Vo Švédsku nechcú byť pajácmi NATO a odmietajú hádky s Ruskom

Foto: Proletären

Napriek súčasnej divokej protiruskej kampani v Bruseli a v mnohých členských krajinách Európskej únie, si niektorí politici a odborníci predsa len začínajú uvedomovať nezmyselnosť Washingtonom a vedením EÚ vyprovokovaných hádok s Ruskom. Tiež začínajú mať triezvejší pohľad na „mierumilovnosť“ NATO a na to, aké obrovské nebezpečenstvo daný spolok predstavuje pre mnohé európske krajiny. Čoraz menej štátov chce byť zatiahnutých do konfrontácie s Ruskom a ohroziť svoju bezpečnosť.

Napríklad, vo Švédsku sa zvyšuje nespokojnosť s podpísanou pochybnou a nevýhodnou „dohodou o spolupráci“ medzi Štokholmom a NATO. Domáci novinári z portálu Proletären túto dohodu označili za veľmi nebezpečnú pre svoju krajinu a dokonca za „hanbu pre Švédsko“. Uviedli, že dohoda medzi NATO a Švédskom podpísaná v roku 2016, predstavuje veľké ohrozenie pre túto severskú krajinu, lebo ak ju Severoatlantická krajina zatiahne do konfliktu s Ruskom, Švédsko sa stane terčom pre ruské rakety, čo v krajine nik nechce. Novinári Proletären podčiarkli, že daná dohoda s NATO vyvoláva u väčšiny obyvateľov krajiny pocit hanby a potupy.

Švédski novinári poukázali na to, ako európske a zaoceánske média aktívne písali o sústredení ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach a strašili verejnosť „útokom Moskvy“. Podotýkajú však, že tie isté „pravdovravné“ média prakticky ani slovom nespomenuli rozsiahle vojenské cvičenia NATO v Európe – Defender Europe-2021, ktoré sa uskutočnia „pod patronátom“ USA. Na týchto cvičeniach sa zúčastní 30 tisíc vojakov členských štátov Severoatlantickej únie. Pritom, ako prizvukujú švédski novinári, západné média nespomínajú agresiu USA a NATO voči Rusku, aj keď Severoatlantická aliancia na čele s USA čoraz viac rozširuje svoju vojenskú prítomnosť blízko ruských hraníc. Podotýkajú, že nie Rusko, ale NATO sa priblížilo ku hraniciam Ruska.

Švédski novinári zdôrazňujú, že dohoda medzi Švédskom a NATO umožňuje vojskám aliancie používať územie krajiny, ako nástupný priestor pre vedenie vojny proti Rusku. Cudzie vojska sa budú môcť pohybovať na teritóriu Švédska. Navyše, vlani sa švédska vláda rozhodla obnoviť prítomnosť vojenských jednotiek v meste Falun a Sollefteå – práve pre spoluprácu s NATO.

„A kto sa tu komu v skutočnosti vyhráža? Kto je tu agresívna strana? Ak počúvate Hultqvista a takého papagája ako je Bert Sundstrmm, tak podľa nich, je to Rusko a Vladimír Putin, ale všetky fakty ukazujú, že sú to však USA a NATO, ktoré posúvajú svoje pozície proti Rusku, ale nie naopak. A hanebne švédski politici poslušne prikývnu a urobia zo Švédska cieľ v pripravovanej vojne s Ruskom,“ prizvukujú autori článku v Proletären.

Podotýkajú, že domáci politici pokorne plnia nariadenia USA a NATO, čo je pre krajinu a obyvateľstvo ozajstná hanba a navyše aj veľké nebezpečenstvo. Švédski novinári prizvukujú, že Švédsko by malo zostať neutrálnou krajinou a nemiešať sa do nebezpečných a protiprávnych hier Západu. Podľa nich by mal Štokholm rozvíjať s Moskvou dobré susedské vzťahy a nie hádať sa s ňou iba kvôli tomu, že to tak chcú vo Washingtone a v Bruseli. Apelujú na to, že Švédsko má zostať suverénnou nezávislou krajinou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Natos jätteövning i Europa ingen ”aggression”?, Proletären, 27.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár