Von der Leyenovej rezort obrany „vyškolil“ 217 migrantov za 5 miliónov eur

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Facebook

Toto je tvrdý úder proti slušnosti! Nemci školili 217 utečencov zo Sýrie za 5 miliónov eur (čo na hlavu činí 23-tisíc eur)! So škandálom je spojená aj nastupujúca šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá bola ako vtedajšia ministerka obrany na projekt veľmi pyšná. Práve po takýchto informáciách o evidentnom kradnutí by ľudia mali ísť do ulíc. Žiadne také výzvy sme nezaznamenali, médiá sa veľmi nepretŕhajú v informovaní o tomto excese.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Po škandalóznych informáciách, že nemecké ministerstvo obrany evidentne kradlo peniaze daňových poplatníkov na školenia Sýrčanov, by mali médiá biť na poplach. Tak by to aspoň bolo v normálnej spoločnosti, nie v dobe, kde sa za pravdu a logiku trestá. Tu by už nepomohol ani dobrý vojak Švejk so svojou úslužnosťou.

Dnes po tejto informácii neplatí Švejkovo pohodové: poslušne hlásim, nech mi je dovolené povedať. Ani médiám veľmi nie je veľmi dovolené hlásiť. Český denník Právo o tomto šokujúcom odhalení napríklad písal na 14. strane, na titulku sa zmienka o tom nedostala. A keďže tlačené médiá stále strácajú na predajnosti, aspoň titulka by možno podprahovo prinútila ľudí, všimnúť si túto udalosť. Pritom toto je len jeden z množstva rôznych nezmyselných a predražených projektov. A keby aspoň priniesli nejaké výsledky, povedal by si pragmatik, ale výsledky nepriniesli prakticky žiadne.

Ministerstvo obrany Spolkovej republiky Nemecko ešte pod vedením budúcej šéfky Európskej komisie von der Leyenovej, ktorá sa netajila hrdosťou v čase uskutočňovania projektu (ktovie, či ju pýcha ešte stále drží), urobilo veľký podfuk na obyvateľoch únie. Nemeckí kontrolóri informovali, že kým pri iných projektoch boli náklady na vyškolenie jedného Sýrčana 1800 eur! (čo už samo o sebe je alarmujúce), teraz boli až neuveriteľných 23-tisíc eur! A prečo také drastické zvýšenie? Vraj dodatočné náklady na tlmočníkov, lebo znalosť nemeckého jazyka u zúčastnenej 217-tky Sýrčanov bola katastrofálna. Bežný človek nezarobí 23-tisíc eur ani za dva roky driny, ale tu sa takáto suma len tak ukradne. Je potrebné nazývať veci pravými menami. Toto je jednoducho krádež a kto to nevidí, musí byť totálne zaslepený – krásnou modrou vlajkou. Nebyť takýchto škandálov a nefungujúceho projektu, tak vlajka by naozaj bola krásna. Modrá dokonca vzbudzuje dôveru.

Z 217 účastníkov projektu, ktorý mal pomôcť Sýrčanom adaptovať sa do prostredia nemeckej spoločnosti a nájsť si tu prácu, si zatiaľ robotu našli len dvaja, dočítali sme sa v Práve. Okrem iného sme zistili, že usporiadatelia školenia sa vyhovárali nielen na tlmočníkov, ktorí z celkovej sumy zhrabli 900-tisíc eur, ale na svoje si prišlo aj vojsko, ktoré za verejnosti neznáme služby zinkasovalo 2,4 milióna eur. No isto sa peniaze zídu na nákup zbraní, na preventívne a možno represívne pôsobenie v uliciach… Človek má pri týchto informáciách pred očami dobrého vojaka Švejka a pýta sa sám seba, ako by táto Haškova postava komentovala školenie Sýrčanov.

„Nech mi je dovolené povedať“… možno by zaznelo z jeho úst. Nuž, sme v dobe, milý vojak Švejk, kde už 1+1 nie je 2, a podobne, ako si ty videl hlúposti v armáde, tie my dnes máme v priamom prenose aj pri čerpaní rôznych fondov. Apropo fondy. Keď sa povie fondy, vidíme hneď tie európske, lebo sú k nám najbližšie. Cynik by povedal, že veď to predsa nie sú naše peniaze, nech si ich teda takto nehospodárne plytvajú. Ale opak je pravdou, Slovensko tiež platí poplatok za členstvo v EÚ. A po vyčerpaní eurofondov, na často nezmyselné projekty, pričom vlajkovou loďou sú tie preslávené lavičky v Hnúšti, po 8000 eur kus, budeme už viac prispievateľmi ako prijímateľmi. A iba cynicky pri televízore skonštatujeme, že nuž čo, teraz musíme pomôcť ďalším pristupujúcim krajinám, ako Severné Macedónsko či Albánsko… Keby to aspoň bola pomoc užitočná. Ale excesy podobné tým nemeckým s predraženými školeniami (nech už išli z akýchkoľvek fondov či kapitol), alebo lavičky v Hnúšti, veľmi neposunú život bežného Európana dopredu. Ak je vlastne ešte ten bežný Európan, alebo bežný Slovák, vôbec podstatný.

Zdroj: PRÁVO, 24. 9. 2019, s. 14

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár