Vplyv nezávislých médií narastá, útoky proti nim sa míňajú účinkom

Tagged With: , , , , , Add Comment

Keď sa pred pár rokmi objavili na Slovensku nezávislé médiá ako alternatíva k čoraz viac zmanipulovanému mainstreamu, ten ich spočiatku ignoroval. Keď Zem&Vek, Slobodný vysielač či Hlavné správy nielenže neskrachovali, ale ich vplyv v spoločnosti narastal, neoliberálne médiá, zahraničím financované neziskové organizácie a umelo vytvárané osobnosti typu Benčík alebo Smatana spustili proti nim koordinovanú kampaň s cieľom presvedčiť obyvateľstvo, aby tie klamstvá, dezinformácie a spoločensky nebezpečné názory nečítali a nesledovali.

Ani to však nepomohlo. Naopak, podľa prieskumu dôveryhodnosti médií na Slovensku, ktorý uskutočnil britský Reuters Institute for the Study of Journalism, sa Hlavné správy umiestnili na 5. mieste za TA3, RTVS, Rádiom Expres a TV Joj. Predbehli denníky Sme a Pravda či portál aktuality.sk. Správu o tom priniesol aj eTrend, pričom si neodpustil alarmujúci komentár: „V prvej päťke sa však umiestnila aj dezinformačná stránka Hlavné správy s veľkým objemom sporného obsahu. Ich negatívne hodnotenie na portáli konspiratori.sk dosahuje 7,9 bodu z možných 10. Od minulého týždňa patria Hlavné správy aj k stránkam, ktorých články blokuje celosvetová sociálna sieť Twitter.“ V podstate tým verejne priznal, že sústredený boj proti médiám, ktoré mainstream v lepšom prípade označuje ako alternatívne a v horšom ako konšpiračné, nefunguje. Ľudia si aj tak vytvoria vlastný názor a nepodliehajú tomu, ktorý sa im masová propaganda snaží podsúvať.

Navyše aj viaceré verejne činné osoby prestávajú poslúchať a odmietajú ignorovať existenciu tejto čoraz významnejšej časti mediálnej scény. „Slniečkarov“ najprv rozzúrilo, že novovymenovaný programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák poskytol rozhovor Slobodnému vysielaču a teraz aj to, že ministerka kultúry Ľubica Laššáková sa porozprávala s redaktorom Hlavných správ. Obaja činitelia by najmä podľa Denníka N mali odstúpiť už len pre ten fakt, že poskytli rozhovor konšpiračnému médiu, bez ohľadu na to, čo tam povedali. Samotná legitimácia konšpiračného média je podľa nich pomaly spoločenský zločin.

Autor: Marián Benka

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis