládach, stranách, inštitútoch, nadáciách a médiách, nefunguje na tých, čo vidia a vedia, že prisťahovalec, ktorý chce pracovať a odvďačiť sa za ponúknutú príležitosť, sa dá ľahko a rýchlo rozpoznať od toho, čo prichádza zneužívať sociálny systém a znásilňovať „domácu otvorenú náruč.“ Sú len dve možnosti: PRIJAŤ a znášať (aj vyššie spomenuté) následky alebo NEPRIJAŤ. Všetko medzitým v politickej rétorike je faloš a pokrytectvo, uchádzajúce sa o kariérne zabezpečenie a priazeň moci po „upadnutí do zabudnutia“ a odvrhnutí vlastnými krajanmi.

Pramene:

[1] Tougher punishment on immigrant sex offenders; Daily Finland, 12.1.2019

[2] Juha Sipilä on immigration; pridal: Yle Areena; YouTube, 1.4.2015

[3] Racial relations in Oulu becomes tense; Daily Finland, 12.1.2019

[4] Girl, 10, repeatedly raped by ‘migrant grooming gang’ in Finland as cops warn parents to watch out for ‘foreign men’ contacting underage kids; autor: Mark Hodge; The Sun, 6.12.2018

[5] Police: 10 people suspected of sex crimes against minors in Oulu; autor: Aleksi Teivainen; Helsinki Times, 6.12.2018

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis